MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

W „ósemce” o integracji wiedzą prawie wszystko

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 25 listopada 2010, 16:23
Aktualizacja: Piątek, 3 czerwca 2011, 15:40
Autor: Angela
Fot. Angela
Już siódmy raz Szkoła Podstawowa nr 8 w Jeleniej Górze zorganizowała integracyjną konferencją, dzięki której placówki uczące zarówno pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych uczniów, wymieniają się doświadczeniami i wzajemnie się wspierają. W tym roku hasłem przewodnim była integracja przez sztukę. W ramach spotkania odbyły się występy, warsztaty, prelekcje, wykłady, debata i kiermasz.

Tematem tegorocznej konferencji była „Rola sztuki w kształceniu i wychowaniu uczniów niepełnosprawnych”. Wykłady i prelekcje m.in. Urszuli Liksztet, kierowniczki literackiej Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze oraz Gabrieli Zawiły, dyrektora Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, przeplatały się z występami uczniów.

Wśród nich pojawił się śpiew, gra na instrumentach i fenomenalny występ taneczny zespołu „Ósemeczki”, który niezwykłą gracją i wdziękiem podbił serca widzów. Była też debata prowadzona przez Mirellę Michalewską-Pająk z Kolegium Karkonoskiego, w której udział wzięli gospodarze, jak i i uczniowie ze wszystkich zaproszonych szkół: Zespołu Szkół z Łomnicy, z gimnazjum nr 3 i 4 z Jeleniej Góry oraz z Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych z ul. Grottgera w Jeleniej Górze.

Uczniowie wypowiadali się na temat talentów i roli sztuki, a jeden z uczniów ze szkoły specjalnej pokazał swój talent i zatańczył do muzyki Michaela Jacksona. Debatę zakończono wspólnym wnioskiem, że sztuka i talenty powinny ludzi integrować i zbliżać.

Równorzędnie z prelekcjami na korytarzu szkoły odbywał się kiermasz świąteczny, na którym znalazły się przepiękne choinki i bożonarodzeniowe dekoracje wykonane przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 8 oraz kartki, aniołki i wiele innych elementów, które wyszły spod ręki uczniów. Zaproszeni goście wzięli też udział w warsztatach plastycznych, złożonych z ucznia niepełnosprawnego i pełnosprawnego, których zadaniem było namalowanie baśniowego świata.

– Jesteśmy szkołą integracyjną, poprzez tą konferencję chcemy dzielić się z innymi szkołami i placówkami swoimi doświadczeniami, wspólnie się wspierać. Takie konferencje organizujemy od siedmiu lat, za każdym razem z innym tematem przewodnim – mówi Marzena Hryniewicka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze i organizator konferencji.

Zdaniem Karoliny Gałek z Gimnazjum nr 4, która w plenerze plastycznym pracowała z Jakubem Szumskim z „ósemki”, takie wspólne zajęcia osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych są bardzo ważne, bo pozwalają na wzajemnie poznanie się.
– Nie możemy zapominać o ludziach niepełnosprawnych, bo oni mają takie takie same prawa i potrzeby, jak my pełnosprawni – mówiła.

Bardzo dobrze na zajęciach bawili się Damian Łyczak oraz Marysia Waśniewska i Wiktoria z „ósemki”.
– Znamy się z wielu kółek i dzięki temu rozwija się nasza przyjaźń. Dzieciom i ludziom dorosłym potrzebna jest integracja tolerancja i wyobraźnia, wtedy nasze życie będzie bardziej kolorowe – mówiły dziewczynki.

Podczas warsztatu plastycznego za farby i pędzel chwyciła też Mirella Michalewska-Pająk, pełnomocnik rektora ds. studentów niepełnosprawnych z Kolegium Karkonoskiego, która została poproszona o poprowadzenie debaty i ocenianie prac plastycznych.
- W tym integracyjnym spotkaniu ze sztuką rzeczywiście jest jakaś magia, która łączy. Nawet ja nie mogłam się dzisiaj powstrzymać, spontanicznie chwyciłam farby i zaczęłam malować, czego nie robiłam od 20 lat. Oby więcej było takich inicjatyw. Uważam, że nie powinniśmy dzielić tych środowisk osób niepełnosprawnych i sprawnych. Jestem zwolenniczką myślenia nie tylko o integracji, ale i normalizacji. Jesteśmy po prostu jednym społeczeństwem i nie powinno być między nami żadnych różnic – mówi Mirella Michalewska-Pająk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stypendia dla najzdolniejszych

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Pszczeli projekt KPN

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~ 25-11-2010 19:39
TA CAŁA PANI DYREKTOR DAWNO POWINNA BYĆ ODWOŁANA!!!!!! JEŚLI DZIECKO MA JAKIS WIĘKSZY PROBLEM ZE ZDROWIEM, TO NIE CHCE GO PRZYJĄĆ, STWARZA MASĘ PROBLEMÓW, A CHYBA OD TEGO JEST ŻEBY POMAGAC A NIE UTRUDNIAĆ. MAM O NIEJ JAK NAJGORSZE ZDANIE, I NIE TYLKO JA ALE NIESTETY MA PLECY W OŚWIACIE I SZYBKO SIĘ JEJ NIE POZBĘDZIEMY!!!!!!!!!!!
~Anna J. 25-11-2010 21:27
Nie słyszałam złego zdania o Pani dyrektor, wręcz przeciwnie. Moj acórka jest w 5 klasie i odkąd zarządza aktualny dyrektor wszystko się zmienia na +. Wcześniej mój starszy syn też chodził do sp nr. 8, więc mam porównanie. Nie wiem, co masz na myśli pisząc większy problem ze zdrowiem..? Szkoła jest integracyjna, jest w niej wiele dzieci z różnymi problemami, cieszę się, że moje maluchy mają okazję uczyć się szacunku dla każdego, obcując z osobami pełnosprawnymi, jak i niepełnosprawnymi. Poza tym oświata jest u nas tak zbudowana, że każde dziecko ma swój rejon, więc nie wiem wogóle o czym tu mowa. Pozdrowienia dla Pani dyrektor!
~*** 25-11-2010 21:37
Skoro mowa o integracji, to jestem ciekaw czemu nie widzę tutaj dzieci ze Szkoły Specjalnej...????
~ 25-11-2010 21:46
Jeśli "większy problem ze zdrowiem" w domyśle psychicznym, to wcale się nie dziwię.
~ 25-11-2010 22:18
Nie chodzi o problem ze zdrowiem psychicznym, ja o Pani dyrektor dobrego słowa nie słyszałam, tylko negatywne opinie. Nie będę tu się rozpisywała o co chodzi, bo to i tak nic nie zmieni, moje dziecko chodzi do bardzo przyjaznej szkoły masowej i nikt takich problemów jak dyrektorka "8" nie robi, wręcz bardzo pomagają!!!!!Kazdy ma prawo do swojej opini, pewnie jak się ma dziecko bez niepełnosprawnosci to ta Pani nie jest problemem!!!!!
~ 25-11-2010 22:27
Karta Nauczyciela to relikt komunizmu, podobnie jak PKP, Poczta Polska i kilka innych instytucji tego typu, a wielu nauczycieli powinno być niezwłocznie zwolnionych z pracy, ale nie są bo mają plecy w Oświacie.
~Flavlaroche 25-11-2010 23:27
nie mylcie szkoły specjalnej ze szkołą integracyjną !!!
~............ 26-11-2010 6:07
Angela, jeśli "kierowniczki literackiej" to i "dyrektorki" Muzeum (...), jeśli chcesz feminizować na siłę nazwy tych stanowisk.
~zadumany 26-11-2010 8:15
Z tego co można przeczytać na tablicy pokazanej na zdjęciach, temat konferencji brzmiał : "Rola sztuki w kształceniu uczniów niepełnosprawnych". Ciekawe, czy odpowiedziano sobie na ten temat podczas konferencji, na której wszyscy zachwycali się"fenomenalnym występem tanecznego zespołu „Ósemeczki”, który niezwykłą gracją i wdziękiem podbił serca widzów". Trochę nie w porządku wobec uczniów niepełnosprawnych tej szkoły, że zostali pominięci w prezentacji swoich osiagnięć artystycznych. Czy szkoła przedstawiła osiągnięcia swoich dzieci niepełnosprawnych? Pokazała jak sztuka wpływa na proces ich kształcenia? Jakoś z tekstu nic nie wynika. A przecież to one powinny być bohaterami tej konferencji,a nie wyjątkowo sprawne dzieci z zespołu "Ósemeczka".
~cichy głos 26-11-2010 10:47
a gdzie tu ta integracja??? nawet na zjeciach 3/4 to wystep zdrowych normalnych dzieci, a nie np. dzieci na wozkach, ktore tez przeciez chodza do tej szkoly. jak zwykle piekna nazwa, glebokie hasla i szum medialny ale nie prawdziwe docenienie i wsparcie dzieci, ktore chcialy by czuc sie po prostu normalne...
~mireczka100 26-11-2010 20:13
Dla wiadomości niektórych niepełnosprawność to nie tylko dzieci na wózkach. A w zespole \"Ósemeczki\" występują dzieci niesłyszące, skoro tego nie zauważyliście, widocznie integracja się udała :).
~celina 27-11-2010 0:13
Czas najwyzszy aby wladze miasta i wladze oświatowe zainteresowaly sie sytuacja panujaca w tej placowce i statystce dyrektorce medialnej, ktora nie dba o uczniów o kadrze ma tylko swoich wiernych donosicieli, którym daje nagrody i inne profity czas to zmienić!!!!!!
~matka ucznia 27-11-2010 0:23
wladza w tej szkole patrzy tylko na profity i swietnie promuje sie w mediach , ale panie dyrektorki nie wiedzą co naprawde tam sie dzieje , chyba za bardzo rozbudowany ten aparat dyrekcyjny , a co tu mówic dopiero o zainteresowaniu o dobro uczących sie uczniów, którzy nie maja rodziców z kasa i odpowiednią do p.dyrektor klasą tak samo pani dyrektor ocenia kadre jak cos z tego ma to da. Czas to skończyc i rozbić wreszcie ten cyrk dać możliwość ludziom mlodym odpowiedzialnym mniej medialnym ,ale za to dbającym o ucznia kadrę a nie o profity i zdjęcia w prasie, ale chyba wreszcie przyjdzie na to czas .
~ 27-11-2010 10:26
Jestem rodzicem trojga uczniów w tej szkole i zaskakuje mnie treść wielu komentarzy. Panie dyrektorki dbają o uczniów i kadrę w tej szkole. Wiem, że organizują wiele szkoleń, a nauczyciele, w tym dyrekcja, ciężko pracują. Zawsze można z nimi porozmawiać, a to, ze promują się w mediach to tylko plus. Z wypowiedzi wynika, że nie warto nic robić, bo zawsze spotka się to z krytyką tych, ktorzy nic nie robią. Chyba nie tędy droga. Na korytarzu szkolnym słyszałam rozmowy uczniów na wózkach, którzy bardzo chwalili dyrekcję i szkołę. W konferencji uczestniczyli uczniowie niepełnosprawni w Zespole wokalnym, w impresjach plastycznych( również ze szkoły specjalnej), w debacie i konkursach literackich. Nauczycielom i dyrekcji należa się oklaski za takie inicjatywy, a nie krytyka. A propo wieku: "Uczmy się od mistrzów, a nie odsuwajmy ich do drugiego rzędu, sadzając w pierwszym rzędzie młodych i niedoświadczonych" - profesor Nalaskowski. Jestem wdzięczna dyrekcji. że moje niepełnosprawne dziewcz
~IP:*adsl.tpnet.pl 27-11-2010 22:19
moje dzieci chodzą do sp 8 i jest świetnie .a w sp11 jest wszystko na - nie polecam sp 11 bo chodzi tam mój chrzesny chodzi tam i jest zawidziony . pozdrowienia dla pan derektor sp8
~ 28-11-2010 10:29
Tylko w tej szkole uczniowie niepełnosprawni naprawdę siię liczą! Brawo pani Dyrektor, brawo pani Basiu. Mama Mateusza.
~wiem cos wiecej 28-11-2010 15:04
tylko takich zadowolonych mam ateusza jest malutko. Mama pewnie nie wie, ze jeśli jest zadowolona to zapewne nie z powodu p.dyrektor tylko ciezko pracujacego nauczyciela.
~ada 28-11-2010 15:08
żastanawia osoba obecna na konferencji p.Zawila dyrekto muzeum .Czyzby dyrekcja szkoly torowala sobie droge do prezydenta p.Zawily coz oni mysla jak sie utrzymac oj tak na stoleczkach.
~ 28-11-2010 18:45
Miałam na mysli szkołę jako całość- windę, toalety, stosunek uczniów do siebie, możliwość udziału niepełnosprawnych w zajęciach artystycznych, logopedycznych, konkursach, na których zdobywają też pierwsze miejsca, gimnastykę specjalistyczną i nie tylko. mama Mateusza.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dotacja dla szkoły w Sadach Górnych

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Uzupełniający egzamin do cieplickiego „Plastyka”

Znowu auto na chodniku

Remont Wojska Polskiego – jaka organizacja ruchu?

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
779
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
5%