MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

W ODK kto pierwszy, ten lepszy i... jedyny?

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 26 lutego 2014, 9:52
Aktualizacja: Czwartek, 27 lutego 2014, 9:05
Autor: Roksana Chadaj/ Angela
Fot. Roksana Chadaj
– Jesteśmy zespołem muzycznym i chcieliśmy ćwiczyć swój warsztat w Osiedlowym Domu Kultury na jeleniogórskim Zabobrzu. Okazało się jednak, że z jedynej sali przeznaczonej na próby korzysta jeden zespół i inne mają zamknięte drzwi. Jak tłumaczy to dyrekcja placówki? – Jest tam sprzęt tego zespołu, za ciężki by go wynosić, a inne zespoły mogłyby go zniszczyć – mówi dyrektor Sylwia Motyl– Cinkowska.

Zespół Mafi Furach tworzą młodzi muzycy z Jeleniej Góry i regionu. Powstał na początku zeszłego roku, a już ma na swoim koncie wiele koncertów w Polsce i za granicą. Występował z takimi gwiazdami, jak: Mesajah, Milo Mailo, De Mono, Blue Cafe. Gatunku muzycznego jaki grają nie można zaszufladkować. Mieszanka stylów podkreśla ich wyjątkowość, bo to połączenie nu metalu, ska, dubstepu, hip hopu i reggae.

- Chcieliśmy znaleźć miejsce do prób, a Osiedlowy Dom Kultury, potocznie zwany "Blaszakiem”, był najbliżej - mówi Filip Bednarczyk, wokalista zespołu Mafi Furach. Byliśmy przekonani, że ta instytucja nam pomoże, bo działa, by wspierać twórczość i działania kulturalne. Pani w sekretariacie powiedziała nam jednak, że w ODK jest tylko jedna sala do ćwiczeń, którą od dwóch lat zajmujemy już jeden zespół i nie ma możliwości, aby ktoś inny mógł mieć tam próby. Czy jest to sprawiedliwe? Czy ten zespół ćwiczy 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu? Czy to nie obojętność pracowników, którzy są po to, by wspierać ludzi z pasją? Nie jesteśmy pierwszymi muzykami, którzy dostali odmowę. Problem jest ten sam i powtarza się już od dłuższego czasu. Czy nie jest to zaprzeczanie działalności domów kultury? Co z misją i założeniami jakie ma w swoim statucie? – pyta rozczarowany wokalista zespołu Mafi Furach.

- Osiedlowy Dom Kultury nie dysponuje salami w pełni przystosowanymi do prób zespołów – mówi dyrektor Sylwia Motyl-Cinkowska. - Pomieszczenia, które znajdują się na piętrze przeznaczone są tylko i wyłącznie do cichych zajęć takich, jak: gra w szachy, nauka gry na instrumentach (fortepian, skrzypce, gitara klasyczna czy też keyboard). W ODK- u co prawda jest mała salka w piwnicy idealna na próby, lecz korzysta z niej jeden zespół już od dwóch lat i nie ma możliwości, by inne zespoły też tam mogły ćwiczyć, ponieważ zespół Victima ma tam próby, przechowuje w tym miejscu swój sprzęt i nie chce by ktoś im go zniszczył, a jest on za ciężki żeby za każdym razem go przynosić – dodaje dyrekcja.

- Pomimo braku stałego miejsca, w którym moglibyśmy ćwiczyć nie poddajemy się i cały czas tworzymy. Chcemy się rozwijać, bo wierzymy, że warto. O naszej sile świadczą nasze osiągnięcia. Zajęliśmy 3. miejsce w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez producentów filmu „Jesteś Bogiem” za antywojenny utwór „Nigdy więcej”. Nasza piosenka „Lubię Cię” zajęła 4. miejsce na liście przebojów Muzycznego Radia TOP 30 PL. Gościliśmy w spocie reklamowym „Zielone Karkonosze. Jest to dowód na to, że ciągle się rozwijamy i szlifujemy swój warsztat. Dlatego będziemy szukali swojego miejsca gdzie indziej, może inny dom kultury nas przygarnie – dodają muzycy.

Jak sprawdziliśmy wszystkie pozostałe jeleniogórskie placówki kultury są otwarte. Do współpracy chętny jest m.in. MDK Muflon. Jak mówi Agnieszka Gierus, bez problemu udostępnia on swoje sale za niewielką opłatą w celu doskonalenia warsztatu muzycznego. Podobnie jest w Jeleniogórskim Centrum Kultury i Młodzieżowym Domu Kultury. Po ustaleniu szczegółów i terminów bez problemu udostępniają one pomieszczenia, w którym można ćwiczyć. Zatem powodzenia!

Ogłoszenia

Czytaj również

Minka na sobotni wieczór

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Skalne ławki pod Szrenicą

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~Wies 26-02-2014 11:21
Bidule sie skaza
~tadam 26-02-2014 11:26
egoisci, w innych domach kultury i tego typu miejscach nie maja problemu zeby udostepniac salke na proby po mimo ze jest tam tez sprzet innych osob. chyba ze dom kultury nie wierzy w kulture osob ktore chca sie rozwijacu nich
~ 26-02-2014 11:26
Cały ODK. Kiedyś były imprezy pokazy tańca występy zespołów a teraz nic nie ma
~cormax 26-02-2014 12:41
no brawo dla ODK...
~zabobrzanin 26-02-2014 13:07
Obskurny odek, obskurne sale,zapaszek z korytarza bije z daleka. dlatego też nie zapisałem tam dziecka na żadne zajęcia, bo sami prowadzący to nie wszystko. Zrobiłem rozeznanie i doprawdy nie wiem jak można ten przybytek nazywać domem kultury.. aż dziw , że tam ktoś jeszcze chce coś robić........
~gringa 26-02-2014 13:51
Prawda jest taka, że domy kultury w naszym mieście są zamknięte na inicjatywy muzyczne i ani salki ano żadnej pomocy od nich się nie dostanie. Też ostatnio szukaliśmy dla naszego składu miejsca i owszem znaleźliśmy w domu kultury, ale nie w tym naszym chorym mieście.
~paranoja 26-02-2014 14:58
Tak to już jest z tym blaszakiem,paranoja i pozdro dla zespołu
~upss 26-02-2014 17:22
Zespół wykorzystał sytuację aby się wypromować...
~ 26-02-2014 19:03
Widać Pani dyrektor nie wie jaka jest misja domu kultury. ODK przy tej dyrektorce nie spełnia swoich funkcji i nie jest nastawiona na młodzież a wręcz ja zniechęca. No tak lepiej żeby pili piwo na ławce. Pani Sylwia Motyl-Cinkowska jest beznadziejnym dyrektorem. A takich przykładów (nie tylko z zespołami muzycznymi) jest wiele.
~ 26-02-2014 19:07
A palenie papierosow przy schodach gdzie przechodza dzieci na zajecia przez pracownikow ODK to ZENADA
~bla bla bla 26-02-2014 19:19
Widocznie mają haka na panią dyrektor ( ODK ) bo robiła coś na czarno i widocznie mają ją jak na dłoni i dla tego nie udostępnia nikomu tej sali
~zabobrzanin 26-02-2014 19:32
Kiedyś chociaż festyny były, a teraz d... i nawet tego nie ma, stoi takie blaszane i tylko do sklepu ludzie przychodzą. zero nowoczesności a działalność odk jest mizerna,widać u włodarzy dziadowskie podejście, tyłka się ruszyć nie chce żeby zrobić cpś fajnego
~bla bla bla 26-02-2014 19:48
Nic innego jak tylko zmienić dyrektora
~Gienius 26-02-2014 20:47
Z tego co mówił mi pewien kolega muzyk, w piwnicy ODKu są inne sale, np sala z fotelami ułożonymi w kształcie piramidy, po sam suftit ODKu. Tam nie sprzątano od ponad wieku - taka dyrekcja jest w placówce ODK. A dyrektor ma tyle charyzmy, co Lewniwiec na gałęzi w puszczy Amazońskiej. Zatem powodzenia w sprzątaniu piwnicy.
~tadam 26-02-2014 22:06
|*i3rD0|_0|\|3 LENIE! Wszedzie patrza tylko na siebie i swoich znajomych i im tylko pomagaja.
~Goscniedzie 27-02-2014 7:51
Też mam zastrzeżenia co do samej estetyki budynku ale moje dziecko chodzi tam na pianino i już pięknie gra więc będziemy mieli wyłącznie miłe wspomnienia. A ten rodzic który napisał o estetyce i że nie wysłał tam swojego dziecka... Mogę powiedzieć tylko tyle-zawsze coś tam wam nie będzie pasowało. Sprzedacie instrument za pół ceny i po nauce.
~kosikosi 27-02-2014 8:57
A ja uważam, że słuszenie, że ODK nie wspiera zespołu, który wprost promuje nielegalne spożywanie narkotyków.. fragment tekstu piosenki "Lubię Cię" "Lubię Cię, bo jesteś, kiedy zostaje sam. W tyle mam i tak się do przodu pcham. Ale jakoś łatwiej, gdy wiem, że jesteś koło, Robimy to głośno, potem palimy zioło!" https://www.youtube.com/watch?v=rQu2k3LmeYk
~ 27-02-2014 12:00
Po co dom kultur ma wspierać młodzież. Przecież dzieci mają robić tylko to co chcemy.
~dyr 27-02-2014 12:01
Dyrektor Sylwia Motyl-Cinkowska jest najgorszym dyrektorem ODK w jego dziejach
~ 27-02-2014 14:12
gonić tych dziadów z papierochami przy wejściu
~do goscniedz 27-02-2014 14:24
nie na zajęcia muzyczne chciałem dziecko zapisać, a od domu ponoć kultury mam prawo oczekiwać, że dziecko w oczekiwaniu na zajęcia nie będzie narażone na widok panów grających w brydża, palących papierosy w toalecie koedukacyjnej zresztą, popijających, przeklinających i zagłuszających nawet kurs prawa jazdy ( uczestnicy się skarżą), jak Pan (Pani) widzi zrobiłem dokładne rozeznanie, a ostatnio nawet sklep tam usytuowano( ciuchy), dzieci narażone są na kontakt z wieloma osobami, które wchodzą sobie kiedy chcą, a monitoringu nie ma. Kto za to odpowiada? Wszystko dobrze dopóki nic się nie stanie......Za dużo przemawia na nie.
~ja mam rację 27-02-2014 17:54
Trudno oczekiwać od ODK, że będą tę salę udostępniać wszystkim pragnącym mieć tam próby. Wyobraźcie sobie, że doszło do zniszczenia lub kradzieży stojącego tam sprzętu. Kto będzie za to odpowiadał? Nie dziwię się, że ODK nie chce ponosić takiej odpowiedzialności. Trudno też oczekiwać, żeby zespół składał sprzęt po każdej próbie (a złożenie perkusji trochę zajmuje). Wyżej napisano, że MDK chętnie udostępni salę, więc w sumie nie rozumiem po co ten cały artykuł? Czyżby marna próba promocji?
~nie, ja mam 27-02-2014 22:57
sala do prób w Domu Kultury to nie przechowalnia, przychodzisz, grasz i zwijasz się jeśli są inne zespoły,drugi zespół zajmie MDK i co wtedy? nikt inny już nie może korzystać? pomyśl troche ;p
~ja mam rację 1-03-2014 12:02
Ja z myśleniem nie mam problemów. To raczej Ty rusz głową. Chyba nie wiesz ile czasu zajmuje rozłożenie sprzętu. Zresztą przez dwa lata nikt nie chciał mieć tam prób, podejrzewam, że na próby w MDK-u też nie ma zbyt wielu chętnych. Co oni się tak uparli na ten ODK? Nie ma miejsca i już, proponują im MDK, więc gdzie problem pytam raz jeszcze? Nawet jak Mafifurachy zajmą MDK to i tak nie grają na instrumentach tylko pod melodyjki z kompa, więc niczego nikomu nie zajmą.
~ja mam :P 1-03-2014 16:14
wiem ile to zajmuje czasu ale tak to sie wszystko odbywa w normalnie zarządzanych miejscach. jeśli nie masz miejsca do prób to przychodzisz rozstawiasz sie i potem zwijasz jeśli nie ma miejsca na trzymanie sprzętu. nie chodzi już nawet o tamten zespół tylko o zasade, że to miejsce powinno być dostępne dla wielu kapel, a nie tylko dla jednej (i nie atakuje w tym miejscu tej, która ma tam próby bo to nie ich wina). Pozdrowionka kolego ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ławki do remontu

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Stalowe rumaki w Karpaczu

Oznakowanie poziome (prawie) odnowione  

Śmierć na żwirowni

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
253
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%