MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

W Muzeum Karkonoskim o ratowaniu obrazów

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 6 lutego 2017, 7:54
Aktualizacja: Piątek, 24 lutego 2017, 19:20
Autor: Mikołaj Bachur
Fot. Mikołaj Bachur
Z cyklu „Niedziela w muzeum” odbyło się wczoraj (5.02) spotkanie pt. „Jak obrazy odzyskują blask?” . Odpowiedzi na to pytanie udzieliła na przykładzie obrazu „W Kotlinie Łomniczki 1900 roku” autorstwa Heinricha Tüpkego kierownik Działu Konserwacji Zbiorów w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze Anna Gul.

Spotkania pod hasłem „Niedziela w muzeum” odbywają się cyklicznie w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Organizuje je Muzeum Karkonoskie, które zaprasza wszystkich chętnych do udziału. – W ramach spotkań występują pracownicy muzeum z różnymi interesującymi zagadnieniami. Dzisiaj jest konserwatorka Anna Gul z naszego działu konserwacji. Omawia problematykę związaną z konserwacją obrazu, który dostaliśmy w darze od prywatnego kolekcjonera – mówi dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze Gabriela Zawiła.

Jest do działo Heinricha Tüpkego, zatytułowane „W Kotlinie Łomniczki 1900 roku”. Obraz przekazany został przez Bartosza Malinowskiego i wzbogacił w muzeum kolekcję malarstwa pejzażowego. Jest to cenne uzupełnienie zbiorów muzealnych regionu jeleniogórskiego.

Podczas spotkania, na przykładzie tego obrazu, przedstawione zostały działania konserwatorskie, była mowa m.in. o tym, czym jest i kiedy stosuje się dublaż, retusz oraz jakie materiały stosowane są podczas konserwacji zabytków.

Następne spotkanie w Muzeum Karkonoskim zaplanowano na 5 marca. Temat to „Żołnierze wyklęci”, a prelegentem będzie profesor Robert Klementowski, który ma szeroką wiedzę na temat żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSSR w latach 40. – Jest to historia żywa, którą bardzo się interesujemy. Jak wiemy, Jelenia Góra i okolice była miejscem, gdzie po II wojnie światowej wielu żołnierzy wyklętych ukrywało się – podkreśla dyrektor Gabriela Zawiła.

- Muzeum Karkonoskie jest miejscem, gdzie można poszerzać swoją wiedzę i nawet odnaleźć swoją pasję. Ale najciekawsze jest to, że każdy może być częścią tej szybko rozwijającej się instytucji i tylko dzięki nam, mieszkańcom Jeleniej Góry, ona może funkcjonować coraz aktywniej. Jeśli ktoś z czytelników będzie zainteresowany wsparciem swojej polskiej kultury, historii swego miasta i kraju - może wesprzeć Muzeum Karkonoskie. Jak? A nawet tak, jak zrobił to kolekcjoner Bartosz Malinowski. Jest to niezwykłe ważny moment w budowaniu naszego wspólnego dziedzictwa – apeluje Gabriela Zawiła.

- Jeśli nawet obrazy czy inne przedmioty są w nienajlepszym stanie, jeśli ktoś z państwa myśli, że one do niczego już się nadają, to Muzeum Karkonoski prosi o to, żeby przed wyrzuceniem skontaktować się z placówką, bo dzięki działaniu konserwatorów dzieło można będzie ocalić i dzięki temu wzbogacić historię naszego regionu i kraju – dodaje dyrektor Muzeum Karkonoskiego.

Kontakt do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze: sekretariat 75 75 234 65, e-mail: sekretariat@muzeumkarkonoskie.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Park Norweski – Park Kultury z Przystanią Twórczą

Zaczytaj się z Jelonką.com

W poszukiwaniu mandragory

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 6-02-2017 9:16
A odśnieżył ktoś chociaż schody przed głównym wejściem? Bo ostatnio jak próbowałem się tam dostać to o mało co nie powybijałem sobie zębów, bo nikt łaskawie nie odgarnął śniegu który spadł już kilka dni wcześniej. Po pokonaniu schodów i tak okazało się, muzeum było zamknięte o 15.30, mimo, że na stronie widnieje informacja, że czynne jest do 17.
~zaboberek 6-02-2017 10:05
No właśnie przez ten śniego było zamknięte,bo nie miał kto odśnieżyć.Gdyby było Kolegium d/s wykroczeń,to można byłoby kogoś ukarać np.100 godzin prac społecznych i wówczas śnieg by był odgarnięty a Ty nie "całowałbyś klamki".
~ 6-02-2017 11:57
przed głównym wejściem do Muzeum nie ma schodów
~ 6-02-2017 20:11
To się jelenie ogóry wybrali. Nawet nie wiedzą, gdzie jest główne wejście do muzeum :D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Cenny nabytek ratusza

Stalowe rumaki w Karpaczu

Swingująco przy Ratuszu

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Kino plenerowe w Gryfowie Śląskim

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
487
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%