MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

W KS „Szrenica” nie lubią przegrywać

Wiadomości: Szklarska Poręba
Czwartek, 20 maja 2010, 14:32
Aktualizacja: 14:36
Autor: Karolina
Fot. Karolina
Zacięcie, silny charakter, ciężka praca i nie poddawanie się – takie są dzieci i młodzież, uczęszczające do Klubu Sportowego „Szrenica” w Szklarskiej Porębie. Trenują po kilka dni w tygodniu, są jednymi z najlepszych uczniów w swoich klasach, ale przede wszystkim osiągają coraz większe sukcesy sportowe w narciarstwie alpejskim.

W KS „Szrenica” trenuje ponad 40 zawodników, w wieku od 6 do 16 lat, uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjum. Są to głównie mieszkańcy Szklarskiej Poręby, ale zdarzają się także sportowcy z Piechowic czy nawet Jeleniej Góry. W klubie jest kilka grup, m.in. sportowa i rekreacyjna. Ta pierwsza liczy 8 zawodników, w wieku od 12 do 16 lat, biorących udział w zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych. Młodzi sportowcy, oprócz nauki mają dużo zajęć dodatkowych – treningi, wyjazdy na obozy i oczywiście udziały w zawodach. Mimo to, osiągają bardzo dobre wyniki w nauce i należą do najlepszych uczniów w swoich klasach.

– Koleżanki czasem mi zazdroszczą, że nie muszę chodzić do szkoły kiedy jestem na zawodach, ale to nie jest do końca takie fajne, bo potem trzeba nadrobić wszystkie zaległości – opowiada Łucja, uczennica piątej klasy podstawówki. Dziewczynka trenuje od ponad 5 lat, oprócz narciarstwa zjazdowego jeździ także na nartach biegowych i na rowerze. W każdej z tych dyscyplin osiąga świetne wyniki, jest Wicemistrzynią Powiatu Jeleniogórskiego w narciarstwie alpejskim oraz Wicemistrzynią Dolnego Śląska w Biathlonie. Równolegle z treningami w KS „Szrenica” Łucja przygotowuje się do zawodów rowerowych, które odbędą się już w czerwcu.

Obecnie poszczególne grupy odbywają treningi po kilka razy w tygodniu, przygotowując się w ten sposób do następnego sezonu zimowego. Podczas wakacji planowany jest wyjazd na obóz sportowy, a następnie treningi w niemieckiej hali narciarskiej i na austriackim lodowcu. Wśród rozbudowanego planu treningowego znalazły się zajęcia na basenie, gra w tenisa, jazda na rowerze oraz zajęcia ogólnorozwojowe z elementami narciarstwa. Grupa sportowa trenuje trzy razy w tygodniu po 1,5 albo 2 godziny. W środę, na sali gimnastycznej odbył się trening łączony grupy sportowej i rekreacyjnej. Najpierw obowiązkowa rozgrzewka, potem ćwiczenia siłowe, następnie w pozycji zjazdowej, a na koniec gra w kosza i w nogę.

W sezonie zimowym odbywa się około 10 startów w Pucharze Polski, dodatkowo w zawodach miejscowych, w których zazwyczaj startują zawodnicy z grupy rekreacyjnej. Grupa sportowa bierze też udział w Pucharze Czech, a także w Mistrzostwach Dolnego Śląska. – Żeby osiągnąć dobre wyniki podczas zawodów, trzeba ćwiczyć przez cały rok – podkreślał 14-letni Maciej, który w ostatnim roku był dziesiąty w Mistrzostwach Polski. Trenuje od prawie 10 lat, mówi że ważne jest wsparcie rodziców, ale najlepszym dopingiem są dobre wyniki w sporcie. Podczas zeszłorocznej Olimpiady Młodzieży uległ poważnej kontuzji nogi. Po wielu miesiącach leczenia, powoli zaczyna ćwiczyć i wracać do formy. Ani na moment się nie poddał, dziś myśli już o startach w najbliższym sezonie zimowym. – Sport jest całym moim życiem – usłyszeliśmy na koniec od Macieja.

Pięciu zawodników z KS „Szrenica” należy do kadry Dolnego Śląska, dla których w okresie letnim organizowany jest sprawdzian ich umiejętności. Podobne zawody sprawnościowe przeprowadzane są w klubie dla pozostałych sportowców, przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu. Zawodnicy startują zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. W klasyfikacji klubowej zajęli 11-te miejsce w Polsce, co jest dużym osiągnięciem jak na tak małą liczbę zawodników (ok. 50 osób). W tym przypadku zliczane są punkty wszystkich startujących. Im jest ich więcej, tym większy osiąga się wynik. Niektóre kluby liczą nawet po 250 zawodników. Młodzi sportowcy ze Szklarskiej Poręby ciężko pracują nie tylko na swoje indywidualne sukcesy, ale i na dobre wyniki całej drużyny. Poświęcają swój wolny czas na treningi, starają się ich nie opuszczać. Nie ma mowy o piciu alkoholu czy zażywaniu narkotyków! Liczy się tylko sport, do którego mają po prostu serce.

KS „Szrenica” rozpoczyna nabór nowych zawodników do klubu. – Sport jest świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu – zachęca 14-letni Tomasz, który trenuje już prawie piąty rok. Ostatnio zajął 10 i 11 miejsce na Mistrzostwach Polski. Młodzi sportowcy zachęcają młodszych kolegów i koleżanki do uprawiania narciarstwa alpejskiego. Mieszkając w Szklarskiej Porębie mają do tego doskonałe warunki, a późniejsza satysfakcja z osiągania coraz lepszych wyników jest przeogromna! Klubowi zawodnicy podkreślają jednak, że nie każdy nadaje się do tej dyscypliny sportu. Potrzebne jest zacięcie i silny charakter, absolutnie nie można się poddawać po porażce, ale ciężką pracą dążyć do celu i uwierzyć we własne możliwości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Konkurs na dotację dla klubów ligowych

Sięgnęli po medale w siatkówce plażowej

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~brawo 20-05-2010 15:54
Brawa dla wszystkich zawodników, rodziców i trenerów. Fajnie, że są ludzie którym coś chce się robić pozytywnego. Oby takich było jak najwięcej.
~mbd 20-05-2010 19:59
a ktory tatus tak sie wysilil z ta reklama?
~ 20-05-2010 23:20
Czy to jest ten klub któremu w zimie skradziono nart w Zakopanym?
~ 21-05-2010 9:57
Tak pisała o tym Jelonka: http://www.jelonka.com/news,single,init,article,25379 Na szczęscie po kilku miesiącach firma ubezpieczeniowa zwróciła dużą część strat.
~KS 21-05-2010 14:26
Tak to właśnie im skardziono.
~matka Polka 21-05-2010 21:06
jak czytam takie posty jak mbd to mi się słabo robi...piszą o konkretnych sukcesach dzieciaków, a tu ci zawistny rodak musi błotem pochlapać, bo inaczej nie będzie mógł zasnąć! typowy "statystyczny obywatel".żal . a do sportowców:podziwiam Was, że Wam się chce( zwłaszcza jak patrzę na moje dzieci). pozdrawiam
~ala 21-05-2010 21:07
W jakim wieku można zapisać dziecko do waszego klubu i kiedy top można zrobić?
~gościu 21-05-2010 21:52
Przynajmniej dzieci nie szlifują bruku i głupoty im do głowy nie przychodzą , a poza tym na pewno są o wiele sprawniejsi na na lekcjach Wychowania Fizycznego w szkole. I przyjemnie jest dobrze jeździć na nartach i na rowerze a i w tenisa warto grać bo to przecież podobno sport dla wybranych.
~gościu 21-05-2010 22:01
Matko Polko , mają swoją stronę internetową www.klubszrenica.com.pl i pewnie tam wszystko wyczytasz.
~szacunek 21-05-2010 22:25
Żyjemy w jakimś dziwnym kraju, w którym wielu ludzi jeszcze się nie obudziło a juz im się nie chce. Cieszę się, że nie wszyscy są tacy sami. Brawo dzieciaki. Gdzie można znaleźć coś wiecej o klubie?
~Mariusz Wołoszyn - członek zarządu klubu 22-05-2010 11:57
Dziękuję za wszystkie komentarze, sposób działania klubu jest przedstawiony, jak już wspomniano, na stronie WWW.KLUBSZRENICA.COM.PL , tam w zasadzie znajduje się większość wydarzeń z ostatniego roku naszej działalności. Osoby zainteresowane nawiązaniem współpracy z naszym klubem ( zapisanie dzieci, praca instruktora, współpraca przy organizacji wyjazdów treningowych) proszę o kontakt ze mną lub pozostałymi osobami z zarządu, nasze maile i telefony znajdziecie Państwo na stronie, pozdrawiamy i zapraszamy wszystkich "pozytywnie zakręconych"

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tak nie wolno parkować!

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Powrót imprez rowerowych

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
263
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%