MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

W kamiennym kręgu

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 13 maja 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. rylit, Dudyński
Minerały i skamieniałości można było nabyć, wymienić, ale przede wszystkim podziwiać podczas tradycyjnej giełdy organizowanej z okazji Wiosny Cieplickiej przez Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach.

Impreza przyciągnęła nie tylko zbieraczy i kolekcjonerów kamieni szlachetnych, półszlachetnych i rozmaitych innych tworów skalnych. Byli też handlarze różnorodną biżuterią, której podstawę wykonania stanowiły właśnie rozmaite błyszczące kamyczki. Wszyscy zapewniali głównie rzesze zainteresowanych pań o autentyczności ich wyrobów.

Na giełdę od lat przyjeżdżają stali bywalcy z różnych zakątków Dolnego Śląska, Czech oraz Niemiec. Wiele prezentowanych znalezisk pochodzi z „kopalń” różnych minerałów, które znajdują się w Górach Kaczawskich, na przykład w okolicach Wojcieszowa. – Jesteśmy eksploratorami amatorami. Na skałki jeździmy w weekendy. Przyszliśmy, aby zobaczyć, jaką kolekcję można zebrać – powiedział nam Adam Mazurek z synami, który w niedzielne przedpołudnie odwiedził ogrody cieplickiego muzeum.
Były też rzadsze i znacznie droższe kamienie zza granicy. Zauważyliśmy zbiory z dalekiego Maroka.

Najtańsze wyroby kosztowały kilka złotych, ale były i takie, których wartość podawano w dziesiątkach tysięcy. Niektóre nie były na sprzedaż, a przeznaczono je wyłącznie do wymiany na eksponaty kolekcjonerskie.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Instrukcja obsługi dla gości pod Szrenicą

Orszak Trzech Króli

Policyjny pościg na Zabobrzu

Spalał odpady

Ponad 28 milionów deficytu

Przed nami finał WOŚP

Komentują budżet miasta

Kto na dyrektora?

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
87
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
6%