MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

W liceum myślą o zawodzie marzeń

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 18 kwietnia 2017, 14:00
Aktualizacja: Środa, 19 kwietnia 2017, 7:22
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Twórcza, ambitna i dobrze zorganizowana młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Jeleniej Górze, uczestniczy w projekcie „Zwolnieni z teorii”, w ramach którego Ewa Tucholska wraz z Wojtkiem Czesnyką postanowili zorganizować cykl spotkań pod hasłem „Zawód marzeń”.

- Zauważyliśmy, że bardzo dużo młodych osób nie wie, co chce robić w przyszłości i przeprowadziliśmy w naszej szkole ankietę, która to potwierdziła – powiedziała Ewa Tucholska. Na podstawie wyników przeprowadzonej ankiety duet z jeleniogórskiego „Żeroma” postanowił zorganizować spotkania z przedstawicielami wybranych zawodów oraz uczelni wyższych, które wytypowali ich rówieśnicy.

Ewa i Wojtek to uczniowie klasy drugiej o profilu matematyczno-fizyczno-politechnicznym i mimo że mają jeszcze ponad rok do podjęcia decyzji o swojej przyszłości edukacyjnej, już teraz mają rozeznanie, co chcą w przyszłości robić. - Mniej więcej wiemy, co i gdzie chcemy dalej robić, ale jesteśmy świadomi, że wiele osób z naszej szkoły nie wie, a niestety w trzeciej klasie jest już troszeczkę za późno – to już jest przygotowanie do matury, którą musimy jak najlepiej zdać, a teraz mamy czas na podjęcie wyboru – stwierdził Wojciech Czesnyka.

Wśród profesji wybranych przez licealistów znalazły się m.in. takie zawody, jak: farmaceuta, informatyk, analityk finansowy, doradca finansowy czy architekt. Ewa wraz z Wojtkiem zajęli się organizacją spotkań z przedstawicielami wybranych profesji, co nie było łatwe zarówno ze względów logistycznych, jak i merytorycznych, ale doskonale sobie poradzili. W swoich działaniach mogli liczyć na wsparcie Rady Rodziców, szkolnej pedagog czy dyrekcji szkoły. - Współpracujemy też z Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędem Pracy i przeprowadziliśmy wśród uczniów klas drugich darmowe testy predyspozycji zawodowych, a zainteresowani mogą także porozmawiać z doradcą zawodowym – podkreśliła Ewa Tucholska.

- Dla nas, oprócz satysfakcji udziału w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”, jest to też możliwość zawarcia znajomości i zobaczenia jak prowadzi się małą firmę – wyznają prowadzący projekt „Zawód marzeń”. Uczniowie, korzystając z okazji dziękują dyrektor ZSO Nr 1 za otwartość i wszelką pomoc, jaką zostali obdarzeni.

Efekty spotkań zaskoczyły prowadzących. - Byliśmy bardzo zdziwieni po naszym pierwszym spotkaniu z informatykiem z firmy Code Two, ponieważ wiele osób podchodziło do nas i nawet nam dziękowało za takie spotkanie. Pan, który prowadził był tak zdziwiony zainteresowaniem grupy, że jest otwarty na kontakty w każdej sprawie – wspomina Wojtek Czesnyka. - Cały czas zaskakuje nas liczba osób biorących udział w spotkaniach. Zapowiada się np. 60 osób, a pojawia się 90 i staramy się ich pomieścić – dodała Ewa Tucholska.

Finalizacją działań młodzieży będzie nakręcenie filmu podsumowującego „Zawód marzeń” i wysłanie pełnej dokumentacji do organizatorów. - Nawet jeśli nie uda nam się przejść do wielkiego finału, to będzie to bardzo fajne doświadczenie dla nas i wiele się nauczyliśmy – mówią.

Ogłoszenia

Czytaj również

Być jak Rami Malek

Strajk w oświacie  

Seniorzy świętowali

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~przyda się 18-04-2017 16:55
Polecam spotkanie z Ferdkiem Kiepskim
~Skorpion 18-04-2017 17:03
Super projekt mam nadzieję, że dzięki niemu młodzież podejmie właściwą decyzję i będzie kiedyś wykonywała swój zawód marzeń. Wielkie POZDRO
~m 18-04-2017 17:07
w każdej szkole jest nauczyciel - doradca zawodowy. Przeszkolony. To czysty PR
Adrian Januszkiewicz 18-04-2017 17:40
Młodzi w tym wieku powinni już zdecydowanie wiedzieć, co chcą w życiu robić, bo potem może być za późno i dorosłe życie będzie im sprawiało bardzo dużo trudności. Taki projekt jest, z mojego punktu widzenia, pomocny i powinien być realizowany w każdym gimnazjum i szkole średniej, inaczej słabo widzę szanse młodego pokolenia na dzisiejszym rynku pracy.
~gość 18-04-2017 19:10
Ostatnio Wyborcza promuje taki zawód "sexworkerka" Wyborcza pisze, że to bardzo nowoczesny zawód i każda nowoczesna dziewczyna powinna się w nim spróbować.
~sajmon 18-04-2017 20:33
Zespołu Szkół Ogólnokształcących i mowa o zawodzie ? to niby jaki zawód ma się po takiej szkole ? Może wybór dalszego kształcenia to tak :) ale zawód po ogólniaku Hmmm...
~GosiaM 19-04-2017 9:47
Sajmonie- chodzi o poszukiwanie kierunków studiów do PRZYSZŁEGO zawodu. Ilu z nas w tym wieku nadal nie wiedziało co robić? Bardzo dobry pomysł. Przecież o wielu studiach mamy mgliste pojęcie, a na studiach pojawia się wiele wątpliwości i niestety stracone lata na nieodpowiedniej specjalizacji. Te spotkania dają szansę od razu wybrać taki kierunek, który okaże się od początku strzałem w dziesiątkę. Brawo dla kreatywnej młodzieży:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Remont ulicy Drzymały – jaka decyzja?

Rejs Pogorią – są jeszcze miejsca

Mają w nosie pieszych

Pamięci Henryka Tomaszewskiego

Lekcja samorządu

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
340
Tak
62%
Nie
36%
Nie wiem
3%