MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

W poszukiwaniu wielkanocnych skarbów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 6 kwietnia 2010, 8:40
Aktualizacja: 8:40
Autor: TEJO
Świąteczny spacer pod wielkanocnym symbolem. Ulica 1 maja, 4 kwietnia 2010.
Fot. TEJO
Irena Coblewska – oto wyłoniona w losowaniu laureatka kolejnej edycji konkursu wydawnictwa AD REM i portalu Jelonka.com. Zadaniem uczestników było wskazanie jeleniogórskich symboli wielkanocnych.

Pani Irena odnalazła kilka spośród licznych wielkanocnych motywów. Czytelniczka wymienia fresk „Zmartwychwstanie” przedstawiający Chrystusa z czerwoną chorągwią autorstwa Antoniego Schefflera w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa. W tym samym kościele płaskorzeźba na chrzcielnicy przedstawiająca Zmartwychwstanie.

Poza tym Czytelniczka zauważyła scenę Zmartwychwstania na zwieńczeniu kaplicy rodziny Martensów na byłym cmentarzu przy Kościele Łaski. Podobnych motywów nie brakuje na obrazach malowanych na szkle z kolekcji w Muzeum Karkonoskim. Wielkanocną symbolikę ma także witrażowe okno w kościele świętego Marcina w Sobieszowie, które przedstawia Chrystusa Zbawiciela.

Zauważmy jeszcze jeden symbol wielkanocny, codziennie mijany przez wielu przechodniów: to płaskorzeźba baranka paschalnego na elewacji kamienicy przy ulicy 1 Maja.

Laureatce gratulujemy. Wydawnictwo AD REM zaprasza do swojej księgarni przy ulicy Okrzei 12, gdzie otrzyma nagrodę niespodziankę. Dziękujemy Państwu za liczny udział w konkursie, gratulujemy poprawnych odpowiedzi i życzymy szczęścia w kolejnej jego edycji, którą zamieścimy jeszcze dziś w godzinach popołudniowych.

Co wtorek – pod wspólnym hasłem „Szukamy skarbów Jeleniej Góry” będziemy przedstawiać pytania, na które odpowiedź można znaleźć – między wierszami lub bezpośrednio – na kartach najnowszej powieści Małgorzaty Lutowskiej „Skarby drzewa”. Jednak lektura tej fascynującej opowieści, wpisującej się w projekt „Moja mała Ojczyzna” nie jest warunkiem koniecznym do udzielenia prawidłowej odpowiedzi na konkursowe pytania. Przypominamy jednakże, że po „Skarby drzewa” warto sięgnąć, nie tylko aby poznać Jelenią Górę widzianą oczyma bohaterów powieści. Jest tam także konkurs z cenną nagrodą – wycieczką z autorką w atrakcyjne miejsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Lodówka społeczna znowu jest dostępna

Komentarze (1) Dodaj komentarz

Cień 7-04-2010 1:25
W ratuszu można znaleźć całkiem pokaźne stado baranków!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Harcerze z nową siedzibą

Porządki przy cmentarzu

Forex trading od podstaw. Czym jest i jak zacząć inwestować?

Roboty na Dworcowej

Będzie na nowy sprzęt

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
972
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%