MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

W „Norwidzie” było dyktando dla gimnazjalistów

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 7:52
Aktualizacja: Wtorek, 5 kwietnia 2016, 8:46
Autor: Org
Fot. Użyczone/Archiwum Organizatora
W primaaprylisowy piątek nie dopisała pogoda, ale dopisali gimnazjaliści i ich nauczyciele, którzy przybyli do II LO w Cieplicach, aby uczestniczyć w 7. Dyktandzie dla Gimnazjalistów.

Przez hipsterskie okulary przyglądał się im podejrzliwie patron szkoły - Norwid. Nie dowierzał, bo sam raczej do zasad ortografii, a szczególnie interpunkcji nie przywiązywał większej wagi, tworząc „Swoje Zasady”, ale u ludzi młodych cenił zapał do pracy i dbałość o ojczysty język. A ortografia łączy i jedno, i drugie.

Autorką tekstu - już po raz trzeci- była Karolina Brażnikow, uczennica klasy 3 C tj. matematyczno-fizycznej. Profil ten, jak widać, paradoksalnie zobowiązuje. O poprawność językową i ortograficzną dbają nie tylko humaniści.

Test był przekornym sprawozdaniem z niezwykłego, ponadmiesięcznego seminarium naukowego, które odbyło się w pierwszych dniach lata w Bielsku-Białej. Uczestnicy spotkania, zwani hałastrą, pochylili się między innymi nad pytaniem: Czy rzeczywiście chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie, a jeśli tak, to gdzie dokładnie?

Miejsce pierwsze w tegorocznym dyktandzie zajęła Jagoda Łukasiewicz z Gimnazjum nr 1, za nią była Barbara Lizun z Gimnazjum nr 1, a miejsce trzecie ex aequo zdobyły Weronika Rosiak z Gimnazjum nr 3 i Patrycja Stępińska z Gimnazjum nr 1. Gratulujemy! Nagrody wręczyła dyrektor „Norwida” Iwona Kumek, życząc dalszych sukcesów i wytrwałości w pielęgnowaniu tak wspaniałej umiejętności jaką jest bezbłędne pisanie.

Słowa uznania należą się polonistkom laureatek: Bożenie Piastowicz z Gimnazjum nr 1 i Anecie Niedzielskiej z ZSE i Gimnazjum nr 3. Dziękujemy także polonistom z ZSRA w Jeleniej Górze.
Organizatorkami dyktanda są: polonistka Halina Lejczak i bibliotekarka Anna Koziara.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Rodziców

Senator zachęca do głosowania na maszty

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w KPSW  

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Kiedy zniknie ten wykop?

"Leniuchem" do kolei na Kopę

Sprzątanie świata 2020 w wykonaniu uczniów z SP 7

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
354
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%