MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

W Norwidzie będzie się działo

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 16 maja 2015, 8:17
Aktualizacja: 10:35
Autor: Mea
Fot. Mea
Plany remontu, Kongres Kultury, Noc Muzeów, Teatry Uliczne, wakacje z teatrem, a nawet wyjazd do Japonii – to będzie się działo w jeleniogórskim Teatrze im. C.K. Norwida.

Skompletowana została już dokumentacja dotycząca remontu placówki. – Chcemy, teatr by stał się najnowocześniejszą i najpiękniejszą instytucją kultury w naszym kraju. Miasto Jelenia Góra pilotażowało całe przedsięwzięcie. Teraz będziemy ubiegać się o dofinansowanie na remont z Unii Europejskiej lub z Funduszy Norweskich. Koszty remontu głównego budynku, który nie był poddany renowacji od 100 lat, szacowane są na ok. 5 mln euro. Trzeba również wyremontować zaplecze oraz teren wokół. Naszą instytucję należy dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz przepisów przeciwpożarowych. Powstanie więc widna wewnętrzna oraz pochylnie. Pojawią się nowoczesne rozwiązania technologii sceny, by kolejne sto lat widzowie mogli cieszyć się jeleniogórskim teatrem – mówi dyrektor Teatru im. C. K. Norwida Piotr Jędrzejas.

Ponadto trwają zabiegi o zorganizowanie w jeleniogórskim teatrze Regionalnego Kongresu Kultury. To inicjatywa posłanki Zofii Czernow, Niny Hobgarskiej, dyrektora jeleniogórskiego Biura Wystaw Artystycznych oraz Piotra Jędrzejasa. Minister Kultury Małgorzata Omilanowska wyraziła już chęć uczestniczenia w takim spotkaniu i wspiera tę ideę. – Będzie to spotkanie dotyczące funkcjonowania instytucji kultury, ich problemów oraz przyszłości. Wstępnie planowane jest na koniec sierpnia lub początek września – informuje Piotr Jędrzeja.

A w najbliższych planach - Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, który odbędzie się w pierwszy weekend lipca. – Stawiam duży nacisk na jakość organizowanych imprez. Zapraszamy teatry z Francji, z Holandii, a nawet z Meksyku. Będą też klauni, artyści, którzy potrafią zawładnąć fragmentem przestrzeni miejskiej. Bowiem teatr ulicy to nie tylko wielkie widowiska, ale również drobniejsi animatorzy – podkreśla dyrektor.

– Przez ten sezon odwiedziło nas 10 tys. widzów. Przez dwa lata prowadzenia przeze mnie placówki, teatr otrzymał siedem nagród. Piętnastą premierą - spektakl „Nadobnisie i Koczkodany, czyli Zielona pigułka" - nie kończymy naszych wydarzeń. Przed nami Noc Muzeów, podczas której zaprezentujemy Witkacego Baj Najt. Każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie w ramach fotografii witkacowskiej. Ponadto odbędą się premiery dwóch projektów międzynarodowych, realizowanych z Teatrami w Libercu i Zittau przy współpracy z młodzieżą. W czerwcu odbędzie się więc premiera „Klubu 27” oraz sztuka trójjęzyczna „CUDOWNIE, WUNDERVOLl, ÚŽASNY”. A już 12 maja zaczynamy próby do następnej sztuki Szekspira, realizowanej na Jeleniogórskie Spotkania Teatralne (koniec września, początek października) które dotowane będą przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spotkania potrwają osiem dni. Planujemy też wyjazd do Japonii, a dokładniej do Okinawy z „Łódeczką” na festiwal dziecięcy. Z kolei „Karskiego historia nieprawdziwa” rozpoczyna wkrótce tournee po Polsce zaczynając od Wałbrzycha, po Rzeszów, Lublin i Kraków – wylicza Piotr Jędrzejas.

Warto też podkreślić, że w teatrze nie będzie przerwy wakacyjnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Edycja Limitowana: SEN_kartoteka improwizacje  

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~do rzeczy 17-05-2015 11:10
Czyli wg dyr jesli teatr odwiedziło 10 tys widzów - to tzreba liczyć ze ( jeden biklet 30 zł) w ciągu roku teatr zarobił 300 tys zł - to miesiecznie wychodzi - mniej niż 30 tys. zł. Taaaaka instytucja a przychody ze spektakli jak budka z piwem! I oni rzucają sie na remont za miliony złotych!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Skarby Opactwa

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Kolejny seans w Lwówku Śląskim

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1417
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%