MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

W Karkonoszach trwa rykowisko, należy uważać!

Wiadomości: Region
Piątek, 29 września 2017, 7:12
Aktualizacja: Sobota, 30 września 2017, 6:41
Autor: Paweł Guszała
Fot. TV Dami
Cicho i spokojnie– tak zazwyczaj jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, ale nie na przełomie września i października. To czas kiedy odbywa się rykowisko, czyli okres godowy jeleni szlachetnych. W karkonoskich lasach już od dawna można usłyszeć donośne porykiwania. To sygnały godowe byków, ale i ważna informacja dla turystów.

Rykowisko rozpoczyna się w połowie września i trwa do połowy października, choć naukowcy zauważyli przesunięcie się i skrócenie tego okresu. W tym roku byki zaryczały już na początku miesiąca. W czasie rykowiska samce jeleni poszukują samic, porykiwania z jednej strony mają zaprosić kandydatki, z drugiej odstraszyć konkurentów.

Rykowiska do najbezpieczniejszych zjawisk przyrodniczych nie należą, nierzadko dochodzi do starć samców, które w tym czasie są wyjątkowo agresywne. Walki na poroża przeważnie ograniczają się jedynie do pokazu siły, jednak ich przebieg jest nieobliczalny.

Rykowisko odbywa się z różną intensywnością, zazwyczaj wczesnym rankiem lub późnym wieczorem i jest mocno uzależnione od pogody. Gdy jest mgliście i deszczowo porykiwania są słabsze. Gdy warunki atmosferyczne są korzystniejsze, zwierzęta są bardziej aktywne.

Przewrotnie w trakcie rykowiska kluczowy jest także spokój, każdy obcy dźwięk może zakłócić ten spektakl natury. Dlatego przyrodnicy apelują do turystów, aby w tym czasie w lasach zachowywali się szczególnie cicho.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ulica Nadbrzeżna już w nowej odsłonie  

Łagodny wyrok za zakatowanie kota

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (13) Dodaj komentarz

kazimierzp 29-09-2017 9:12
Na posiedzeniach Rady Miejskiej cały czas trwa...!;-)
rymcycymcy 29-09-2017 9:40
Sąsiad ostatnio porykuje trochę ! ...może już dotarło, że też dołączył do rogaczy ? :)
~ 29-09-2017 10:58
na co uważać?W okolicach jeleniej nie ma ani jednej sztuki a w górach może żyją ze dwa na krzyż.po wojnie populacja jeleni została zdziesiątkowana,na otarcie łez pozostały tylko sarny.
~Iza bella 29-09-2017 11:10
A ja widziałam właśnie w lesie takie jelony jak se ryczały i gryzły sie. Pszepienkny widok jak natóra walczy ze sobom . Polecam wendrufki do lasu posłuchanie tych odgłosuf.
~ksss 29-09-2017 14:22
A ty żech pewna, że ty jelony widziałach? Bo mi se widzi musowo, że to krofy były, co s pastwiska zbiegły gzić się we puszczy.
Grażyna Haliczko 29-09-2017 17:12
Nie strzelaćdo jeleni.chyba że są na dwóch nogach.
~do iza bella 29-09-2017 18:16
Jak się czyta Twój komentarz aż oczy bolą...
~FFF 29-09-2017 18:56
~ do iza bella..... kobieto ( dziewczyno) ogarnij się albo wróć do szkoły.... tyle błędów w jednym komentarzu...
~Asik 29-09-2017 19:13
U mnie pod domem codziennie dają koncert. Strach wieczorem z domu wyjść. Jeleń wielki jak koń, a i rogi ma okazałe.
~pannanna 29-09-2017 20:03
Rymcycymcy, uśmiałam się 😁😊 wręcz rzekłabym, że poryczałam że śmiechu, ale to może dwuznacznie zabrzmieć ;))
~gordon freeman 29-09-2017 21:21
jeleni jest coraz więcej, ostatnio widziałem w okolicach Goduszyna trzy piękne sztuki, również w lasach między Rybnicą a Siedlęcinem i między Radomierzem a Komarnem, a w górach między Szklarską a Świeradowem również, polecam wyjśc trochę z blokowisk ,
~Przyroda umiera 30-09-2017 9:16
To są jakieś kpiny, na całym terenie Lasów Państwowych oraz na Podgórzu Karkonoskim trwa masowa wycinka drzew ryk pił już dawno i skutecznie odstraszył te zwierzęta do innego lasu, do Czech. Kiedyś było bardzo dużo saren niestety jest ich coraz mniej bo nie mają gdzie chodzić po naszych lasach. Co ok. 1 km trwa MASOWA! przez cały rok wycinka drzew, nawet wiosną kiedy to ptaki mają młode niestety dużą ilość piskląt odebrano życie przez taką masową wycinkę drzew w naszych lasach przez Lasy Państwowe. Powinien być o tym artykuł lecz media o tym milczą, bo się boją, z naszym Państwem nie ma żartów oni mogą wszystko. Kto nie wieży niech się przejdzie do lasu gdzie kol-wiek, po drodze napotka na duże tartaki ze składem ściętych drzew a wywożą te drzewa po nocach by jak najmniej ludzi to widziało
~oko 30-09-2017 16:23
no właśnie jak to jest że ja nie mogę wyciąć swojego drzewa jak jest 'okres lęgowy' a lasy państwowe rżną głupa i drzewo cały rok jak leci, w parkach krajobrazowych również.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Nowe boksy na stadionie

Likwidacja schroniska

Biuro Rzeczy Znalezionych w Bolesławcu

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
9
Tak
56%
Nie
33%
Nie wiem
11%