MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

W Mysłakowicach dla turystyki i ochrony przyrody

Wiadomości: Mysłakowice
Niedziela, 26 maja 2019, 16:00
Aktualizacja: Wtorek, 28 maja 2019, 8:22
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Archiwum K. Tęczy
W siedzibie Urzędu Gminy Mysłakowice miało miejsce posiedzenie Komisji Budżetu i Rozwoju Gminy, na które zaproszono przedstawicieli instytucji i firm działających dla turystyki i ochrony przyrody.

Przybyli: nadleśniczy Katarzyna Adamczyk i Marek Rybak z Nadleśnictwa Śnieżka, Maja Marcinkowska z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Oddział w Jeleniej Górze, Krzysztof Tęcza (prezes) i Andrzej Mateusiak (wiceprezes) oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Jeśli chodzi o Komisję to w jej skład wchodzą: Katarzyna Miller, Augustyn Wilczyński i Eugeniusz.

Celem było wskazanie najatrakcyjniejszych tras i miejsc wycieczkowych w gminie Mysłakowice. Samorządowcy postanowili podjąć działania mające na celu udostepnienie wskazanych miejsc dla społeczeństwa. Wbrew pozorom, zadanie wcale nie jest łatwe. Chodzi o to, że na przestrzeni ostatnich lat stosunki własnościowe gruntów zmieniły się tak bardzo, iż często atrakcyjne miejsce położone na gruntach gminnych nie posiadają swobodnego dostępu. Dlatego teraz trzeba będzie próbować dogadywać się z właścicielami terenów przyległych lub przekonywać ich, że taki dostęp leży w interesie zarówno Gminy jak i ich. Nie będzie to jednak łatwe zważywszy, że nowi właściciele często nie wykazują zainteresowania udostępnianiem takich miejsc uważając, że nadmierny ruch turystyczny szkodzi ich interesom.

Przybyli przedstawiciele wspomnianych instytucji oraz członkowie Komisji doszli do wspólnego wniosku, że na początek warto podjąć działania nad udostepnieniem: Krzyżnej Góry, Góry Mrowiec i Kozińca. oczywiście sprawa uregulowania swobodnego przejścia to nie jedyny aspekt tych działań. Ważnym jest także wykonanie odpowiednich oznakowań i ustawienie tablic informacyjnych.

Ostatnio w Gminie Mysłakowice został staraniem Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wyznakowany zupełnie nowy szlak turystyczny koloru czarnego prowadzący od przystanku autobusowego ze Strużnicy na Lwią Górę. Jest to pierwszy etap prac związanych z powrotem „Lwa czuwającego”.

Bardzo poważną sprawą jest zaśmiecanie terenu, które ostatnio bardzo się nasiliło. Niestety wciąż jest faktem, że turysta niosący 1,5 litrową butelkę z wodą dźwiga ją bez problemu, ale gdy ją opróżni, to kilka deko opakowania jest już dla niego ciężarem. Dlatego coraz częściej likwiduje się poustawiane w górach kosze na śmieci licząc na to, że gdy ich nie będzie, to może turysta jednak zabierze puste butelki ze sobą. Jak wykazują obserwacje, postepowanie takie jest słuszne.

Wynikiem spotkania było przyjęcie przez członków Komisji sugestii i deklaracje podjęcia prac zmierzających do ich realizacji. Oczywiście nie nastąpi to w ciągu kilku miesięcy, jednak to spotkanie dało sygnał do podjęcia stosownych działań.

Twoja reakcja na artykuł?

4
44%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
1
11%
Smuci
2
22%
Złości
2
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Przeszkadzali gapie

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Dolny Śląsk wstępuje do WOT

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~wer 26-05-2019 16:40
W ramach ochrony przyrody Mysłakowice gowno z Karpacza zrzucają do rzeki.
~Mieszkaniec 27-05-2019 17:50
do: ~wer (16:40)
Czemu Jelonka nie nagłośniła że Wójt zlikwidował pojemniki na segregację śmieci w gminie Mysłakowice „W ramach ochrony przyrody” nie pytając się żadnego mieszkańca Paranoja to jest jego ekologia i pseudo ochrona !!!
~ 26-05-2019 17:11
Turysta to był z komuny , teraz hołota wyrzuca odpady gdzie popadnie a najgorzej że państwo udające turystów uczą swoich bachorów gdzie po rowach można zostawiać śmieci
~mozebytak 26-05-2019 18:49
A może by tak zamiast tworzyć nowe cuda na kiju porządnie oznakować już istniejące na mapach szlaki? W Rudawach mało które rozgałęzienie dróg ma jakiś drogowskaz, ludzie się błąkają szukając dalszego szlaku do wytyczonego celu, za to wielkich i drogich tablic przyrodniczych o sadzeniu lasu nikt nie czyta! I święta racja- więcej turystów w gminie to tylko większy syf w lesie, niestety. Należy bardziej promować uprawianie różnych sportów: spływy kajakowe, wspinaczkę skałkową, trekking, bieganie, jazdę konną - przeważnie ludzie z pasją bardziej szanują przyrodę. I zająć się problemem wycinki lasów- maszyny leśne robią w lasach prawdziwą masakrę, więcej niszczą niż ratują. I nie zalewać betonem urokliwych zakątków, przekształcając ekologiczne gospodarstwa rolne w mini-osiedla domków letniskowych
~Grześ 26-05-2019 22:28
To co wyżej w komentarzu ` możebytaka w pełni popieram. Tylko kto to z decydentów zechce zrozumieć? Nasze otoczenie w tempie geometrycznym jest niszczone . Kto z podejmujących strategiczne decyzje w naszej gminie odważy się to zmienić, bo na gadaniu do tej pory mijają lata, a lasy i rowy zarastają brudem no i rzeką Łomnicą płyną fekalia z "oczyszczalni "nomen omen ścieków.
~Ala 27-05-2019 10:21
"Celem było wskazanie najatrakcyjniejszych tras i miejsc wycieczkowych w gminie Mysłakowice" - serdecznie zapraszamy turystów, pooddychajcie sobie "świeżym" powietrzem ...
~Grzesiek_5 27-05-2019 15:13
Dwie "atrakcje" bez wątpienia: a) oczyszczalnia ścieków b) wysypisko w Kostrzycy. W Kostrzycy 20 000 ton śmieci, które miały być przerobione na jakiś pellet stanowi niewątpliwą ciekawostkę. Zwłaszcza, że z tych śmieci już wyrastają jakieś samosiejki.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybory: Zwycięstwo PiS

Ostatnia prosta kandydatów

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Dojrzały KSON z ambsadorami

Wykłady o otępieniu i demencji w KSON–ie

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
580
Tak
13%
Nie
66%
Nie wiem
21%