MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

W Marciszowie ratują na medal

Wiadomości: REGION KRAJ
Wtorek, 18 maja 2010, 11:52
Aktualizacja: Sobota, 22 maja 2010, 11:51
Autor: TEJO
Fot. Organizator
Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Marciszowie zajęli pierwsze miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie „Ratujemy Życie” dla podstawówek – informuje pionier metod nauczania pierwszej pomocy w placówkach oświaty Marian Stebelski. W finale zabrakło jeleniogórzan i karpaczan: nie mieli pieniędzy na dojazd do Bydgoszczy.

Uczennice z Marciszowa: Karolina Trojanowska, Karolina Wojs i Justyna Kałuża zajęły pierwsze miejsce i zdobyły dla szkoły główną, cenną nagrodę: fantom do ćwiczeń resuscytacji. – W pozorowanym wypadku drogowym uczniowie-ratownicy udzielali pomocy pięciu poszkodowanym. Reanimowali osobę dorosłą i dziecko, tamowali krwotok z głowy, opatrywali zranioną dłoń z ciałem obcym – mówi Marian Stebelski.

Finaliści zostali wyłonionymi w pierwszym etapie konkursu, który polegał na rozwiązaniu zadań testowych drogą internetową poprzez platformę Kujawsko – Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Do finału zakwalifikowały się również, ale nie pojechały do Bydgoszczy z przyczyn finansowych, Szkoły Podstawowe Nr 10 i 11 z Jeleniej Góry i Szkoła Podstawowa z Karpacza.

Do opanowania wiedzy teoretycznej z zakresu pierwszej pomocy, uczniowie z Marciszowa (nie tylko) korzystają internetowego sposobu nauczania. Zaliczają lekcje, rozwiązują testy znajdujące się na serwerze e-learningowym wdrażanym przez Mariana Stebelskiego. E-nauczanie pierwszej pomocy jest prekursorskie w skali kraju.

W tym roku szkolnym to już kolejny ogólnopolski sukces ratowniczek z Marciszowa, którymi opiekuje się Iwona Sabat. Justyna Kałuża zajęła II miejsce a Natalia Orzechowska i Natalia Dul były finalistkami III Ogólnopolskiego Konkursu udzielania pierwszej pomocy dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych oraz gimnazjów zorganizowanym przez Fundację Świat Dzieciom, który odbył się w Krakowie 26 września 2009 roku.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wycieczka tematyczna po Bolesławcu

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

Trasy rowerowe w Złotoryi

W sobotę zbiórka krwi

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Śmieci przy drodze na Perłę Zachodu

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
632
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%