MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

W parku powstają stawy kaskadowe

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 7 lipca 2016, 8:34
Aktualizacja: Piątek, 8 lipca 2016, 8:23
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Rewitalizacja zapomnianego parku w Maciejowej przechodzi kolejny etap. Tym razem odtwarzane są stawy kaskadowe w okolicy mauzoleum Beckerów. To kolejne działania, mające na celu przywrócenie uroku tego miejsca, a także przybliżenie ciekawej historii.

W parku znajdowało się sześć stawów kaskadowych, które właściciel zamierza zrewitalizować. Stawy są bardzo ciekawe, różnica poziomów między najniższym a najwyższym wynosi 11 metrów i docelowo mają być połączone – wyjaśnia Paweł Gromadzki, pasjonat z Maciejowej, który wraz z młodszym bratem, w porozumieniu z właścicielem terenu, ratuje park przed zapomnieniem.

Ze względu na małą wydajność źródła, wypełnianie stawów wodą potrwa dosyć długo, ale najważniejszy jest efekt końcowy, czyli przywrócenie stanu z przeszłości. - Właściciel chce odnowić cały park, jednak potrzebne są na to fundusze. Póki co, Miasto odmawia pomocy w tym względzie, nie chce finansować żadnych działań podejmowanych w parku. Właściciel cały czas zabiega o pozyskiwanie środków nie tylko ze strony Miasta, ale i u prywatnych firm – dodał Paweł Gromadzki.

Młodzi pasjonaci planują w najbliższym czasie kolejne atrakcje dla zwiedzających, o czym będziemy informować na bieżąco. Tymczasem, w parku pojawiła się skrzynka dla miłośników geocachingu, więc to kolejny powód, by odwiedzić park w Jeleniej Górze-Maciejowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~ 7-07-2016 9:24
Nie pomogą bo tam postawią Biedronkę
~leo 7-07-2016 9:38
Takich ludzi potrzebujemy!!!
~ 7-07-2016 9:39
Brawo chłopaki! Tak trzymać!
~JASsio 7-07-2016 9:44
Obserwuję od pewnego czasu działania tych braci i jestem godny podziwu. Trzymam za Was kciuki. Byłem tam i naprawdę warto odwiedzić park , wieżę widokową i mauzoleum - mimo zdewastowania . A miasto interesuje się wszystkim co nie dotyczy mieszkańców, ważniejsze są nowe posadki dla komuchów
~zz 7-07-2016 9:58
Inicjatywa godna podziwu ,ale zniszczenie całkowite pałacu a bardzo duże parku,mauzoleum i wieży raczej nie rokuje aby było możliwe przywrócenie temu miejscu dawny blask, choćby w 20%,niestety.Zwłaszcza przy tak małych możliwościach naszych zapaleńców,ale powodzenia,może kiedyś ten park nie będzie się kojarzył wyłącznie z miejscowymi pijaczkami i wandalami.
~jasne 7-07-2016 11:25
Park jest prywatny a miasto w kłopotach finansowych. Więc chwała młodym ludziom, że ze szlachetnych pobudek robią fajne rzeczy, ale lepiej niech się nie wypowiadają na tematy o których mają mgliste pojęcie.
~zz 7-07-2016 11:43
Mały apel do braci,jeśli to czytają -Skoro miasto odmawia Wam dofinansowania to może spróbować odnaleźć i nawiązać kontakt z potomkami Beckerów(o ile tacy żyją??),często udaje się odnaleźć takich ludzi choćby za pośrednictwem internetu.Może Was wesprą finansowo,jeśli uświadomicie ich o swoich zamiarach, że chcecie uczcić pamięć ich przodków, aby ich kości nie walały się po parku.
~dlugi69JG 7-07-2016 12:12
To nic że nie da się odtworzyć całości. Ważne że można pokazać to co zostało, piękny drzewostan , oraz miejsce o którym nie ma pojęcia 95% jeleniogórzan . Szkoda ze miast nie dba o takie wizytówki miasta. Obok jest góra Koziniec , nieopodal osada sprzed 2500 lat , krater wulkanu ... można by zrobić fajną ścieżkę spacerową . W połączeniu z obwodnicą Maciejowej , to miejsce mogłoby się stać jednym z punktów przystankowych dla odwiedzających nas turystów i pretekstem do ich zatrzymania choć na parę godzin w Jeleniej Górze przed ich ucieczką w górne partie Karkonoszy . Pozdrawiam Pawła i brata . Adam :D
~Zapomniany park Maciejowa 7-07-2016 12:27
Trzeba zaznaczyć, że w nasze działania angażują się coraz częściej mieszkańcy Maciejowej. Pomagają przy wbijaniu palików, przy zdobywaniu materiałów niezbędnych do konstrukcji naszych skromnych tablic informacyjnych oraz są kopalnią wiedzy dotyczącej historii tego miejsca. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy jednocześnie ciesząc się, że zainteresowanie tematem parku jest z dnia na dzień coraz większe!
~juras 7-07-2016 14:09
Super inicjatywa. Powodzenie panowie!
~turystka 7-07-2016 14:17
Super....brawo za przywracanie tego miejsca do dawnej świetności...wiadomo,ze potrzeba ogromnych pieniędzy i siły roboczej,ale wazne jest to,że coś się robi....malutkimi kroczkami do celu.
~DIABLOJG 7-07-2016 17:39
Oby i wieżę udało się przywrócić do stanu świetności zrobić schody i wyciąć zasłaniające ją drzewa. Pełne poparcie!!!!
~~~niewiedzący~~ 7-07-2016 21:07
Dziwne to miasto na nic nie ma pieniędzy...... to za co te urzędasy biorą pensje (pieniądze)
~Zapomniany park Maciejowa 7-07-2016 21:44
Nie oskarżajmy miasta za dotychczasowy brak funduszy na cel rewitalizacji parku :) Istotnie, jest to piękne miejsce jednak doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie na wszystko starcza pieniędzy. Proszę zwrócić uwagę, że w kotlinie jest mnóstwo innych (trzeba przyznać, czasem znacznie ciekawszych) obiektów zabytkowych czekających na przyznanie środków finansowych niezbędnych do ich zabezpieczenia czy rewitalizacji. Nie wspomnę już o innych, znacznie poważniejszych celach. Może kiedyś znajdą się środki i na park w Maciejowej.
~Zapomniany park Maciejowa 7-07-2016 21:47
Rozwiewając obawy "~" - o postawieniu biedronki nie ma mowy, park wpisany jest do rejestru zabytków ;)
~ 8-07-2016 6:09
że im się chce ? ale jak ktoś nie ma nic do roboty w życiu, to zajmuje się bzdurami
~do 06:09 8-07-2016 10:07
O Jakiej robocie bredzisz, to młode chłopaki w wieku szkolnym,poza tym są wakacje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Magistrat do remontu

Otwarto Dom Modlitwy w Łomnicy

Czyżby Andrzej Duda?

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
753
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%