MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

W ogniu pytań – 5. JOW–y

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 16 października 2015, 10:13
Aktualizacja: Sobota, 17 października 2015, 11:44
Autor: MT
Fot. MT
Poprosiliśmy „do tablicy” kandydatów do parlamentu z naszego powiatu, by zadać im po dziesięć, naszym zdaniem, kluczowych pytań o przyszłość Polski i regionu. Tylko Zofia Czernow (PO), Anna Dudek (Kukiz’15) i Rafał Mazur (PO) nie znaleźli czasu, by odpowiedzieć Czytelnikom Jelonki.com na te pytania.

Podczas nagrywania programu Bartosz Rudolf (PSL) oraz Paweł Szczepański (KORWiN) przebywali za granicą.

Codziennie będziemy publikować odpowiedzi kandydatów do Parlamentu w zbliżających się wyborach na jedno z dziesięciu pytań.

Wcześniejsze odcinki:

W ogniu pytań Jelonki.com – 1. Podatki i diety
W ogniu pytań Jelonki.com – 2. ZUS i emerytury
W ogniu pytań – 3. Jelenia Góra pustoszeje
W ogniu pytań – 4. Uchodźcy

W piątej części pytamy o Jednomandatowe Okręgi Wyborcze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ktoś zniszczył choinki

Ekumenicznie i świątecznie

Od niedzieli z nowymi przystankami

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~przypadkowy obywatel 16-10-2015 11:03
Miedziński - obawia sie w polityce osób z przypadku. Kim jest osoba z przypadku w przypadku JOW - która wygra wybory czyli zdobędzie najwięcej głosów w danym okręgu.... Czyli zamknięcie drogi do zdobycia mandatu posła dla lokalnych patriotów, którzy nie są reprezentntami partii. Np. wyrzucony z partii P. mógłby konkurować do sejmu - teraz JOW jest do senatu i tam może taka osoba tylko startować.... Dlatego PO jest przeciw, choć w przypadku JOW sama by mogła rządzić w nawet parlamencie przyszłym...
~Michaił 16-10-2015 13:04
Kaziu, startujesz do Senatu i nie stać cię na płatną stronę internetową. Założyłeś sobie tylko zajadkę na FB. Masz już nawet jednego znajomego. Szkoda tyko, że nie wiesz czym zajmuje się senator. Tam generalnie rozstrzyga się ustawy niższego rzędu, głównie według dyscypliny klubowej. Kto ci pisał te bzdurne, bezsensowne, nielogiczne hasła? Dobrze, że są mało czytelne. Robiłeś reklamę Zawile na swoich bilbordach samorządowych, powinien się teraz tobie odwdzięczyć i umieścić cię gdzieś obok Zośki. Nie wnikam jak zebrałeś te trzy tysiące podpisów, ale nie obudzisz chyba tych bezpartyjnych, biednych mieszkańców. Na pewno nie hasłami o patriotyzmie i o rodzinie. Te akurat nie są twoją pozytywką. Kaziu, to nie ta scena. Nie ten poziom.
~roman76 16-10-2015 13:48
Pan Miedziński sam jest z przypadku w polityce. Gość bez doświadczenia w biznesie ktytykuje JOWy. Tam nigdy by tak nie wypłynął jak teraz z przypadku.
~Lew 16-10-2015 17:49
Dziwna rozbierzność zdań tych dwóch POwców z jednergo plakatu. A nie uczciwiej by było wybory większościowe wprowadzić i znieść progi wyborcze? Partie by dalej były, ale autorytety z kanap by nie ginęli. Niech partyjnacy nie mówią o demokracji, bo takiej nie ma. Widać kto się boi demokarcji bezpośredniej. Nie byłoby przypadkowych poltyków, bo naród to nie przypadek.
~mysza53 16-10-2015 18:47
Do Pana Miedzińskiego:proszę nie przyklejać swoich plakatów wyborczych na elewacjach budynków ( remont elewacji jest bardzo kosztowny)- przykład skrzyżowanie ul. 1 Maja i ul. Okrzei.Myślę, że kandydat na posła nie jest zwolniony z myślenia.
~Real 16-10-2015 19:42
Jowy ? Też nie wiem. Jak przenieść rozwiązania z krajów starej zachodniej demokracji, do kraju ledwo co trochę oderwanego od cywilizacji wschodu ? (nie chodzi o czas, ale o efekty). Jesteśmy pomiędzy Merkel a Putinem, w cywilizacyjnym i dosłownym tego sensie. Osobiście bym ryzykował, ale kto to wie jak nasze rozjechane przez propagandę i manipulację mediów społeczeństwo by się zachowało.
~fan sekty po 16-10-2015 20:54
Pamiętajcie dobrzy ludzie POgonić za 67 lat w Kilimandżaro
~gn 16-10-2015 21:57
Trzeba mieć bardzo mizerne wykształcenie, zero własnego zdania lub być skorumpowanym do szpiku kości żeby nie kierować się kryteriami sprawiedliwości. Demokracja – system rządów i forma sprawowania władzy, w których źródło władzy stanowi wola większości obywateli. Biegi sportowe wygrywa ten kto przebiegnie dystans w najkrótszym czasie. Kolejność medali zazwyczaj jest: złoty, srebrny, brązowy. Podobnie jest z kwalifikacjami i premiami. Szanowni państwo, proszę mi odpowiedzieć, po co startujecie do parlamentu? Czy po to aby służyć społeczeństwu, czy żeby dyscyplinę klubową trzymać? Czy po to aby wprowadzać ludzkie ustawy, czy żeby kasę rżnąć? Łatwo po inwestycjach w bilbordy ocenić kto kieruje się działalnością charytatywną. Najwięksi filantropi to ci, którzy największą kasę trwonią…
gochaha 17-10-2015 11:42
Nie wiem, czy którykolwiek z kandydatów wypowiadajacych się tu zapoznał się z zasadami ordynacji tzw. proporcjonalnej, czyli obecnej oraz JOW i ordynacji mieszanej i doświadczeniami naszego kraju i innych państw w kwestii stosowania tych ordynacji. Większość powtarza kretyńskie medialne slogany o zabetonowaniu sceny politycznej (Tomek Elbl), o duopolu, o przypadkowych reprezentantach (pan nie jest przypadkowy ?), o finansowaniu kampanii (załozeniem JOW-ów jest ograniczenie kosztów kampanii do 2-3 średnich krajowych). Uważam, że kandydaci do najwyższych urzedów powinni nie być przypadkowi i najpierw zdac egzamin z wiedzy politycznej i obywatelskiej. W JG nie ma kandydata, który mógłby mnie jako obywatela reprezentować.
gochaha 17-10-2015 11:48
Teraz obejrzałam jeszcze senat. Hm, jedynie Pokój mówi sensownie. Ale nie wiem, czy to nie ściema. Natomiast powoływanie się na senat jako argument przeciw JOWom świadczy o nieznajomości literatury na ten temat. Polecam jednak stronę jow.pl
gochaha 17-10-2015 12:06
Oczywiście kilka osób wypowiada się za tym rozwiązaniem. Może największa wiedzę mają ci, którzy najmniej o tym mówią. Chciałabym w to wierzyć.
~gn 17-10-2015 15:24
Jeśli ludzie będą głosować tak jak do tej pory, kto najbogatszą kampanię wyborczą zrobi a nie na charaktery ludzkie, to nic się nie zmieni poza składem "posłów". Nie mogę gwarantować za czyjś wybór. W zasadzie materialna strategia się nie zmieni, ale ludzie przy większościowej ordynacji mieliby realny wpływ na skład parlamentu. Trzeba im dać tylko szansę. Przy obecnej, mafijnej ordynacji, nie można zgonić winy za status quo na moralność wyborców. Kandydat na posła nie jestem terapeutą. Demokrację tworzy się od dołu. Odpowiadając pani gochaha na zarzut, że w JG nie ma kandydata, który mógłby mnie jako obywatela reprezentować odpowiadam, że ma pani niewłaściwy punkt widzenia, albo pecha. Trzeba było samemu startować i wprowadzić ograniczenie kosztów kampanii do 2 – 3 średnich krajowycn.
~Egon 17-10-2015 17:33
Ja mam swojego kandydata, jest tu akurat na zajadce.
gochaha 17-10-2015 17:48
gn - nasz okręg jest wiekszy niż Jelenia, więc kandydata znajdę spokojnie, choć de facto w obecnej ordynacji i tak wchodza jedynki, więc kwestia wybrania partii. Ograniczenie kosztów przy tak dużych okręgach nie jest możliwe do takiego wyniaru, Bedzei możliwe w okręgach jednomandatowych - wielkości mniej więcej powiatu. Wtedy wystarczy kilka bnanerów i lokalne media :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Rok niespełnionych obietnic

W szkole o używkach

Karpacz rezygnuje z fajerwerków

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
977
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%