MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

W KPSW dyskutowali o cudzoziemcach

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 26 listopada 2016, 11:24
Aktualizacja: Niedziela, 27 listopada 2016, 7:58
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
„Razem czy osobno – cudzoziemcy w przestrzeni UE” – pod takim hasłem odbyło się seminarium naukowe w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze, podczas którego studenci mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę w zakresie migracji ludności.

Jako prelegenci wystąpili: Aldona Wiktorska-Święcka, która mówiła o edukacji międzykulturowej jako elemencie kształtowania postaw obywatelskich. Germanistka opowiadała, w jaki sposób możemy skorzystać z doświadczeń Niemiec. Następnie Dorota Whitten (socjolożka, mediatorka, trenerka zarządzania konfliktem związana z Fundacją Dom Pokoju) mówiła o zarządzaniu konfliktem wielokulturowym jako systemowym, kompleksowym programie zmiany paradygmatu komunikacji w środowisku szkolnym. Z kolei Jacek Trembecki, bazując na doświadczeniach z operacji w Kambodży, Iraku czy Afganistanie tłumaczył, jak przejść od zasady wzajemnego szacunku do komunikacji międzykulturowej. - Uczestniczyliśmy w wielu operacjach poza granicami naszego kraju. Nasze zadania wymagały coraz większych relacji ze społeczeństwem lokalnym – mówił zawodowy żołnierz z 30-letnim doświadczeniem, który po części zgadza się z opinią, że należy przyjmować cudzoziemców, ale ci muszą dostosować się do kultury panującej w kraju, do którego przyjeżdżają. - My też wyjeżdżając tam, dostosowywaliśmy się do obowiązujących reguł prawnych, kulturowych, komunikacyjnych – przyznał Jacek Trembecki.

Po krótkiej przerwie była też mowa o doświadczeniach z pogranicza (Kinga Białek - trenerka interpersonalna i międzykulturowa), powodzeniu eksperymentu jakim było utworzenie Euroregionu Nysa (Jacek Jakubiec), a Anna Zielno opowiedziała o dobrych praktykach i ich efektach na bazie integracji międzykulturowej w Hiszpanii.

Wystąpieniom przysłuchiwali się studenci KPSW oraz licealiści z „Żeroma”, którzy chętnie uczestniczyli też w dyskusji panelowej. - Jest wiele argumentów za tym, żeby być razem, ale pojawiają się też dylematy u osób zajmujących się od wielu lat problematyką międzykulturowości – jeśli razem lub osobno, to na jakich zasadach – powiedziała Oliwia Tarasewicz-Gryt, jedna z organizatorek seminarium. - Zaprosiliśmy teoretyków i praktyków, ale również ludzi, którzy łączą te dwie funkcje – dodała.

Jak na co dzień Jelenia Góra prezentuje się w kontekście integracji z cudzoziemcami? KPSW to jedna z uczelni wyższych, która w ramach programu Erasmus przyjmuje studentów z różnych krajów. - Z tego co widzę, w jakiś sposób studenci się kontaktują - czy to można już nazwać integracją, czy to są tylko jednostkowe przykłady? - zastanawiała się Oliwia Tarasewicz-Gryt.

- Mam też niestety niepokojące sygnały dotyczące przyjęcia części studentów Erasmusa – nie chodzi o uczelnię, ale generalnie o Jelenią Górę. Wiele miejsc jest nieprzygotowanych na obcokrajowców – zaznaczyła organizatorka spotkania podając jako przykłady barier nieznajomość języków obcych oraz kultury innych krajów. Zdarzają się również przypadki agresji w stosunku do gości z zagranicy.

Seminarium dało młodym ludziom możliwość poszerzenia horyzontów myślowych i każdy mógł sobie indywidualnie rozwikłać kwestię miejsca cudzoziemców w przestrzeni Unii Europejskiej, mając również na uwadze, że wielu Polaków przebywa poza granicami swojej ojczyzny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nietypowy finał Ligi Rocka

Wraca pomysł łączenia muzeów

Doczekają się ronda

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~~ 26-11-2016 12:20
polska dla polaków.!
~ 26-11-2016 12:20
Temat do dyskusji zacznie się już niebawem, gdy zgodnie ze swoimi g groźbami Erdogan podniesie szlabany na granicy. 3 mln dzikich wleje się do Europy.
~Le1k 26-11-2016 12:49
Każdy kto jest za przyjmowaniem uchodźców powinie trzymać ich u siebie w domu
~zxzxzx 26-11-2016 13:03
To są ętelektualiści z kosmosu. Oni na przykład zaprzeczają istnieniu dzihadu.
~jelegorzanin🃏 26-11-2016 13:20
Jestem za przyjmowaniem uchodzcow. Pozniej daimy im social. Nastepnie niech wybuduja meczety. Sprowadza Imanow ktorzy beda glosic swoje wojujace kazania.Ich kpbiety niech nosza hjib( stroj zakonnicy z odslonietymi tylko oczami). Kolejna rzecza wyloczenie dzielnicy miasta z prawa polskiego a wprowadzenie szariatu. Z mlodzierzy islamskiej z frakcji sunitow wyksztalcic dzihadystow wysylajac ich na prakryki paramilitarne do np afganistanu, pakistanu, a po ich powrocje mamy co? Francje. Belgie.Znaczy sie nie mniej nie wiecej tylko wg. Koranu walke z krzyzowcami. Zachodnia policja boi sie dzielnic muzulmanskich u siebie . Wiec jak nasi wlodarze sa tak milosciwi to jestem za uchodzcami. Wtedy bedziemy wieli prawdziwych terorystow a nie dowcipasow ze gdzies podlozyli ladunki. Allah ak bar.💂
~riko55555 26-11-2016 13:20
durne baby,w Niemczech sprzedaż broni wzrosła przed strachem bandyckich cudzoziemców.trzeba zamknąć granice barany
~jelegorzanin🃏 26-11-2016 14:02
Kobitki niedouczone. Wg. Szariatu kobotki bez faceta ( brata .ojca czy meza ). nie maja prawa samodzielnie wyjsc z domu na ulice. Inaczej sa traktowane jak k..... .. Nie moga lazic w innych ciuchan niz hjib bo sa traktowane jak bladzie ktore mozna molestowac.patrz co sie w. Niemczech dzialo. Lepiej miast siedziec i gadac o czym nie maja pojecja .niech poczytaja ksiazke Morden Storm-,, Agent- trzech wywiadow,, a potem mila sie do muzulmanow. Allah ak bar💂
~Le1k 26-11-2016 14:52
Każdy kto jest za przyjmowaniem uchodźców powinie trzymać ich u siebie w domu
~@^@ 26-11-2016 16:32
"Zdarzają się przypadki agresji"...a konktertnie? bo pleść każdy może! Temat debaty d...lny. Co ma przyjmowanie cudzoziemskich studentów i normalna rotacja ludzi za pracą po Europie z WIELOKULTUROWSCIĄ? Polska jest Polska, Niemcy Niemcami, jeśli jesteśmy w danym kraju, to dostosowujemy się do ichniej kultury nie zapominając o wlasnej. Ale nie narzucamy gospodarzom naszego! Wielokulturowośc oznacza istnienie oddzielnych bytów, oddzielnych tożsamości, ludzi, którzy może poza flagą niczego nie mają wspólnego, nawet języka! Wtedy wielokulturowość oznacza rozpuszczenie się, koniec narodu a nawet państwa z jego granicami. Więc o czym my własciwie mówimy?
~x 26-11-2016 16:49
Odezwali się wielcy patryjoci z hasełkami "Polska do Polaków" a co drugi ucieka jak mucha do g.. żeby zamieszkać w USA,UK,Holandii etc.Zakłamany narodek.
~jamnik 26-11-2016 17:54
No problem, Jelenia coraz bardziej się wyludnia więc miejsca dla uchodźców będzie sporo.
~r 26-11-2016 18:12
Wiecie dlaczego oni wtedy krzyczą Allah agbar? Myślą tak: Skoro Bóg nam nie przeszkodził, to znaczy że pozwolił. Stara nazwa Polaków to właśnie Lah, zaś Al Lah to Boży Polak. Jeśli to przemyśleć to sens jest taki, że oni sobie mogą tak pozwalać, ale jedynie do przybycia Wielkiego Bożego Polaka który im przeszkodzi. Brzmi to jak "usiłowanie wygenerowania czy kuszenie: Mesjasza" o to by im pokazał swoją Boską Moc. A co to za rodzaj mocy to popytajcie islamistów.
~zxzxzx 26-11-2016 18:12
@16:32 oni do przypadków agresji zaliczają hasło Polska dla Polaków więc do tych raportów co wysyłają do Sorosa mają co wpisywać. Przygotowują nawet projekt ustawy, która będzie karała więzieniem za powiedzienie do dziewczyny "jesteś ładna" To według nich jest seksizm.
~Filip56 26-11-2016 20:04
Zaproście ludzi ze Zgorzelca to Wam powiedzą o CIAPATYCH, problem stworzyły Niemcy bo przedsiębiorcy zgłosili tam zapotrzebowanie na 900.000 tys. ludzi do pracy których nie ma, Merkel podsunął ktoś pomysł że w Syrii etc. ludzi w brud, nikt jednak nie wziął pod uwagę że są to muzułmanie (lesery,nieroby i dziecioroby). Nikt nie zdaje sobie sprawy że ci ludzie rozmnażają się jak szarańcza, kobiety to przedmiot nie podmiot, a dzieci wychodzą za mąż z 50-latkami zgodnie z prawem. SODOMA I GOMORA trzymać z dala i może dobrze że jest PIS
~Spiity Gonzales 26-11-2016 20:48
Mam propozycję.A niech ci wszyscy mądrzy przeflancują się do krajów islamskich i niech tam próbują się integrować.Czemu do jasnej cholery każą mi kochać ludzi którzy mnie nienawidzą z urzędu? Skorzystać z doświadczeń Niemców? Można jeszcze korzystać z doświadczeń Francuzów,Belgów,Szwedów,Duńczyków,Greków ,Włochów ,Anglików bo mają doświadczenie goszcząc w swoich krajach nachodźców. Wystarczy przeglądnąć You Tube. Zresztą po co mają wyjeżdżać? Niech na ich spokojnych dzielnicach zamieszkają c...nie.Toć to nasi wielowiekowi towarzysze i na dodatek chrześcijanie.Tylko dlaczego z nimi się nie pogada.Oni nigdy się nie zintegrują.Mają nas głęboko. Znaleźli się podstarzali hippiesi! Love pace.Matko jedyno! Dlaczego tak jest ,że im bardziej mądry, tym większy głąb?
~canon49 26-11-2016 20:49
czy Ci ludzie wierzą w to co mówią. czemu ma służyć to spotkanie? Mało przykładów z państw Uni. W dużej mierze to są imigranci zarobkowi. Żyją na koszt podatników. Chcą dużego socjalu, wprowadzić własną kulturę. Niech prelegenci poczytają Koran, islam jest religią ekspansji, wprowadza szariat. Proponuję by życzliwi wprowadzili pod swój dach rodziny imigrantów, oraz wybudowali im za własne pieniądze meczety. To są ludzie zaślepieni we własne kłamstwa, niech niosą pomoc ale nie w Polsce.
~miejscowy 26-11-2016 22:04
Tak, nie większość, prawie wszyscy myślimy podobnie, zachowując zdrowy rozsądek i uważnie obserwując jak działa współczesna wędrówka ludów w której słabi muszą ulec, zginąć lub wyprzeć się własnych zasad, dziedzictwa, kultury. Ciągle nie rozumiem skąd biorą się ci którzy głoszą publicznie swoje bzdury o konieczności beawolnej "intergracji" i ci którzy tego słuchają na takich spotkaniach ... nie rzucając w nich krzesłami ...
~ 26-11-2016 22:37
Od zawsze słabi ginęli. Przyszedł czas gdy biały człowiek nie potrafi oprzeć się kolorowemu najeźdźcy. Przyjdą dni gdy krew znów zmoczy ziemię, bo równowaga między rasami jest utopią.
~ksawercia 27-11-2016 4:20
Problematykę międzykulturowości obserwujemy na co dzień w telewizorniach. Po ostatnich wyborach w Polsce powstały dwa plemiona. Jedno za nic ma kulturę politycznego dialogu i dobre obyczaje. Nie rozumie co to demokracja i wolność jednostki: decydowanie kobiet o prokreacji, wierze, dysponowania swoją ziemią w przypadku rolników itd. Drugie plemię przegrało,bo uważało ,że wolność ,równość i poszanowanie prawa będzie zawsze respektowane w kraju nad Odra i Wisłą. I tak ten optymizm ,że złe sprzed lat nie powróci zgubił część narodu. A dialog jest potrzebny dzisiaj jak nigdy przedtem.
~Do 16;49 27-11-2016 10:41
Że jesteś tym drugim i spieprzyłeś z Polski judaszu to nie ubliżaj Polakom i Narodowi Polskiemu - Chwała Wielkiej Polsce -
~ 27-11-2016 10:51
Chwała
~x 27-11-2016 11:48
A Wy w czym jesteście lepsi od Nich???Już dwa miliony spieprzyło jak szczury na Zachód a co najmniej drugie tyle o tym myśli.Tam postrzegają Was tak samo jak Wy uchodźców więc darujcie sobie hasełka "Polska dla Polaków" skoro sami z niej uciekacie.
~do 10:41 27-11-2016 11:55
Pajacu judasza to w rodzinie swojej poszukaj znajdziesz zapewne niejednego ,do Polaka jak Ja to ci dużo brakuje kmiocie.. no ale ci wybaczam bo Hitler i Stalin wybili większość inteligencji a zostawili głównie hołotę twojego pokroju.
~ 27-11-2016 15:28
Pisowska propaganda dla prostych ludzi. W Polsce nie ma uchodźców, ani nie ma chętnych do przyjazdu do Polski. Ciemny Lud to kupi.
~awd 27-11-2016 20:54
Jacy uchodźcy? To imigranci, trzymajmy się właściwych definicji
~bankracy 28-11-2016 9:35
Zbudować mur na każdej z granic i postawić wartowników. Wolna Europa skończyła się w momencie kiedy makrela zaprosiła brązowych do Europy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Rodzice: będzie walka o szkołę aż do skutku

Spotkali się z nauczycielami

Laptopy do nauki on–line

Gotowi na wrzesień

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
729
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%