MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

W łapę na granicy

Wiadomości: Dolny Śląsk
Czwartek, 4 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 4 października 2007, 13:19
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Gigantyczna afera na przejściach: większość celników skorumpowana.

Coraz szersze kręgi zatacza dochodzenie dotyczące korupcji na przejściach granicznych w Sieniawce, Zgorzelcu i Jędrzychowicach prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze.
W środę śledczy wystąpili o tymczasowe aresztowanie ośmiu z trzynastu zatrzymanych urzędników celnych.

Sprawa nie jest nowa, bo do przestępczego procederu dochodziło w latach 1994 – 2004, ale wciąż pojawiają się nowe jej okoliczności. Zatrzymani urzędnicy już nie pracują w Jeleniogórskiem: znaleźli etaty w izbach celnych na terenie całej Polski, w tym we Wrocławiu.

Jak wykazało prokuratorskie śledztwo, korupcja na wskazanych przejściach granicznych przybrała gigantyczny rozmiar, a w przestępstwo były zamieszane „spółdzielnie” założone przez celników i strażników granicznych.
Łapówki brano niemal od wszystkich, którzy mogli mieć kłopoty z przekroczeniem granicy. W zamian za pieniądze obsługa przejść granicznych przymykała oko na nieprawidłowości i brak spełnienia wymogów formalnych przy wjeździe na teren Niemiec.

Prokuratura już oskarżyła 83 pograniczników i celników. W sprawie kolejnych 120 toczą się postępowania. Prawomocne wyroki zapadły już wobec 55 osób. Ci, który przyznali się do winy, mają karę więzienia w zawieszeniu. Pozostali spędzą w celi do dwóch i pół roku.
Sąd nakazał im także zwrot majątku zdobytego wskutek przestępstwa.

O sprawie pisze czwartkowe Słowo Polskie Gazeta Wrocławska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przestrzega przed glifosatem

Weekend w Bukowcu

Synoptycy: burze, deszcz i silny wiatr

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~bolo_ławnik 4-10-2007 14:09
Kolejnych kilkaset ludzi – bo z rodzinami – nie będzie głosowało na PIS. A ja się pytam, więc kiedy będzie normalnie i dobrze w Polsce? Czy znowu komuno wróć?
~józek 4-10-2007 14:45
Idą wybory więc są wyniki w pracy ABW CBŚ Prokuratury. A po wyborach znowu nic sie nie bedzie działo w Polsce, nikt nie będzie brał łapówek itd.
~Robert do bolo _ławnik 4-10-2007 15:16
Albo jesteś niedorozwinięty i nie zrozumiałeś o co chodzi,albo popieraasz łapownictwo. W obu przypadkach Ci współczuję . :/
~Pynio 4-10-2007 15:47
Dlaczego nie jestem zaskoczony ??? Dopuki będzie granica i urzędy celne ,zawsze tak będzie.
~tytan 4-10-2007 18:29
Dopiero teraz dobrali się do nich , a wiadomo od zawsze że wśród celników lapówkarstwo i korupcja aktywnie żyla aż świszczalo w okolicy.Najlepiej wiedzą Ci którzy mieli z nimi do czynienia , zwlaszcza w czasie rozmaitych odpraw .Dziwi fakt pezeniesiena do Wroclawia tych skażonych korupcją urzędników – dlaczego ich nie wywalono z tych cieplych posad na zbity pysk ? Czy budżetówa to przechówek dla takich "doliniarzy" ?
~HAVA NAGILA 5-10-2007 0:34
To chyba nie zaskoczenie , trudno znalesc celnika , krory nie bierze .Kiedys nawet fajki brali , piwo w puszkach z ALDIka , pozniej kase . HAHAHAHAHAHAHAAHHA Polak potrafi .
~pola 9-10-2007 13:40
fajna alternatywa – ci co się przyznali , kary w zawieszeniu , niewinni – więzienie.
~coś 3-06-2009 23:41
Coś mi się kojarzy że to za komuny niewinnych do więzień wsadzali z pomówienia albo z przypuszczenia, ale w państwie demokratycznym. Czyli nic się nie zmieniło.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Victoria pokonała ekipę z Marciszowa

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Podgórna zarośnięta!

Mały Strażak dla jednostek OSP

Mobilizacja przed II turą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
142
Tak
44%
Nie
44%
Nie wiem
12%