MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

W oczekiwaniu na autobusową "rewolucję"

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 21 maja 2011, 7:30
Aktualizacja: Niedziela, 22 maja 2011, 8:14
Autor: RED
Fot. TEJO
Samorząd analizuje dane zebranych w trakcie badań potoków pasażerskich na liniach autobusowych Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Zostaną przedstawione w kontekście sugestii zmian, jakie w wyniku tych prac należałoby wprowadzić. Na razie znane są już pierwsze ustalenia.

- W przeciętnym dniu roboczym w marcu z miejskiej komunikacji autobusowej korzysta niemal 43 tys. osób. Ciekawa jest struktura podróżnych według rodzajów zakupionych biletów, bowiem tylko co trzeci jedzie za tzw. pełną odpłatnością (ok. 13,1 tys. osób) – informuje Hubert Papaj, zastępca prezydenta miasta.

– Odnotowujemy nieco ponad 15 tys. przejazdów podróżnych posługujących się biletami ulgowymi, a ponad 8 tys. – to przejazdy bezpłatne. (przypominamy, że uprawnionymi do przejazdów bezpłatnych autobusami MZK jest kilka grup osób to m.in.: dzieci i młodzież, uczniowie szkół specjalnych (251), dzieci do lat 4 (386), osoby powyżej 75 roku życia (2.218), inwalidzi I grupy i ich opiekunowie (razem ok. 1,5 tys.), pracownicy MZK (487), osoby niewidome i ociemniałe (260), i in.

Łącznie aż 29 różnorakich grup ludzi posiada takie uprawnienia. Z podsumowania danych wynika ponadto, że w tym okresie szczególnie widoczna była grupa osób korzystających z biletów z „autokomputera”, to znaczy – kupowanych u kierowcy (ponad 3 tys.).

Hubert Papaj zapewnia, że te analizy są dokonywane, by ewentualne zmiany nie naruszały stabilności linii obciążonych szczególnie liczną grupą pasażerów, ale jednocześnie pozwoliły zanalizować możliwości zmiany częstotliwości (lub godzin) kursowania autobusów w tym okresie, w którym jeżdżą one niemal puste.

Dlatego też szczegółowe wnioski trzeba poddać wielu weryfikacjom, a o nich będzie mowa wkrótce. Jednocześnie wyniki badań będą przekazane do firmy, która zajmuje się sprawami uruchomienia Szybkiej Kolei Miejskiej, by mogła podjąć decyzję, jak najlepiej dostosować planowanie przejazdy „tramwaju miejskiego”, który w zamyśle ma obniżyć koszty funkcjonowania MZK, a jednocześnie przyspieszyć przewóz pasażerów na najdłuższych trasach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wypadek przy baniakach  

O rozpadających się górach

To już jutro!  

Komentarze (43) Dodaj komentarz

~Tak myślę 21-05-2011 8:17
Coś mi się zdaje że ta Szybka Kolej Miejska to będzie niewypał. Zbyt daleko od centrum i nie wielu ludzi będzie chciało chodzić tak daleko.
~s. 21-05-2011 8:28
Bezpłatne przejazdy - jeszcze radni.
~bk 21-05-2011 9:07
środa, przystanek Bankowa w stronę Cieplic, godz. 15:40 podjeżdża 9-tka (oczywiście zawsze parę minut spóźniona), na przystanku tłum, a autobus mały i stary i już naładowany - życzę prezesowi takiej miłej przejażdżki, o ile da radę się "wepchać" do środka - pasażerka ponosząca pełną odpłatność :(
~SARBLE 21-05-2011 9:15
A autobusy jak jeździły gromadnie, tak jeżdżą. Jak się wystoi tyle na przystanku, to wsiada się potem do pierwszego, który podjeżdża. A te za nim- nic dziwnego, że wożą powietrze.
~ROla. 21-05-2011 10:01
Szybka kolej po proponowanej trasie to pomysł raczej chybiony. Gdyby taką linię puścić po steraj linii tramwajowej, to tak!
~xyz 21-05-2011 10:25
Na rewolucję nie liczę, ale na likwidację niektórych linii autobusowych to na pewno będziemy liczyli. Tak to jest jak autobusy jeżdżą stadami zamiast jeździć co 12 minut w dni robocze to są paru godzinne przerwy. Mówię tutaj o przegubowych autobusach, które możemy spotkać na liniach nr 7, 9 oraz 17. Gdyby nie było przerw w rozkładzie jazdy jak ma to miejsce w przypadku linii nr 17 to na pewno nie byłoby takich scen...
~cisza 21-05-2011 10:26
Gdzie jest SKM ?!
~trew 21-05-2011 10:30
Żądamy dostępu do ksiąg rachunkowych MZK, sami sprawdzimy gdzie spier*ala kasa! Nikt nie jest głupi, skoro przejazd autobusem 3 przystanków kosztuje więcej niż stawka Urzędu Skarbowego (ryczałt) na samochód osobowy to JEST TO PARANOJA! Myślę że problemem nie jest zarządzanie MZK ... TYLKO ZWYCZAJNA KRADZIEŻ KASY! Chyba dopiero gdy zostanę oskarżony o pomówienie będziemy mieć publiczny dostęp do tych informacji ... bo natychmiast je ujawnię bez względu na to co o tym myśli sąd czy prokuratura i jaką karą jest to zagrożone.
~truska. 21-05-2011 11:07
W zimie to autobusy nie potrafią jeździć normalnie a co dopiero tramwaj...
~Shakalaka. 21-05-2011 11:11
Popieram "xyz", to samo chciałem zauważyć, jedzie na tej samej trasie kilka lini pod rząd, a następnie długo długo nic, przy czym te jadace z przodu załadowane a z tyłu puste. N ie lepiej rozłożyć w czasie przejazd autobusów na tych dublujących się liniach...? Druga sprawa to bilety czasowe, dziwię się że taki tu nie ma, dlaczego jadąc trzy przystanki płacę tyle samo co ten jadący 25 przystanków, poza tym np. w Krakowie są bilety dobowe, super sprawa, bo gdy nie potrzebuję miesięcznego a planuje jeden dzień na załatwienie kilku spraw w mieście, to jeżdżąc i kasując pojedyncze bilety to nie ekonomiczne, wolę samochodem podjechać, ale gdyby był bilet dobowy ( cena w Krakowie 10 zł ) to zapewne bardziej by mi się to opłaciło niż wyjazd samochodem...!!!
~bcbg 21-05-2011 11:19
do Shakalaka:) nie wiesz, że w autobusie można kupić bilet całodobowy? I kosztuje on 6,60 zł, trochę taniej niż w Krakowie:P Można również kupić u kierowcy bilet dwudniowy, cena-9,90 zł - też taniej niż dobowy w Krakowie:P Piszesz aby pisać.
~Paweł D 21-05-2011 11:24
Bezpłatne przejazdy - Radni nie jeżdżą MZK :-) Czy ktoś ich widział w autobusie?? HEHE
~Shakalaka. 21-05-2011 11:26
Co do SKM, to na pochybel malkontentom bardzo dobry pomysł , pod warunkiem że jej linia poza istniejącą już trakcją kolejową, była by wzbogacona o nowe trakcje obsługujące te najbardziej zatłoczone przystanki obecnie obsługiwane przez MZK, które były by wczepione do wspomnianej już istniejącaj trakcji, tak jak to pokazane jest tu: http://wiadomoscicsk.blog.onet.pl/Tramwaj-dwusystemowy-dla-Jelen,2,ID173409760,n
~rrr 21-05-2011 11:37
szybka kolej to jeden nie wypal po co komu jakis tam pociag
~koko23 21-05-2011 11:42
Zamiast Panie Papaj wywalać pieniądze na nic znaczącą fontannę 700tyś to można by zmienić tabor autobusowy lub dokupić na zbyt obciążone linie. No ale cała świta z ratusza jeżdzi swoimi autami i nie odczuwa tego problemu. Pisało się na ten temat zbyt wiele i cisza od strony gospodarza.
~Shakalaka. 21-05-2011 11:49
~rrr, tyś sam jest niewypał, skoro masz tak wąskie spektrum postrzegania i percepcji i nie rozumiesz że pod kilkoma warunkami to świetny pomysł na poprawienie komunikacji w mieście i rozwoju miasta oraz regionu i powiatu. ~koko23, nie masz racji, estetyka miasta to bardzo ważna sprawa i też powinna być czym prendzej załatwiana, a przesunięcie tych pieniędzy z MZK, musiało być skrupulatnie skalkulowane skoro podjęto taką decyzję
~xxx 21-05-2011 11:50
Mam pytanie odnosnie ceny biletow wiadomo ze mlodziez musi dojezdzac do szkoly bo musi sie uczyc oni placa polowe biletu ok ale dlaczego te wredne babcie placa groszowe sprawy za te polroczne bilety i jeszcze sie panosza w autobusach jedzie taka od przystanku do przysdtanki i ciagle narzeka Moze by im tak sciagnac te ulgi niech placa polowe biletu to zaczna wiecej chodzicv co im wyjdzie na zdrowie
~koko23 21-05-2011 12:06
~Shakalaka o tym czy mam rację czy też nie popiszemy sobie za rok lub dwa ale znając życie to wybudowana fontanna będzie potrzebowała remontu kapitalnego po w/w terrminie. Podobnie jak ta obecna nic nie znaczące mury ja w każdym bądż razie nie odpoczywałbym w tak ruchliwym miejscu z dzieckiem. Mam do parku przy ul. Mickiewicza nie daleko a co najważniejsze cisza i świeże powietrze. Życzę wszystkim miłego wypoczynku w tak imponującym miejscu.
~xxx2 21-05-2011 12:32
@szakalaka. bilety całodobowe są i jest wybór bo masz ulgowe, normalne, spory jest wybór co jest na rękę podróżnym i nie są one takie drogie bo cena jest porównywalna takiego bilety do 2 przejazdów, np do miasta i z miasta na normalnych biletach. A kasa z mzk idzie do urzędu miasta, chora prywatyzacja skoro miasto itak ma z tego kase, gdyby nie to to mzk by lepiej działało.
~xxx 21-05-2011 12:56
najdroższe bilety w Polsce.Całkowicie popieram, aby chore MZK wytłumaczyło się z pieniędzy !!!
~xxx3 21-05-2011 13:08
do xxx2: u nas nei ma biletów dobowych tylko 1dniowe... ważny do końca dnia w którym został zakupiony
~bren 21-05-2011 13:28
Szybka kolej do wyjazdów turystycznych w dni wolne w Izery i do Czech - tak. Ta kolej nie nadaje się do codziennych przejazdów mieszkańców. Ciekawe jakimi przesłankami kierowano się podejmując decyzję o uruchomieniu tej inwestycji?
~do bren 21-05-2011 14:42
"Ciekawe jakimi przesłankami kierowano się podejmując decyzję o uruchomieniu tej inwestycji? " Co Cię to obchodzi ? Jak żeś ulung jaki to bedziesz sobie dalej jeździł śmierdzącymi autobusami. Ja wsiadam do SKM !
vvupe 21-05-2011 14:48
co do radnych jeżdżących MZK to czasami widuję Mroza. A bilety sprzedawane przez kierowców cieszyły się zwiększoną popularnością, bo ludzie wiedzieli o zwiększonej liczbie kanarów to kupowali bilety w autobusie. teraz po zakończeniu liczenia znowu jeżdżą na gapę
~SKM 21-05-2011 15:26
Pomysł budowy SKM na jednotorowej linii kolejowej to dopiero kradzież kasy - to nic innego jak wydawanie pieniędzy z miejskiej kasy na reanimację trupa jaikim jest PKP. Nam mieszkańcom nie poprawi dojazdów do pracy natomiast znakomicie poprawi samopoczucie nawiedzonych miłośników kolei - o czym mowa tutaj http://wiadomoscicsk.blog.onet.pl/Burdel-na-szynach-miliardy-w-b,2,ID411024344,n
~do 15:26 21-05-2011 15:32
beka z ciebie harcerzyku
~uuuu 21-05-2011 17:11
SKM- kpina i kiełbasa wyborcza Zawiły. On i tak jest kukiełką w urzędzie to wielka osoba medialna. Dużo się pokazuje a mało robi, nie udaje że jest zapracowany. Oni po prostu chcą wszustko rozłożyć. A Wiklik to facet ze średniowiecza, tramwaje musię śnią w Jeleniej Górze, myśli że to Kraków czy Wrocław. Tramwaje już przerabialiśmy, mijanki i jak długo się jechało do pracy i szkoły. Powinien sobie muzeum tramwajów otworzyć. W MZK jest sala w której są pojazdy jakie tu jeździły, można ją zwiedzać to może sobie pooglądać a nie głupoty gadać. Przed wyborami to już pomysłów brakuje i tematy na kiełbasy wyborcze sę kończą a korytka uciekają. Wszystkich do biletów bezpłatnych wymienili tylko nie siebie i jeszcze mundurowi nie płacą. Radni za co mają mieć darmowe że nie potrafią rządzić. Kpina
~oleg 21-05-2011 17:27
do xxx 11;50 tez bedziesz stary z emeryturka 800 stow i zobaczymy czy tak bedziesz sie madrzyl
~do uuuu 21-05-2011 18:06
nie wiesz o co chodzi, skm to bedzie krok naprzód dla całej kotliny jeleniogórskiej ! dzięki niej dogonimy nie tylko wrocław, ale też staniemy się członkami elity europejskich miast !
~Iza 21-05-2011 18:28
Czytam wasze wpisy,i naprawde nie wiem o co wam chodzi.Czy w szkolach nie ucza was o wolnym rynku.Znajdzcie jakis pomyslna Wasze miasto.A tu tylko jalowe dyskusje.
rymcycymcy 21-05-2011 20:06
18:28 | ~Iza | ...wolny rynek, to również wolna dyskusja ...na dowolne tematy ;) ...Ty Iza chyba kończyłaś szkołę jak jeszcze nie było wolnogo rynku ! ... ;)
~trew 21-05-2011 20:18
WOLNY RYNEK ... NIEWIDZIALNA RĘKA RYNKU ... to farmazony dla głupich robotników. Nie ma czegoś takiego jak wolny rynek, WOLNY RYNEK to był w erze kamienia łupanego, silniejszy brał pałę i walił nią słabszego. To był właśnie WOLNY RYNEK. To się nie sprawdza i zawsze prowadzi do feudalizmu albo SKRAJNEGO KOMUNIZMU (patrz na zachód Europy) EUROPA to komuna ... widać to po KOŁCHOZACH. Każda spółka akcyjna notowana na giełdzie to KOŁCHOZ, nie należy do nikogo ... a prezesi rąbią kasę, czym to się różni od KOŁCHOZU czy PGR'u?!
~fanka mzk... 21-05-2011 20:43
MZK ? Dobry temat - gorszy Gospodarz ! pewnie tylko On jest zadowolony z tego co robi , bo przecież NIC nie robi .No , poza tym , że sie bardzo ceni co zresztą odczuwają Jeleniogórzanie , płacąc za bilety więcej niż we Wrocławiu gdzie są o wiele wieksze odległości do pokonania. Pewnie pasażerowie płacą również za kilka nowych przystanków - tylko szkoda , że nikt nie wpadł na pomysł aby z daleka widoczne były nr autobusów które się przy nich zatrzymują . Polecam też bardzo czytelne rozkłady jazdy . Pewnie jeszcze wiele innych pomysłów można podejrzeć - przecież nie u konkurencji i tak jak tam ,regulamin MZK znajdujacy sie w autobusach podpisać pełnym imieniem i nazwiskiem , czego ja nie czynię biorąc przykład
~Tomwoj 21-05-2011 21:22
Ten szybki tramwaj to fajna sprawa. Pod warunkiem że będzie się go rozwijać By przynosiła korzyści sam to analizowałem. Dla Jeleniej jest potrzebna komunikacja czasowa oraz organizacja autobusów by się nie dublowały jak jest do tej pory. Jedyne dobre rozwiązanie to trzy główne linie jezdzące co ok. 10=-15minut przystosowane przesiadkowo do pobocznych limii... Wiem jedno że takie rozwiązanie jest dobre ale co ciekawe daje większą korzyść z tego że będzie korzystać więcej ludzi....
~Rex 21-05-2011 21:43
Wiem jak ożywić komunikację miejską by przynosiła większe korzyści, i przewożiła więcej ludzi lecz niestety bezmuzgi albo pracujący tam ludzie nie chcą o tym słyszeć, i nie dają nam przemówić. Wolą brać pieniądze z miasta na łatwiznę niż zarobić własnym potem.
~ 21-05-2011 23:05
gdzie logika i gdzie sęs tego sprawdzania i wszystkiego skoro w NIEDZIELE nieda sie dojechać do pracy na 6 rano bo nikt z kadry ustawiającej rozkład w MZK chyba dawno nie pracował od 6 rano w niedziele lub dzień świateczny i nie musiał dostać sie z Zabobrza do Piechowic- jest to niewykonalne bo 9 nie czeka na 7 tylko ma odjazd pare minut wcześniej przed 7- takich błednych decyzji jest o wiele wiecej w rozkładzie co sprawia ze MZK traci kase bo brak płynności w rozkładzie. Pozdrawiam kadre MZK i pytam kiedy mądre zmiany ??????
~ 22-05-2011 0:28
a kto wie czy na bilet miesięczny ważny w dni robocze mogę jeździć w sobotę?
~Taipan 22-05-2011 0:42
A może na remont fontanny,niech złożą się wszyscy ci, którzy ślizgają się na darmowych przejazdach po kilkanaście razy dziennie bez opamiętania.
~heeeeeeeh 22-05-2011 7:11
widzę niektórym tutaj nadal się kolej z tramwajem myli, przecież od początku nie było mowy i tramwajach a o kolei miejskiej (podmiejskiej) ale ciemnogród dalej się napina. oby się udało, oby niektórzy się udławili swoją sweterkową zawiścią :)
~Ziomaaal 22-05-2011 8:59
Co należy zrobić w MZK? 1. Zmienić rozkład jazdy tak, żeby autobusy się nie dublowały (np. 9,14,23 o 14:40 w kierunku Cieplic) 2. Zmienić czas przejazdu autobusów (4-ka od Zajezdni do Małej Poczty ma 5 minut przejazdu. Wystarczą 3, w godzinach szczytu 4) 3. Wprowadzić bilety czasowe. 4. Jeśli się nie da wprowadzić punktów 1-3, wprowadzić pkt 5 i od nowa próbować 1-3. Aż do skutku powtarzać ten punkt :-) 5. Zmienić kierownictwo MZK
~Shakalaka. 22-05-2011 15:55
~do bcbg : zaś ty kim kolwiek jesteś krytykujesz żeby krytykować ...!!!
~ZORRO2 22-05-2011 17:46
zmienić rade nadzorczą i na-pewno będzie lepiej :)
~Miś 22-05-2011 21:44
A co z 12 stką Kiedy Jest weekend jezdzi nią więcej osób wiadomo cmentarz ogródki dziak\łkowe lecz niestety jeździ mniej autobusów lecz jak jest dzień roboczy to jeździ więcej autobusów i jeździ 12stka prawie pusta ... Czy ktoś do tych baranów z MZK może przemówić do rozsądku by BYŁO O WIELE LEPIEJ bo jak na razie robią wszystko by jeżdziło mniej ludzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radni KO przeciw kupcom?

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Nowe zasady kontroli drogowej  

Stoi kolej na Kopę

GIS Day w szkole

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
880
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%