MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

W Nowym Roku Zabobrze jak nowe

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 30 grudnia 2008, 8:54
Aktualizacja: 9:38
Autor: Angela
Osiedle Zabobrze z wieży ratusza – październik 2008.
Fot. TEJO
Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa planuje docieplenie kolejnych pięciu bloków przy ulicach Karłowicza 4, Malczewskiego 13, 15 i 17 oraz Noskowskiego 3. Czy tak będzie? Zdecydują mieszkańcy.

Plan dociepleń wszystkich budynków należących do Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ma zostać zrealizowany w 2012 roku. W mijającym roku JSM zleciła termomodernizację dwunastu budynków, a w siedmiu z nich dodatkowo zlikwidowała betonowe donice na balkonach. Nadgryzione zębem czasu stawały się nie tylko brzydkie, ale przede wszystkim niebezpieczne. W zamian założono lekkie, estetyczne barierki ozdobione drewnianymi listewkami.

Pieniądze na termomodernizację pochodziły po raz pierwszy z nowego systemu finansowania czyli kredytu bankowego, którego koszty obsługi opłacane są z zysku spółdzielni, a raty kapitałowe spłacają członkowie. Wcześniej część środków pochodziła ze sprzedaży mieszkań spółdzielczych.

Na rok 2009 przewidziane jest ocieplanie kolejnych pięciu budynków. Jednak o tym, czy tak się stanie i na jakich warunkach finansowych do tego dojdzie, zadecydują na zebraniu sami mieszkańcy. Tymczasem na termomodernizację czeka jeszcze 18 bloków, którymi zarządza JSM, w tym sześć z demontażem donic balkonowych.

Jak mówi prezes spółdzielni Marian Leńko za sprawą programu dociepleń, wygląd zmieni całe osiedle.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Dachowanie w Radomierzu

Zaśpiewali powstańcom

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Mieszkaniec Zabobrza 30-12-2008 9:40
Ale mi nowy system finansowania! Kredyt bankowy! Koszty obsługi kredytu będą spłacane z zysku Spółdzielni !? To Spółdzielnia generuje zyski?! Czyim kosztem?! Nawet jeżeli z zysku to znaczy z naszych wspólnych pieniędzy! Panie Leńko - nie ściemniaj! Docieplenie budynków jest na nasz - członków Spółdzielni - koszt i to bardzo wysoki koszt, bo bank nie jest dobrym wujkiem i też musi zarobić!
~aluś 30-12-2008 10:17
dobrze niech docieplają ,niech porzadkują tylko na litość niech nie malują tak przetragicznie oczy bolą już dziś a co dopiero za kilka lat czy trzeba w te kwadraciki przetragicznie agresywne gdzie architekci tego miasta
~wolfmann 30-12-2008 10:27
Kto miał pieniądze i wymienił okna do maja ten dostanie dofinansowanie z JSM, a kto chce teraz to zrobić nie dostanie nic, bo spółdzielnia podjęła uchwałę o wstrzymaniu dopłat. Moim zdaniem bardzo krzywdzące dla niektórych mieszkańców, ale pewnie ten kto miał dostać, dostał. Teraz będzie wielki krzyk wokół dociepleń. U mnie mieli robić w zeszłym roku stropodach i co? Nic, bo nie było pieniędzy! Skoro spółdzielnia generuje zysk to niech zrobi coś dla mieszkańców, a nie topi to w obsługę kredytu. Jak widzę te sieroty w administracji, przewalanie papierkami, składanie gazetek, których nikt nie czyta i postawę "CZEGO?!" to mi się nóż otwiera w kieszeni. Pozbyć się pasożytów, to może z tego będą realne zyski. Administracja spółdzielni zapomniała skąd pochodzą ich wypłaty.
~Asia 30-12-2008 10:48
Malczewskiego nie należy do Zabobrza :)
~greb 30-12-2008 12:07
ZABOBRZE??? Malczewskiego, gdzie ma być modernizowanych aż 3 z 5 budynków leży w centrum miasta (przecznica Morcinka); pytanie do Prezesa JSM. Kiedy Kiepury??? 2 lata temu pisaliście, że w tym roku mieliście zacząć Kiepurowo...
~TaGx 30-12-2008 12:59
Architekt miejski powinien zadbać o normalną, stonowaną kolorystykę tej termodernizacji. Ale jak znam zycie będzie ładnie, kolorowo jak na jarmarku. Wieś tańczy i śpiewa.
~@@ 30-12-2008 14:55
wolfmann, nie indycz się, bo oprócz administratorów płacisz również i na Krysię z Gazowni, i na Marysię z Energetyki i na Zdzisia z Wodnika i Pawełka z MPGM - i tak dalej, laskawco, poza tym zastanów się, kto też placi na Ciebie - taki a nie inny mamy system w tym kraju, a jak się komu nie podoba, to zawsze może zmienić - kraj albo system...:))
~Maleństwo do TaGx 30-12-2008 17:36
To co? Na szaro mają te bloki pomalować? Przecież farby na słońcu płowieją, za kilka lat kolor będzie stonowany. Jak pomalują na szaro to dopiero będzie tragedia. Tak przynajmniej każdy blok inny. Skoro masz jakiś pomysł jak pomalować blok co na 4 piętra i 100m długości to proszę, wiedz tylko że taka płaszczyzna w jednym kolorze wygląda mało zachęcająco...
~TaGx do Maleństwo 30-12-2008 19:28
Stonowane to tylko szarości? Ale okej jak chcesz kolorki to nie wszystko na raz! Na prawde nie widzisz tego odpustowego stylu w jakim odnawia się bloki z płyty w prawie całej Polsce? Proponuję coś w stylu: http://images50.fotosik.pl/41/6543680fdcd1e3c1.jpg Są kolorki ? I nie ma pomarańczowo-niebiesko-zielono-czerwonych kółeczek i zygzaków. To przykład z Białegostoku. Pozdrawiam.
~TaGx 30-12-2008 19:31
Przykład jest z Rzeszowa, a nie Białegostoku, sory :)
~ 30-12-2008 22:41
do TaGx. Ładny ten Twój przykład.:-)
~wolfmann 2-01-2009 8:49
~@@ zastanawiam się skąd takich jak ty biorą, czyżbym uraził twoje spółdzielcze ego? Coraz mniej paprotek za biurkami, a im mniej tym mniejsze koszty. Do twojej wiadomości nikt nie musi płacić na mnie - zaleta pracy w zakładzie produkcyjnym, który generuje realny zysk, a nie żeruje na opłatach od mieszkańców.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zamknięta droga Chomontowa

Rój wiedzy

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Chcą łącznika Harrachov–Jakuszyce

Co z odpadami po Green Energy Power?  

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1086
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%