Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 12124
Zalogowanych: 24
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: W Kowarskich Kopalniach pobito rekord nurkowania w Polsce

Sobota, 17 sierpnia 2013, 8:25
Aktualizacja: Niedziela, 18 sierpnia 2013, 8:32
Autor: Mea
Kowary: W Kowarskich Kopalniach pobito rekord nurkowania w Polsce
Fot. Archiwum „Kowarskie Kopalnie”
– Daniel Kowalski i Paweł Myśliwski, nurkowie z Wrocławia zeszli pod wodę na 118 metrów w zalanym szybie eksploatacyjnym Kowarskich Kopalni. Pobili tym samym rekord Polski, który wcześniej wynosił 108 m – powiedział Sławomir Adamski, szef Podziemnej Trasy Turystycznej „Kowarskie Kopalnie”. Nurkowie w najbliższym czasie chcą w tym samym miejscu zejść jeszcze głębiej, do 120 m.

W ubiegłym roku udrożnił się niezbadany jeszcze, jeden z dwóch szybów eksploatacyjnych o głębokości do 240 m, który był zasypany skałami i drewnem. – Pod naporem wody tzw. korek, sam się rozpadł, dzięki czemu mogliśmy zbadać szyb. Była kopalnia uranu „Pogórze” działała od 1951 r. nie liczymy więc, na znalezienie jakichś zabytków. Jednak interesuje nas w jakim stanie są obudowy górnicze. Nie planujemy też osuszania tego terenu, bo byłaby to zbytnia ingerencja w szyb – zaznaczył Sławomir Adamski.

- Wcześniejszy rekord pobito w najgłębszym jeziorze Polski Hańcza, który wyniósł 108 m. Nurkowie w kowarskim szybie zeszli niżej, bo aż na 118 metrów. Wkrótce spróbują zejść jeszcze niżej, na 120 metrów, ale to już duże ryzyko. Szyb ma 240 metrów głębokości – dodał.

Złoże „Podgórze” znajduje się w górnej części doliny rzeki Jedlicy i rozciąga się na północnym stoku góry Średniak poniżej szosy biegnącej do przełączy Okraj. Zostało ono odkryte w 1950 roku natomiast eksploatację rozpoczęto w 1951 roku i trwała ona nieprzerwanie do 1958 roku, kiedy to w wyniku wyczerpania się zasobów rudy kopalnie zamknięto. W całej kopalni "Podgórze" podczas jej siedmioletniej działalności wykonano ogółem około 34 000 metrów wyrobisk, wydobyto 140 000 ton rudy, z której uzyskano prawie 200 000 kg czystego uranu.

Na początku lat 70’ XX w. powstał pomysł żeby w bogatych w radon wyrobiskach uranowego kolosa urządzić podziemny ośrodek inhalacji radonowych. Inhalacje tego typu z racji łatwego wchłaniania radonu przez organizm i jego leczniczym właściwościom, pomagają między innymi przy schorzeniach układu krążenia, układu oddechowego czy zaburzeń odporności. Na inhalatorium postanowiono ostatecznie przeznaczyć sztolnie "nr 19a", odpowiednie prace adaptacyjne przeprowadzono tam w latach 1968-1974. Pierwszą grupę pacjentów poddano inhalacją w 1974 roku.
Niestety już pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku zaczęło brakować pieniędzy na jego utrzymanie.

Obecnie w sztolni "nr 19a " funkcjonuje Podziemna Trasa Turystyczna „Kowarskie Kopalnie”. Do dzisiaj, w mniejszym lub większym stopniu, zachowało się kilka wyrobisk dawnej kopalni "Podgórze", oczywiście największym i najciekawszym z nich jest zespół sztolni "nr 19" i "nr 19a". Długość dostępnych obecnie wyrobisk można szacować na około 3 km, a większość z nich znajduje się w dobrym stanie pod względem górniczym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
821
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Kto podpalił Biedronkę?
 
Karkonosze
Jelenia Góra zielona, Śnieżka biała
 
Polityka
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group