MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

W Piechowicach strach przed pedofilem

Wiadomości: Piechowice
Wtorek, 20 maja 2014, 7:50
Aktualizacja: Czwartek, 22 maja 2014, 7:50
Autor: Angela
Fot. Angela
Od szóstego maja br. mieszkańcy Piechowic, którzy mają dzieci, przestali spać spokojnie. Tego dnia, jak twierdzi 10–letnia, poszkodowana dziewczynka, nieznany jej mężczyzna w biały dzień, niemal w publicznym miejscu, złapał ją za rękę i zaczął molestować. Spłoszyć go miała jakaś kobieta. – Sprawę zgłoszono na policję, ale do tej pory nic nie zrobiono – mówią mieszkańcy Piechowic. –Teraz to my pilnujemy pedofila, a on naszych dzieci. To my się boimy, a to on powinien się bać – dodają. Sprawą zajęła się prokuratura.

10-letnia Ania (imię zostało zmienione dla dobra dziecka) to dziewczynka pełna energii i radości życia. Uwielbia matematykę. Drobniutka, do niedawna zawsze uśmiechnięta. Kiedy pytamy o to, co się stało, Ania sztywnieje, a jej uśmiech znika z twarzy. – Szłam ze szkoły, jak co dzień – relacjonuje patrząc matce w oczy i przyciska piąstki do twarzy. – W parku, tu zaraz niedaleko, zaczął iść za mną jakiś mężczyzna. Nie znam go. Złapał mnie za rękę i… - Ania wybucha płaczem.

Zmieniamy temat i dowiadujemy się, że dziewczynka raz na dwa tygodnie chodzi na basen, ale już nie sama. Bez opieki dorosłych boi się chodzić do szkoły, wychodzić na ulicę. – Nawet kiedy idzie ze mną za rękę i zobaczy jakiegoś dorosłego mężczyznę, chowa się za mnie z krzykiem: „mamuś, mamuś”– opowiada pani Ewa z Piechowic, mama Ani. – O całej sprawie dowiedziałam się następnego dnia po zdarzeniu. Moja starsza córka zauważyła w szkole, że Ania siedzi w kącie i płacze. Kiedy razem z pedagogiem zaczęło się dopytywanie Ania powiedziała co się stało. Ciągle budzi się w nocy z krzykiem. Kiedy pojechałam na komisariat policji, usłyszałam od dyżurnego, że on nie ma ludzi i radiowozu, by jeździć i szukać nie wiadomo kogo. Na tym się skończyło. Powiedziałam o tym innym matkom, żeby pilnowały dzieci. Ja sama chodzę do pracy o godzinę wcześniej, by później wcześniej o tę godzinę wyjść żeby odebrać Anię ze szkoły. Boję się o nią i samej już jej nie puszczę – dodaje.

W domu pani Ewy nie ma luksusów. Kobieta sama wychowywała szóstkę dzieci, w tym jedno adoptowane. - Czworo już dorosłych to wykształceni ludzie, którzy nie boją się pracować – mówi sąsiadka Agnieszka. - Teraz pod jej opieką zostały dwie dziewczynki: 10-letnia Ania i 11-latka. To prosta kobieta, która daje tym dzieciom ogromną miłość i troszczy się o dziewczynki, dlatego trzeba jej pomóc – dodaje pani Agnieszka. – Teraz ta kobieta i ta dziewczynka zostały pozostawione same sobie, a tak być nie może. Moim zdaniem trzeba walczyć o sprawiedliwość, a przede wszystkim o bezpieczeństwo dzieci. „Wczoraj” ten pedofil złapał Anię, a „jutro” złapię moje dziecko lub jakieś z sąsiedztwa. Od czasu tej napaści w parku, nagłośniliśmy sprawę w naszej miejscowości. Zorganizowaliśmy tzw. dyżury sąsiedzkie, każdego dnia któryś z rodziców odprowadza i przyprowadza dzieci ze szkoły. Teraz to my pilnujemy pedofila, a on pilnuje naszych dzieci. Wszystko stanęło na głowie – dodaje pani Agnieszka.

- Najgorsze jest to, że policja nic nie robi – dodaje inna matka, która prosiła o anonimowość. – Od tego zdarzenia minęły dwa tygodnie, a sprawca cały czas chodzi na wolności. Policja nawet nie pojawiła się w szkole. To nie był pierwszy taki przypadek. Już jakiś czas temu dzieci skarżyły się, że jakiś mężczyzna przychodzi pod szkołę i je obserwuje. Jedna dziewczynka była śledzona przez niego. Chciał ją złapać koło sklepu, ale uciekła. Mówi się, że jest to jakiś bezdomny, który mieszka w jednej z altan ogrodów działkowych, ale to takie pogłoski. My potrzebujemy faktów, a ustalić je może tylko policja – dodaje piechowiczanka.
Rzecznik jeleniogórskiej policji, podinsp. Edyta Bagrowska wyjaśnia, że w takich sprawach, kiedy chodzi o czynności seksualne wobec nieletnich, postępowanie prowadzi prokuratura. – Tak jest i w tym przypadku – mówi podinsp. Edyta Bagrowska. – Jako policja otrzymaliśmy oficjalne doniesienie w tej sprawie od szkolnego pedagoga 9. maja br. Od matki dziecka zawiadomienie nie wpłynęło. W związku z tym, że sprawa dotyczy małoletniego dziecka, które musi został przesłuchane przez sąd w niebieskim pokoju, sprawę przekazaliśmy do prokuratury i jest to postepowanie własne Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze. My nic więcej w tej sprawie zrobić nie mogliśmy – dodaje.

Prokurator Rejonowy potwierdza słowa rzeczniczki policji i dodaje, że postępowanie zostało wszczęte na podstawie doniesienia szkolnego pedagoga z dnia 9 maja br. – 14 maja br. przesłuchany został opiekun prawny dziecka, a 15 maja wszczęte zostało śledztwo w tej sprawie. Obecnie prowadzimy dalsze czynności. W najbliższym czasie przesłuchane przez sąd zostanie pokrzywdzone dziecko. Nic więcej w tej sprawie ani na temat naszych najbliższych działań powiedzieć nie mogę – dodaje Prokurator Rejonowy w Jeleniej Górze Adam Kurzydło.

Na pytanie, ile takie postępowanie może potrwać i ile mieszkańcy Piechowic będą musieli czekać do czasu zatrzymania sprawcy, prokurator odpowiada: - Nie wiem. Z obecnych dowodów, które posiadamy, nie wynika kto może być sprawcą. Mężczyzna nie został zidentyfikowany – dodaje prokurator.

FELIETON
ANALIZA ABSTRAKTU
Kiedy pytam polityków o ich opinie, często pytani zapominają kto jest dziennikarzem i odpowiadają na pytanie pytaniem. Mój ulubiony wykręt w takich sytuacjach to frazes „ja nie wiem, jestem z Piechowic”. Proszę mnie dobrze zrozumieć, nie ma we mnie woli afirmacji swą prowincjonalnością, ani też nie lansuję teorii o wyższości małych miasteczek nad stolicą regionu. Kiedy z dumą mówię, że jestem z Piechowic to z zamiarem podkreślenia, że w „mojej” codzienności nie ma kranówy w akwaparku, nie ma za drogich fontann, rewitalizacje nie wzbudzają kontrowersji. Krótko mówiąc mam spokój i mogę sobie pozwolić sobie na chłodne spojrzenie; myliłem się.

Kiedy zło przyszło do mojej wioski przypomniałem sobie, że nie protestowałem jak likwidowali posterunek policji, zastępując go „rewirem dzielnicowych”. Teraz ofiary przeróżnych krzywd muszą czekać aż ktoś przyjedzie z Cieplic. Czasami jest to szybko, czasami nie.

Chyba wszyscy mieszkańcy już zdążyli zaakceptować ten fakt. To już stało się stanem faktycznym dla naszej społeczności. Dlaczego? Chyba takim wschodnim zwyczajem dalej w świadomości kolektywu pokutuje przekonanie, że lepiej nic nie ruszać, bo jak się zmieni, to na gorsze. Ale chyba to „gorsze” właśnie przyszło. Nie mam tu na myśli tragicznych wydarzeń, o których piszemy wyżej. To nie znaczy, że mam zamiar przechodzić obok dramatu dziecka, byłaby to rzecz niegodziwa i nie zamierzam tego robić, zacznę jednak od analizy innego hańbiącego postępowania: naszego postępowania, mojego postępowania.

Zawsze występek, brud, podłość i draństwo będą się panoszyć jeśli ludzie na to zezwolą. To nie policja ma nas bronić od plagi nieprawości, to my mamy tę nieprawość odrzucić, wykluczyć. Jestem przekonany, że każdy z nas lepiej zadba o swoje bezpieczeństwo niż jakakolwiek służba by mogła zrobić to za niego. Tymczasem mamy sytuację zgoła inną, mleko się wylało, przed sklepem się o tym nie mówi, stróże prawa poinformowały poszkodowanych że „tyle mają takich spraw, żadnej nie udało się doprowadzić do sprawiedliwego końca”. Szanowny i nierzadko szanowany statyczny obywatel przechodzi obok, kiwa głową, ale nic dalej z tym nie robi. Taka jest atmosfera, jakby każdy chciał jak naj szybciej zapomnieć o krzywdzie, bo to nie jemu została ona zmajstrowana. Niech to zmartwienie nie będzie moim…

Tak nie będzie, ja na to nie pozwolę. Żałuję, że dopiero teraz, kiedy doszło do nikczemnego aktu paręset metrów od mojego domu, obudziłem się i postanowiłem, że nie będę złego dalej na własnym podwórku tolerował. Mogłem to zrobić wcześniej. Mea culpa. Pocieszam się powiedzeniem „lepiej późno niż wcale”, ale w głębi serca mam nadzieję, że nie jest za późno na wyprostowanie tego chorego oblicza nas samych.

Czas przyszedł, aby postawić na nogi to, co dziś stoi na głowie. Czas abyśmy my przestali się bać i jednocześnie nadszedł czas, aby przestępcy zaczęli się bać. Dlatego wyznaczam nagrodę 5.000 złotych dla osoby, która udzieli informacji, które doprowadzą do ujęcia i prawomocnego skazania sprawcy molestowania nieletniej, które miało miejsce w Piechowicach 06.05.

Wasz Wiktor Marconi

Ogłoszenia

Czytaj również

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Redakcja przeprasza Krzysztofa Golke

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~ 20-05-2014 8:21
Brawo Panie Marconi. Musimy zacząć te gnidy niszczyć.
~co ja pacze 20-05-2014 8:25
W jedności siła - tak i owszem. Obawiam się jednak, że ta jedność mocna jest tylko popędzana chwilą. Okrzyki, wzniosłe apele, podciąganie rękawów.... takie obrazki można zobaczyć tuż przed, ale jak trzeba naprawdę działać to..... to już sam Pan wie Panie Marconi. Chory system, chore prawo, strach i niemoc biorą górę nad podjęciem choć jednego małego kroku dla człowieka, który w praktyce może się okazać wielkim dla ludzkości - szczególnie tej najmniejszej. Mam jednak nadzieję, że krzywda tych najmłodszych, bezbronnych dzieci, otworzy oczy ponad sześc...ysięcznej rzeszy mieszkańców Piechowic i razem uda się dorwać tego zboczeńca. Szkoda tylko, że motywacją do takich działań muszą być pieniądze, a nie zwykła obywatelska postawa... A policja ? Cóż, tej łatwiej jeździć insignią......
~!!! 20-05-2014 8:31
Dlaczego dopiero po 2 tygodniach ukazuje się takie ostrzeżenie . Piszecie o pierdołach a jak jest tak poważna sprawa nic nie słychać !!!
~piechowice 20-05-2014 9:29
ktoś może powiedzieć ze taki "element społeczny" jest chory i trzeba go leczyć ja go złapią ale tego co się stało dziecko nie zapomni i będzie żyć z ty do końca życia, a taki p...l co będzie leczony bo jest chory, czy wsadzą go do pierdla na 10 lat i co dalej do tego powróci. Ja bym znalazł szybkie lekarstwo na tą chorobę obciąć ... i łabska, hmmmmm kara śmierci też by była dobra w tym przypadku. strach o swoje dziecko możne doprowadzić rodzica do wielu rzeczy
~maksio 20-05-2014 9:55
Kielbasa wyborcza,bzdury,jeszcze raz bzdury..........!
~piechowiczan 20-05-2014 10:34
Jako policja otrzymaliśmy oficjalne doniesienie w tej sprawie od szkolnego pedagoga 9. maja br. , sprawę przekazaliśmy do prokuratury i jest to postępowanie własne Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze. My nic więcej w tej sprawie zrobić nie mogliśmy ... Pierdu pierdu dla większego bezpieczeństwa mógłby patrol pod szkoła być gdy dzieci wychodzą do domów, a nie tylko w pierwszych dniach września jak jest akcja... Jaką macie teraz akcje? A może Prokurator poleci policji takie działanie skoro sama nic nie może? W takich sprawach to inne należy odłożyć i ta się zająć. Ilu tam jest policjantów w Cieplicach?- to 2 do Piechowic bo miało być bezpieczniej jak posterunek skasowano...
~bulszit 20-05-2014 11:06
pewnie to nowa wiejska legenda jak dawniej ta o czarnej wołdze;)
~SKANDAL 20-05-2014 12:40
Mam PYTANIE do redakcji i chciałbym, żeby ktoś na nie odpowiedział. Czy zostaną wyciągnięte konsekwencje, co do słów tego policjanta za te słowa? To jest najdelikatniej mówiąc SKANDAL!"...nie ma ludzi i radiowozu, by jeździć i szukać nie wiadomo kogo..'? Centralnie niedobrze się robi!!!
~ANONIM 20-05-2014 13:06
W Piechowicach mieszka relatywnie niewiele osob, praktycznie wszyscy sie znaja, i nie wiadomo kto to zrobil? nikt nic nie wie? dziwne
~Paw 20-05-2014 13:55
Pamiętam ,kiedy mi ukradli rower to też nie mieli samochodu, żeby przyjechać. Kazali zabezpieczyć ślady. W tym przypadku jednak przegięli i to zdrowo!!!
~MariuszT 20-05-2014 14:31
Trynkiewicz Poluje :D tylko że teraz na dziewczynki :D
~qqdrq 20-05-2014 15:21
a skad wiadomo ze to p...l? skoro nikt nic nie widzial
~a może? 20-05-2014 17:26
a może by tak wreszcie kamery na coś się przydały żeby namierzyć kim jest gościu???
~Atomek 20-05-2014 17:54
no niestety z 10 lat temu w komputerze jednego z uzytkonikow jednej z osiedlowych sieci internetowych w piechowicach (w ramach FTP)znalazlem folder zawierajacy zdjecia porno - jako mlody gówniarz wszedlem a co tam - ale zauwazylem ze w miare kolejnych zdjec (a bylo dziesiatki) zauwazylem ze obniza się wiem modelek az do o zgrozo dzieci - zwrocilem uwage administratorowi sieci ale nie mogl nic zrobic powiedzial ze musialbym osobiscie zglosic to na policje bo oni sami nic nie moga zrobic nie odpowiadaja za udostepniane materialy - byc moze to przypadek takie zdjecia w toku jakiegos skompresowanego folderu moga się znalesc ale moze ktoc celowo je posiadal - wiec z tym p...lem potraktowalbym sprawe powaznie
~kora 20-05-2014 18:34
jeszcze dziecko nie przesłuchane i nie ustalone fakty. Brak kobiety która interweniowała a wy już wydajecie wyroki. Jeszcze nikt nie wie czy to było molestowanie czy też nie. Jakby ktoś" krzyknął patrzcie idzie p...l" to byście zatłukli niewinnego człowieka. O zgrozo.
~situ 20-05-2014 19:13
rysopis dziada
~ 20-05-2014 20:26
Ktoś podpuszcza tłum. Dojdzie kiedyś do nieszczęścia i kogoś niewinnego zlinczują przez takie coś.
~zatopiony 20-05-2014 21:29
Czy ten mężczyzna jeździ na rowerze i ma takie dziwne loczki? Jeśli tak, to chyba mógłbym pomóc w zidentyfikowaniu ...
~ 20-05-2014 22:31
a dlaczego szkola nie zglosila tego prokuraturze - pedagog tez sie nie kwapi a przeciez to jej obowiazek skoro sie dowiedziala- widac ze to albo tylko jakis dziwny wybieg malej cwaniary albo chec zwrocenia na siebie uwagi- cos tu nie pasuje
~28 20-05-2014 23:43
Złapać, dać dziecku do okazania przez lustro weneckie, jeśli rozpozna @#$%^# obciąć łapy i genitalia, wizerunek i dane osobowe podać do wiadomości publicznej i pozbawić jakichkolwiek rent za kalectwo.
~Wiatr 21-05-2014 6:55
Sztucznie nakręcana psychoza strachu,dziewczynki mają swoje 5min.,są wreszcie w centrum uwagi.Tak jak ktoś wcześniej słusznie zauważył,"czarna wołga" widziana była w całej Polsce.Najprawdopodobniej wymysł wyobrazni tych dziewczynek.
~??? 21-05-2014 10:05
Ja nie wiem czy złapanie za rękę to już p...la?? dziecko się przestraszyło, rodzice spanikowali,policja piłeczkę odbiła, prokurator nabrał wody w usta... a dalej to już jelonka napędza spirale... 5koła nagrody jest to pewnie się wyjaśni... ale wątpię aby to było molestowanie...
~Duch Gór 21-05-2014 13:58
pomóżmy namierzyć sprawce,ilość mężczyzn,czas zdarzenia,określony wiek p...la,wyeliminować trzeba,tych co byli w pracy,żonatych z dziećmi zapis z kamer z banku i sklepu z tego dnia jest ich kilka,i mamy już możliwość 15% na szybkie ujęcie sprawcy,potem 3 miesięczny areszt do sprawy,aby gość ochłonął.
~rodzic2 21-05-2014 19:46
chyba koleś zmienił rejon, bo wczoraj próbował spod szkoły nr 10 na ul. morcinka w JG zgarnąć chłopca z 1 klasy. Rodzice bądźcie czujni.
~rodzic2 21-05-2014 19:51
ty ,,wiatr``, ciekawe czy jak by to spotkało twoją córkę to też byś tak .... weź się dobrze puknij w głowę zanim coś napiszesz.
~rodzic2 21-05-2014 19:54
ty ,,wiatr'' ciekawe czy jakby to spotkało twoje dziecko też byś tak pisał. weź się zastanów zanim coś naskrobiesz. chyba że to twoje 5 minut.
~:"""" anonim 21-05-2014 20:12
Sama mam dwojke dzieci i az starch sie bac
~Korozja 22-05-2014 0:55
Policja obecnie jest tak zbiurokratyzowana ,że nie mogą wysłać radiowozu gdyż musieli by siedzieć potem do nicy i wypełniać formularze a tu żona / maż czeka z kolacją itd. Wysyłają do parków gdzie odpoczywaj sobie ludzie z butelka piwa bo na to maja już opracowane procedury i łatwo je wykonać. Proponuje to co obecnie robicie zorganizować jako prywatną policję - tylko tak ustrzeżecie dzieci i znajdziecie przestępce . Spójrzmy praktycznie na jednej ulicy mieszka np. 300 osób niechaj każdy dziennie da na utrzymanie prywatnej policji 0,10 gr. wówczas x 300 x 30 dni uzbiera się kwota 900 zł miesięcznie . Jestem osobą z KNP i tego typu projekty chciała bym proponować , pomagać inicjować gdyż tak jak napisał Pan Marconi to tylko my sami możemy się ustrzec.
~Prawica KNP 22-05-2014 0:58
Stwórzcie prywatną policję 300 osób z jednej ulicy składając się codziennie 0,10 gr razy 30 dni w ciągu miesiąca będzie miało 900 zł . Pokażcie światu jak małe miasteczko potrafi pręznie działać ,ze w ludziach jest siła nie w urzędach
~rodzic 1 z 22-05-2014 1:19
Jeżeli ktoś , mężczyzna bierze w parku za rękę obcą dziewczynkę i ja gdzieś ciągnie wbrew jej woli to co to jest pomijając szczegóły o których nie wspominają w artykule a może miały miejsce ale to już wystarczy aby takiego osobnika zatrzymać i ustalić jakie ma skłonności . Zwracam się również do osoby , która wspomina o chęci uprowadzenia chłopca z pod szkoły nr. 10 z chęcią nawiązania kontaktu w celu utworzenia prywatnych służb porządku czy czegoś podobnego . Proszę o kontakt na forum . Ewentualnie w sekretariacie szkoły nr 10 .
~ 23-05-2014 2:36
A ty rodzic co tak spamujesz pod różnymi nickami? Pewnie sam jesteś tym p...lem i próbujesz odwrócić uwagę od siebie.
~ 24-05-2014 22:57
Planuję przyjazd do Piechowic z dziećmi na wakacje ale zaczynam się niepokoić- najpierw morderstwo w lutym teraz p...l no i stan powodziowy. Proszę pomóżcie czy wybrać inne miejsce czy Piechowice i czy znacie jakiś fajny czysty nocleg. Dzięki
~ 25-05-2014 17:04
Gdziekolwiek pani będzie nocowała, choć proponuję Michałowice ( bo tam jest wysoko ), to dzieci koniecznie proszę żywić w piechowickim przedszkolu nr 1, tam zdrowo karmią.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Bobry na Zabobrzu

Zebrali 3 tony odpadów

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Zapuszczone okolice Drzymały

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2088
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%