MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 3 lipca
im. Jacka, Tomasza

W obronie symbolu miasta

Wiadomości: LWÓWEK ŚLĄSKI
Niedziela, 9 maja 2010, 8:18
Aktualizacja: 8:19
Autor: KAM
Fot. KAM
Remonty zniszczą malowidło Mieczysława Żołądzia na pl. Wolności upamiętniające 800–lecie piwowarstwa w Lwówku Śląskim.

Na placu Wolności stoi jeden z największych i najbardziej obskurnych bloków. Od strony ulicy Sienkiewicza blok ozdobiony jest malowidłem Mieczysława Żołądzia, który namalował je w latach 70. ubiegłego stulecia. Dzieło upamiętnia 800-letnie tradycje piwowarstwa w Lwówku Śląskim. Mural stał się symbolem grodu lwa. Autor dzieła był znanym bolesławieckim regionalistą i malarzem.

Choć budynek nie jest zabytkiem, to podlega strefie ochrony konserwatorskiej, ponieważ znajduje się w obrębie murów obronnych. Blok już za kilka tygodni będzie ocieplony. Malowidło Żołądzia zniknie więc przykryte warstwą styropianu. Zgodził się na to konserwator zabytków. Mieszkańcy chcą „ocalić” element, który wyróżnia ich blok. Oryginał trudno zachować, ale całość można skopiować już na nowym tynku.
- Zwracałam się do gminy z prośbą o pomoc. Niestety odpowiedź to brak pieniędzy, mieszkańcy nie dołożą do przemalowania tego rysunku, ponieważ ich na to nie stać – mówi Krystyna Piotrowicz zarządca bloku.

Malowidło można przenieść bez najmniejszego problemu nawet na warstwę styropianu wystarczy przygotować odpowiednio podłoże oraz skorzystać z techniki, która – dzięki fotografii i specjalnym foliom – pozwala na skopiowanie dzieła na nowym podłożu. Koszt to kilkadziesiąt tysięcy złotych.

- Mieszkam, na co dzień w Warszawie, ale często wracam do Lwówka, jeśli te malowidło będzie zakryte a podejrzewam, że tak to będzie, to kolejne „historyczne” miejsce, które pójdzie w zapomnienie, szkoda – tłumaczy Michał Psonka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa rozbudowa SOSW

Absolutorium dla bolesławieckiego zarządu powiatu

Drastyczne billboardy

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~gosc niedzielny 9-05-2010 11:19
Gwoli wyjaśnienia browarnictwo we Lwówku obchodziło 800 lecie istnienia w 2009 roku. Co do samego malowidła, pomysł na zakrycie go styropianem - idealny. Dzięki takim zabiegom za kilkadziesiąt lat jak ktoś ponownie zabierze się za następny remont budynku, "odkryje" świetnie zakonserwowane malowidło ;-)
rymcycymcy 9-05-2010 12:03
Czy on naprawdę nazywał się "żołądź" ??? ...:))) wporzo gość !
~jertyk 9-05-2010 13:51
Mieczysław Żołądź tak się nazywał ten bolesławiecki malarz. Namalował też pięknego rycerza w resturacji pod czarnym krukiem w Lwówku Śląskim - niestety malowidła już nie ma
~mieciu 9-05-2010 22:18
nie tylko w Lwówku żołądź malował

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkania z Beatą Kempą

Ścieżka edukacyjna "Przygoda w górach"

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Spotkali się z Beatą Kempą

Nawałnica nad Lubaniem

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1208
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
4%