MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

W kwestii krwiodawstwa mamy wiele do zrobienia…

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 21 stycznia 2015, 7:43
Aktualizacja: Czwartek, 22 stycznia 2015, 8:18
Autor: Angela
Fot. CKiK
Wczoraj (19.01) w Jeleniej Górze ruszyła pierwsza zbiórka krwi w ambulansie, który na Placu Ratuszowym będzie parkował co wtorek w godzinach 9.00 –13.00. To spore ułatwienie dla krwiodawców, którzy nie mają czasu, by dojechać na ul. Ogińskiego do przyszpitalnego punktu poboru krwi. Jak się jednak okazuje, Jelenia Góra w kwestii promowania krwiodawstwa ma jeszcze sporo do zrobienia.

Podczas wczorajszej akcji w ambulansie zarejestrowało się 19 osób, z czego krew mogło oddać 15 osób. Jak mówią organizatorzy, poza tymi, którzy krew oddali, mieszkańcy przychodzili, oglądali, zadawali pytania.

- Pomysł ustawiania krwiobusa na Placu Ratuszowym raz w tygodniu jest naprawdę bardzo dobry i chwała za to pomysłodawcom, ale ambulans stoi w strefie płatnego parkowania i wszystkie parkingi dookoła są płatne – mówi Marcin Kowal z Jeleniej Góry. – W innych miastach krwiodawcy parkują za darmo, mają też darmowe przejazdy miejską komunikacją w dniu poboru krwi - dodaje Czytelnik.
Podobne sygnały otrzymała już po wczorajszej akcji Natalia Kozdrowiecka, specjalista ds. promocji krwiodawstwa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Jak zapowiedziała, niebawem Centrum wystąpi do władz Jeleniej Góry z prośbą o wskazanie możliwości rozwiązania tego problemu.

- Zwolnienie tych opłat z krwiodawców na czas poboru krwi nie będzie żadnym problemem – zapewnia wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak. – Musimy się tylko zastanowić, jak to technicznie rozwiązać oraz porozmawiać z firmą obsługującą strefę płatnego parkowania – dodaje J. Łużniak.

Inną kwestią są ulgi dla zasłużonych honorowych dawców krwi. W Bolesławcu, Świdnicy, a już od marca br. w Wałbrzychu (uchwała została podjęta 19.01.2015’) wszyscy honorowi krwiodawcy pierwszego stopnia, czyli kobiety pod oddaniu 15 litrów krwi, a mężczyźni po oddaniu 18 litrów krwi, mają darmowe przejazdy komunikacją miejską przez cały czas. Żeby z takiej ulgi skorzystać w Jeleniej Górze, trzeba tej krwi oddać aż o 10 litrów więcej czyli 25 litrów zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

- Te 25 litrów krwi to znaczna różnica w porównaniu tych 15 litrów honorowanych w innych miastach, dlatego i w tej sprawie (po konsultacji z naszym szefostwem) zwrócimy się do władz miasta i radnych Jeleniej Góry, by pochylili się nad tym tematem i jeśli to możliwe, zmienili zapisy uchwały dotyczące tej ulgi – mówi Natalia Kozdrowiecka.

Jerzy Łużniak wyjaśnia, że nie była to inicjatywa prezydenta, ale propozycja kogoś z zewnątrz, a skoro są takie rozbieżności, to trzeba je zniwelować. Tą zmianę – w taryfie MZK – będą jednak musieli przegłosować radni.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Jeleniej Górze zapewnia, że jak tylko pismo wpłynie do rady, przeanalizuje możliwości zmniejszenia ilości oddanej krwi, uprawniającej do bezpłatnych przejazdów.

- O tym oczywiście zadecyduje rada, ale myślę, że nikt z radnych nie będzie przeciwny tym zmianom, bo promowanie krwiodawstwa leży w interesie wszystkich mieszkańców – mówi Leszek Wrotniewski. – Nie mamy aż tak wielu honorowych krwiodawców, więc nie zrodzi to również większych skutków finansowych. Zapis o ulgach wprowadzony był bodajże w minionym roku przy zmianie taryfy MZK.
Wówczas nikt nie porównywał tego do innych miast. Jeśli zatem nie będzie przesłanek formalnych do wprowadzenia tych zmian, to rada mogłaby się tym zająć tuż po wpłynięciu pisma, czyli na najbliższym posiedzeniu – dodaje Leszek Wrotniewski.

Przypominamy, że najbliższa sesja planowana jest na 27. stycznia br. Do sprawy wrócimy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Maseczki... pamiątką?

Międzynarodowe warsztaty w JCK

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~johan liebert 21-01-2015 8:09
Regularnie oddaję krew we Wrocławiu (mieszkam w Jeleniej ale tam pracuję) i nigdy nie spotkałem osoby, która oddawała by krew specjalnie za te "przywileje". Czekolada, dwa bilety i wizja darmowych przejazdów za piętnaście litrów?? Wszystkie osoby, które znam robią to honorowo ponieważ wiedzą że to ważne i dobre. Ale.... 80% dawców to ludzie młodzi, przeważnie studenci i tutaj macie odpowiedź dlaczego we Wrocławiu drzwi się nie zamykają od dawców a w Jeleniej braki. Z tym jeżdżeniem samochodem po oddawaniu to też bym radził się zastanowić, polecam raczej dobry obiad, spacer do domu i odpoczynek.
~ 21-01-2015 8:15
wiecej ulg wiecej dawcow krwi to jest normalne brawo
~Vimek 21-01-2015 8:28
Mam oddanych ponad 40 litrów. Kiedy szłam do punktu na Ogińskiego, słyszałam: ” Znowu ty…?. ” cokolwiek to nie znaczy. Zaczęłam więc oddawać krew w Kowarach. Okazało się, że mimo niekoniecznie rewelacyjnego układu żylnego na akcjach wyjazdowych panie pobierające krew potrafiły się wkłuć. Ostatnio oddawałam krew w ambulansie z okazji orkiestry Owsiaka. Cieszę się, że będzie ambulans. Mieszkam w Jeleniej Górze i to dla mnie spore ułatwienie.
~krwiodawca 21-01-2015 8:55
drodzy krwiodawcy przeczytajcie artykuł na wp "Polska niszczy krew od dawców" aż pięść sama się zaciska np. " w ciągu czterech lat zniszczono 275 tys. litrów" (skończyła sie przydatność) - POLSKA KUPUJE KREW ZA GRANICĄ ZA GRUBE PIENIĄDZE 150 mln zł rocznie na skadniki krwi.
~Grzegorz.34 21-01-2015 8:59
Kiedyś oddawanie krwi to była czysta przyjemność, dawało się bezcenny płyn dla innych ... i nie są tu ważne bonifikaty w postaci czekolady... Obecnie ja nie oddaję... ponieważ to że oddajecie krew wcale nie znaczy że pacjent czy szpital otrzyma ją za darmo. Krew nim trafi do potrzebujących jest wymieniana na "monety" NIE ODDAJĘ KRWI---- NIE WSPIERAM OSÓB KTÓRE NA TYM ŻERUJĄ
~Karol 21-01-2015 9:17
Jak ktoś będzie chciał oddać krew to dojedzie też na Ogińskiego (do Szpitala). Czy dojadę do Planu Ratuszowego czy na Zabobrze mała różnica. Kupowanie autobusu i opłacanie jego obsługi (od lekarza do kierowcy) to ogromne pieniądze które można przeznaczyć na coś znacznie ważniejszego. Ważne też aby nie marnowali tej charytatywnie oddanej.
~boapl 21-01-2015 9:39
Ja to widzę inaczej. To wydarzenie jest najprawdopodobniej wstępem do zamknięcia punktu poboru krwi w szpitalu. Mam nadzieję że się mylę.
~eddddd 21-01-2015 9:43
Ten autobus przyjeżdża z Wałbrzycha. Codziennie jest w innym mieście na takich właśnie akcjach wyjazdowych. Pieniądze za które został kupiony w żadnym wypadku nie są źle wydane.
~ 21-01-2015 10:50
Byłam oddałam i jestem zadowolona :) a co do lokalizacji jest super do szpitala to cała wyprawa bardzo dobrze że jest taka akcja :) I nie jest to wstęp do zamknięcia bo oni współpracują ze soba :) Idz oddaj zapytaj a dopiero potem pisz bzdury !!!! Bardzo miła atmosfera za 3 miesiące z pewnością zjawie się ponownie :)
~K_asia1 21-01-2015 12:17
We Wrocławiu krwiodawcy pierwszego stopnia też jeżdżą za darmo komunikacją miejską.
~k 21-01-2015 13:11
Jeszcze jedna ważna kwestia - Krwiodawca w dniu oddania krwi wraca za darmo z Punktu Poboru Krwi w Jeleniej Górze, na trasie Punkt Poboru Krwi - miejsce zamieszkania. W razie kontroli musi okazać dowód osobisty i wpis w Legitymacji HDK o oddaniu krwi w dniu przejazdu. Warto też o tym wiedzieć :-)
~Iza 21-01-2015 13:14
Popieram: lokalizacja superi obsługa fajna.
~Zasłużony 21-01-2015 14:51
Krwiodawca przed oddaniem krwi musi wypić dużo płynów,brak toalety w pobliżu autobusu.Toaleta w Ratuszu zamknięta,skorzystasz jak wrzucisz 1zł.Nawet moczu nie można oddać honorowo.Brawa dla naszych rządzących,potrafią dać plamę nawet w takich sprawach.tylko pogratulować.
~gość/// 21-01-2015 15:05
A co z tymi co przyjeżdżają autami na Ogińskiego, wiem parking bezpłatny, ale może jakaś kilometrówka za paliwo???Za autobus oddają po okazaniu biletów, nie chce być jakimś sępem.. mam już oddane prawie 25 litrów i dalej będę oddawał, ale wole przyjechać autem bo zawsze z kimś jadę.. a jak zemdleję w autobusie to zaraz pomyślą pijak albo narkoman... mam do przejechania w obie strony 80km.. może też jakiś zwrot dla dojeżdżających na własną rękę???
~Jaś 21-01-2015 16:02
Mam bardzo rzadką grupę krwi AB Rh minus, ale nikt jej n ie chce, bo w dzieciństwie przechodziłem żółtaczkę pokarmową. Mam aktualne wyniki badań- nie jestem nosicielem wirusa, ale nikogo to nie interesuje.
~Marcin z Cieplic 21-01-2015 17:52
Jeżeli minister zdrowia kupuje krew z innego państwa a Polską wylewa, bo nasza krew jest krwią rezerwową to niech nie męczą ludzi na zaś tylko jak kończy się rezerwa to wtedy proście ludzi żeby oddali ..... Bo utylizować to grzech !
~STÓWA 21-01-2015 21:52
Krew ma przydatność krótką ,w dodatku nie można CELNIE przewidzieć jej zapotrzebowania.Ponieważ jest darmowa (prawie),robi się zapasy.Tyle, że nie zawsze są one odpowiednio kierowane i wykorzystywane.W dobie informatyki jest z tym coraz lepiej.Po okresie przydatności krew MUSI być zniszczona.Jednocześnie są przypadki,że ważne,istotne,czy rzadkie grupy trzeba pilnie sprowadzać.Powiem tak:na temat marnotrawstwa krwi,zazwyczaj bardzo emocjonalnie wypowiadają się wszędzie d...lni niby-znawcy tematu,nie posiadający wiedzy i odpowiedniego sposobu myślenia.Piszą tak,jakby mieli do czynienia z wodą mineralną.Jestem związany z krwiodawstwem ponad 40 lat,oddałem taką ilość,że........ Jestem też współautorem kilku art. ustawy o Publicznej Służbie Krwi z 22.08.1997. ZATEM WIEM O CZYM się WYPOWIADAM
~antysłój 21-01-2015 23:40
johan liebert i K_asia1 - dwa wrocławskie słoiki, które regularnie zaśmiecają nasze fora.
~hirschberger 21-01-2015 23:57
Jak komuś nie odpowiadają nasze jeleniogórskie przywileje to niech zmiata do swojego Wrocławia i nie zawraca d... Znaleźli się cwaniaczki, które każdą kroplę krwi będą przeliczajć na liczbę biletów na komunikację miejską. Jesteście żałośni! Ja jeżdżę oddać krew do Gorlitz i dostaję za każdy dzień 400 euro. I mam gdzieś jakieś wieśniackie "nagrody" w postaci jeżdżenia za darmo cały dzień cuchnącymi wrocławskimi tramwajami.
~ 22-01-2015 0:35
w nik ujawnil ze 7% poboru wylali do kibla bo zly system ,ciekaw zem ilo to beczek po ropie ,zastanow sie co i po co robisz
~ 22-01-2015 6:13
Tak naprawdę to przekonał się ten kto tej krwi potrzebował jak cenny ten płyn ja oddaje i będę oddawać nawet bez czekolady zwrotu za bilety itp... W dzisiejszym świecie ludziom brak serca ... Ile z Was udostępnia na fb posty w stylu potrzebna pomoc ??? A ilu z Was pomogło???
~boapl 22-01-2015 7:57
@21-01-2015 10:50 | ~ | Od ponad 15 lat oddaję krew i znam warunki jakie były i są w punkcie w szpitalu. Aktualnie to 3 pomieszczenia. Wszyscy oddający muszą się cisnąć w małej poczekalni. Osoby tam pacujące dojeżdżają codziennie z Wałbrzycha.
~do antysłoja 22-01-2015 10:03
Lecz się na nogi, bo na głowę już za późno.
~do klient.box3 22-01-2015 16:48
U ciebie w ogóle na leczenia za późno. Tylko izolatka!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wyczekiwana premiera w ZTA

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Wkrótce święto kolorów

Doczekają się ronda

Porozumienie w sprawie oczyszczalni ścieków

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
698
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%