MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

W Jeleniej Górze są darmowe szczepienia przeciwko pneumokokom

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 11 marca 2013, 8:04
Aktualizacja: Wtorek, 12 marca 2013, 9:57
Autor: Org
Fot. Organizator
Trwa program profilaktycznych szczepień przeciwko pneumokokom dla wszystkich dzieci w wieku od 24 do 36 miesiąca życia będących mieszkańcami Jeleniej Góry oraz przebywających w placówkach opiekuńczo–wychowawczych na terenie miasta.

W ramach „Programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych” rodzice mogą bezpłatnie zaszczepić swoje dziecko przeciw pneumokokom. Projekt finansowany jest z funduszu Miasta Jelenia Góra. Szczepienia realizowane są przez Centrum Medyczne ORLE przy ul. Cieplickiej 83a, tel. 883 358 201 i 883 358 210. W ramach projektu oferowane jest bezpłatne szczepienie i konsultacja lekarza pediatry.

Co to są pneumokoki? To bakterie chorobotwórcze zwykle występują w jamie nosowej i gardle zdrowych dzieci. Bakterie te łatwo się przenoszą np. poprzez kichnięcie czy kaszel, a ich nosicielstwo w grupie małych dzieci jest w Polsce powszechne.

Samo nosicielstwo nie jest chorobą, jednak w sytuacji osłabienia odporności, np. w wyniku infekcji wirusowej, bakterie te mogą przedostać się do ucha środkowego czy zatok wywołując zakażenia nieinwazyjne.

Należą do nich m.in. zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok oraz zapalenie płuc. Pneumokoki mogą także przełamać bariery ochronne i przedostać się do krwi, a z krwią do płynu mózgowo-rdzeniowego czy płuc, powodując ciężkie choroby inwazyjne takie jak zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych, sepsę czy zapalenie płuc z bakteriemią.

Na szczęście można dziecko przed tym zabezpieczyć poprzez szczepienia!

Ogłoszenia

Czytaj również

Azyl dla zwierząt

Poranek z piratami

Podgórzyn na giełdzie

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~pytanko 11-03-2013 11:20
jeżeli moje dziecko mieszka u mnie w jeleniej a zameldowane jest przy matce w pobliskiej wsi to czy możemy zkożystać z tych przywilejów?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ratownicy na szlaku

"Wybierzmy prezydenta, który nie będzie dzielił"

Domagają się odwołania J. Szlachty

Kontrowersje wokół przetargu

Rajd na Raty ma 50 lat

Sonda

Rząd przyznaje, że pomimo 500+ dzietność spada. Czy to świadczenie zlikwidować?

Oddanych
głosów
1134
Tak
59%
Nie
37%
Nie wiem
4%