MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 6 lipca
im. Dominiki, Łucji

W Karkonoszach miej się na baczności

Wiadomości: Region
Czwartek, 5 maja 2016, 8:23
Aktualizacja: 8:26
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. KPN
Straż Karkonoskiego Parku Narodowego, policja i straż leśna wspólnie patrolują karkonoskie i podkarkonoskie lasy. Wszystko przez to, że pojawiło się w nich sporo crossowców, a także bezmyślnych turystów rozpalających ogniska w miejscach zakazanych. – Jedni i drudzy stanowią poważne zagrożenie – mówi Włodzimierz Zieliński, komendant straży KPN.

O tym, jak niebezpieczne może być niepozorne ognisko, przekonano się kilka dni temu, kiedy od niedogaszonego paleniska zapaliła się leśna ściółka nieopodal Chojnika. – W tym przypadku ogień udało się zagasić niemal w zarodku, ale gdyby rozprzestrzenił się, sytuacja mogłaby być nie do opanowania – dodaje Włodzimierz Zieliński.

Natomiast dla turystów największe zagrożenie stwarzają crossowcy. – Często wyjeżdżają z bocznych ścieżek wprost na szlaki – mówi komendant straży KPN. – Są to sytuacje, które naprawdę mogą zakończyć się tragedią, dlatego wspólnie z policją i strażą leśną staramy się eliminować te zagrożenia – dodaje W. Zieliński.

Wzmożone patrole w KPN będą przez najbliższe miesiące, a osoby łamiące prawo nie mogą liczyć na pobłażliwość. Za łamanie przepisów grozi grzywna w wysokości 500 zł, a crossowcy dodatkowo mogą stanąć przed sądem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkali się z Beatą Kempą

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~ab+ 5-05-2016 8:45
Tak jest ,tak trzymać . Nie daj Boże jak pojawią się ONRowcy lub legiony antosia na manewrach .
~JanuszJG 5-05-2016 8:46
Tak niskie mandaty nie będą działały na bezmyślnych crossowców i turystów. Jedynym wyjściem z takich sytuacji jest automatyczne skierowanie sprawy na drogę sądową, to wtedy crossowiec się na poważnie zastanowi, a taki turysta również, bo będzie musiał cisnąć 500 km w jedną flankę...
~belka 5-05-2016 8:59
Panowie gońcie tych pucybutów na ich pierdziawkach z lasów. Podtyte to i czasem stara odpali kase na wahę to się jeden z drugim czuje jak sportowiec...żal. Także bez miłośerdzia dla czubków
~ 5-05-2016 9:41
Niestety ludzie są bez kultury przekazują jej brak swoim dzieciakom.Na majówce w lesie przy nowowiejskiej pod samym nosem policji ,"mądry" tatuś też rozpalił ognisko ,mamusia kibicowała ,a wokół biegało troje brzdąców.Musiałby człowiek zadzwonić po policję pokazać paluszkiem i +500 szlag by trafił.
~Oset 5-05-2016 10:14
Może tak patrol wybierze się w okolice Trzcińska droga przez zagajniki do Maciejowej. Dziś banda ok 20-tu na krosach mało mnie i mojego psa nie rozjechali. Że o smrodzie spalin i wystraszonej zwierzynie nie wspomnę.
~jeżozwierz1 5-05-2016 10:15
Panowie Strażnicy. Dodajcie jeszcze do KPN-u Cieplice, zwłaszcza w okolicach cmentarza na Krośnieńskiej i terenów w rejonie ul. Wróblewskiego
~kozak 5-05-2016 10:27
Polecam również okolice Góry szybowcowej - Jeżów i Dziwiszów.
~rozbawiony 5-05-2016 10:49
Hahaha crossowcy wam przeszkadzają???A kto k... bezkarnie wyrzuca w lesie tony śmieci,kto wylewa szamba?????Też crossowcy???Nie, to wasza robota i waszych sąsiadów więc zacznijcie od siebie dbać o las a potem macie prawo pokwękać na crossowców,którzy w większości nic poza rozjeżdżaniem kałuż nie niszczą.Ciekawe gdzie są ci strażnicy nocą kiedy to hołota wywozi śmieci i szamba do lasów i na pola.
~Obserwer 5-05-2016 11:10
Rozbawiony crossowiec jest super, gość jak przysłowiowy Kali.
~wiosenka 5-05-2016 11:11
Crossowcy też ludzie i warto wytyczyć szlaki dla nich. Przecież nie będą jeździć po osiedlach czy drogach publicznych. Nie bądźmy tacy zaściankowi!!! Są różne rodzaje aktywności i dobrze żeby nikt nikomu nie wchodził w drogę! A wpis o śmieciach celny i prawdziwy!
~Blądimać 5-05-2016 11:13
Rozbawiony przestań się bawić fredem i spójrz na to obiektywnie. Krosowcy i kładziarze niszczą drogi wszelakie. Jak? Otóż luzują i wyrywają grube kruszywo z nawierzchni, które jest w miarę ze sobą sklinowane. Robią to w bardzo prosty sposób - zwalniają i dodają gazu, aby oponki zostawiały na drodze ślad. To już w zupełności wystarczy, aby po kilku dniach z opadami w tym miejscu pojawiła się wyrwa.
~Wu 5-05-2016 11:17
I dobrze. Gonić to dziadostwo z lasów. Są do crossu specjalne tory... No ale trzeba zapłacić za wstęp... Rozbawiony- crossowcy nie rozjeżdżają tylko kałuż. A śmieci w lasach to już inna bajka.
~Alip 5-05-2016 11:41
Bardzo dobrze panowie, czekamy na was w górnym Miłkowie tu będzie kogo karać....Moze wreszcie się doczekamy, że zrobicie tu z crossowcami porządek!
~mati99 5-05-2016 11:58
Tępić ich wszystkich
~ostrzeżenie 5-05-2016 12:34
Uwaga rowerzyści i motocykliści na leśnych i polnych drogach w okolicy Dziwiszowa,Maciejowej,Dąbrowicy,Łomnicy.Ktoś wbija w ziemię na tych trasach mega ostre pręty,raczej nie jest to robota leśników a robi to najprawdopodobniej jakiś psychopata,samozwańczy obrońca natury.Wszystkich uradowanych i popierających tego rodzaju pułapki na crossowców, muszę zmartwić bo jest to pułapka na każdego,jeśli wy albo wasz piesek na spacerku wleziecie na coś takiego to skończy się dziurą w nodze i nawet wojskowe buty wam nie pomogą.Proponuję zgłaszać miejsca takich pułapeki na Policję i do nadleśnictwa,moze złapią czubka który je nastawia.
~do błądimać 5-05-2016 12:37
Od rozbawiony-Freda to ty marszczysz jeleniu swojemu zgredowi a oponki to masz uszkodzone-mózgowe.
kazimierzp 5-05-2016 12:38
Powinno się zatrzymywać do czasu rozpatrzenia przez sąd narzędzia przestępstwa, a dopiero po ostatecznym wyroku oddawać!:-)
~caraluch 5-05-2016 13:15
a ten pajac na quadzie na zdjęciu jak jest taki ekologiczny to niech biega za crossowcami a nie wozi dupę , jaki przykład on daje???
~ 5-05-2016 13:17
w krajach UE wszystkie drogi wjazdowe sa okamerowane, a takze polozone sa glazy zagradzajace, tak ze motor , cross nie wjedzie, a jezeli ktos omija przeszkode i jezdzi po lasach traktowany jest jak przestepca i dostaje dotkliwa kare pieniezną - czy u nas nie mozna tego zrobic,, a palenie ognisk w lesie to juz sama ze trzy lata temu pisalam o wypasionej grupie rowerzystow ktorzy rozpalili ognisko nad stawami w Karpnikach , posmazyli kielbaski i rozbawieni byle jak zgasili ogien wsiedli na wypasione rowery i zadowoleni odjechali- a ogien sie tlil i nie wiem czym by sie to skonczylo gdybym z mezem nie zagasila porzadnie po tych b...kach ognia- tak ze wniosek jeden - bandzior w lesie
~obiektywnym okiem 5-05-2016 13:47
O ile zrozumiałbym nagonkę na tzw. crossowców w krajach o wysokiej świadomości i kulturze ekologicznej jak np.Niemcy,Szwecja.O tyle jest to zastanawiające w kraju o naziw Polska,gdzie lasy toną w śmieciach,parki i trawniki w psich odchodach a rzeką płynie gruba na pół metra warstwa wszystkiego.I nie żebym tu bronił tych ludzi na motocyklach ale wk.. mnie poziom zakłamania Polaków,którzy widzą drzazgę w oku innych a nie widzą belki w swoim.Myślę że głównym czynnikiem tej nagonki nie jest żadna troska o przyrode a klasyczna polska zawiść na zasadzie "stać go na quada czy motor za kilkanaście tys. to mu dokopie bo mnie nie stać".Ps.W lesie przy drodze do Pałacu w Dziwiszowie ktoś w lesie zostawił sobie ot tak...starą pralkę..taaaaak to na pewno crossowcy ją przywieźli.
~ 5-05-2016 14:15
crossowców co wolą las rozjeżdzać zamiast zapłacić za wejście na specjalny tor należy gonić, ale z tymi ogniskami to gruba przesada , owszem są idioci co mogą las podpalić no ale jeśli ktoś po imprezie zaleje ognisko no to czemu zabraniać ? Ludzi niestety jest o wiele za dużo a miejsc na ogniska ile ???? Niedługo bedziemy w państwwie totalitarnym i nie będzie wolno niczego prócz harowania w interesie zachodu
~do rozbawionego 5-05-2016 15:19
A jak za tym psychopatą z pretami ,pojdą inni ,to będzie się działo.Dlaczego nasze urzedniki nie pokumaja jak zapewnić ludziom możliwość uprawiania sportu ,bez rozjeżdżania lasów.Wystarczy działania rz ądowych szyszek w Białowierzy,
~do 15:19 5-05-2016 15:58
Chłopaki od czasu do czasu chodzą po trasach z wykrywaczem metali,odnajdują i niszczą temu s-nowi jego pułapki,są to około półmetrowe pręty dobrze pospawane z kolcem,który wystaje z ziemi na ok.10cm,czasem rozrzuca też pospawane potrójne kolce.Jedno jest pewne,kiedyś wpadnie a wtedy marny jego los.
~czytający 5-05-2016 16:56
Z tych chłopaków co chodzą ''po trasach'' z wykrywaczem ,to się nieźle uśmiałem ! To chyba najlepszy tekst pod tym artykułem.
~nnn 5-05-2016 17:31
bandę smrodziarzy wyrzucać z lasów i pól, chcą się popisywać - niech smrodza pod blokiem! i komu przychodzi do głowy, że ktoś może im zazdrościć tych rupieci??? oj biedniście ludzie, biedni!
~Rychu15190 5-05-2016 18:35
Crossowcy to nic z tym ILE DRZEW WYCIĘTO Z NASZYCH LASÓW, dodatkowo maszyny obdzieraja zdrowe drzewa a ślad po jej przejechaniu to tak jakby jeżdziło 100 crossowców dzień i noc - i co to jest dobrze ??? A zwierzyna jak widzi leśniczego to leży a jak crossowca to spitala ? Wszystko jest dla ludzi , a problem już nie długo sam zniknie bo w tym tempie ścinki już niedługo zamiast lasów będzie polana ...
~do 18:35 5-05-2016 20:21
polana ? raczej betonowa dżungla od Tatr po sam Bałtyk , zwłaszcza jak będą tak sobie masowo budowali domki poszerzając miasto i nie długo nie będzie lasu ani łąk na które można by się przejść
~., 5-05-2016 20:50
przeciez cross to motocylk na tor,a nie do jazdy po lasach i szlakach.Tor np jest w siedlecinie dla tych co nie wiedza.ja proponuje patrol nad bobrem miedzy siedlecinem a wrzeszczynem.Ani na ryby,ani na spacer czasami,błota narobią,i wyja nad głowa.Na tor won!
~ 5-05-2016 21:03
Pozdrowienia dla Dzielnego Strażnika Marka G!
~abc 5-05-2016 21:10
I bardzo dobrze.Bo pomysły i zachowanie obecnych pseudo turystów są pożal się Boże. Ludzie jacyś bez wyobraźni lub kultury.Czy tylko wtedy jak się coś zdewastuje lub zniszczy to wyprawa jest udana.Jeszcze gonić i karać tych śmieciarzy co wywożą swoje śmieci po lasach bo to też plaga.
~jagnajagna 6-05-2016 6:59
crosowcy i kuaadowcy to plaga. Zakaz powinien być skutecznie egzekwowany!
~ 6-05-2016 7:03
Dobrze objeżdżony crosowiec jest nie do złapania przez takiego durnia na kładzie .
~@^@ 6-05-2016 8:31
Karać! Surowo! Może będzie działać prewencyjnie! Za śmiecenie też karać.
~Sziwa 6-05-2016 9:27
Motory, motorami ale niestety największe spustoszenie lasu, a zwłaszcza szlaków robią same Lasy Państwowe, wycinką i zwózką drewna nie wspominając już o bezmyślnych, bo inaczej tego nie można określić, tzw. rewitalizacjach szlaków. Najlepszym przykładem jest Chojnik albo Śnieżka, polecam spacer zimą po kostce bezcenne. Wracając do turystyki np rowerowej zobaczcie co dzieje się w Czechach, u nas są góry i nic więcej zero inicjatyw, rower wróg.
~ 7-05-2016 20:04
i tak bedziemy jezdzicc hahahaa i nas nei zlapiecieee...ucieczki sa bardzo latwee ciezko bedzie im nas dogonic anwet jak sami wsiada na croossyy to jezdza jak pipkii pozdroor..w dupie wasmmam ide na moto i nic mi nie zrobiciee las jest dla wszytskichhh nie tylko dla tych ktorzy chca po nij m chodziccc..

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Fundusze dla powiatu lubańskiego

„Zielony” przystanek

Jest absolutorium, czy będzie referendum?

Ruszyła procedura ws. referendum

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1542
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%