MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

W Muflonie na ludowo z Sybiraczkami

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 30 września 2017, 9:02
Aktualizacja: Niedziela, 1 października 2017, 6:41
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Miejski Dom Kultury „Muflon” w jeleniogórskim Sobieszowie gościł wczoraj (29.09) zespoły podtrzymujące tradycje kresowe oraz pokazujące, że seniorzy też potrafią się doskonale bawić.

Podczas spotkania na zaproszenie zespołu „Sybiraczki i Kresowianie” - poza gospodarzami - wystąpiły następujące kapele: Szarotka z Mysłakowic, Kresowy Płomień z Pielgrzymki, Bolkowianie z Bolkowa, Agat z Jeleniej Góry, Dziwiszowianki z gminy Jeżów Sudecki oraz Bolczowianie z Janowic Wielkich. Zgromadzeni w MDK Muflon mieli okazję posłuchać pieśni sybirackich, kombatanckich i patriotycznych, a także piosenek ludowych, biesiadnych i okolicznościowych. Nie zabrakło też piosenek z historii polskiej muzyki rozrywkowej i wielu innych.

„Sybiraczki i ich goście” to cykliczna impreza. - Młodzi ludzie mają czas, a seniorzy muszą żyć pełnią życia, bo nigdy nie wiadomo kiedy nadejdzie ostatni dzień, więc trzeba brać garściami to, co najlepsze – wyznała Maria Aleksandrowicz, organizatorka przedsięwzięcia.

- W MDK „Muflon” czujemy się jak u siebie w domu, jesteśmy tu już 18. rok. Dzięki życzliwości pani dyrektor możemy robić próby – dodała M. Aleksandrowicz z zespołu „Sybiraczki i Kresowianie”. - Jako kraj przesuwamy się z lewej na prawą, z północy na południe, ale Kresy to też nasz kraj. Historia zostaje czasem poza aktualnymi granicami i dlatego musimy o tej historii pamiętać. To wszystko jest ujęte w tych piosenkach – powiedział Stanisław Kańczukowski, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Podczas koncertu można było się przekonać, że tradycje kresowe przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Z dużą radością został przyjęty występ chłopca z Pielgrzymki, który śpiewa w zespole Kresowy Płomień. - Piosenki kresowe śpiewam od małego, to nasza tradycja rodzinna. Mój dziadek się urodził na Kresach, więc mam to w genach – wyznał Łukasz Dębicki z Pielgrzymki.

Koncert został realizowany w ramach cyklu „Scena Bliżej Nas”. Wydarzeniu patronował Prezydenta Miasta Jeleniej Góry. Wsparcia udzieliły także posłanka Zofia Czernow i wiceminister edukacji Marzena Machałek, która wystosowała specjalne listy gratulacyjne dla uczestników oraz upominki. Imprezę wspierali również: Nieruchomości Stępień, Związek Gmin Karkonoskich, Rotary Club Jelenia Góra, Okna Plast oraz Wydawnictwo AD-REM.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"PatRIOTki" w BWA  

Ktoś znów zastawił cały chodnik

Dzisiaj Grondowy i Kolendo

W poszukiwaniu mandragory

Zatrzymano nielegalny transport opon

Śmierć na żwirowni

Góry Kaczawskie w Muzeum Karkonoskim

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
671
Tak
20%
Nie
75%
Nie wiem
5%