MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

W górach ślisko i niebezpiecznie. III stopień zagrożenia

Wiadomości: Region
Środa, 11 lutego 2015, 8:56
Aktualizacja: 8:59
Autor: Angela
Fot. Archiwum KG GOPR
Od kilku dni w Karkonoszach obwiązuje III stopień zagrożenia lawinowego. – Ocieplenie przewidywane na najbliższe dni też nie przyniesie niczego dobrego, bo mokry śnieg będzie nocą przymarzał, przez co zrobi się ślisko – informuje dyżurny ratownik GOPR Zbigniew Bogaczyk. – Nie odradzamy wędrówek po otwartych szlakach, ale apelujemy, by wychodząc w góry zabrać ze sobą zdrowy rozsądek – dodaje.

Jak informują ratownicy Karkonoskiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, obecnie w szczytowych partiach Karkonoszy warunki turystyczne są trudne.

- W związku z tym, że w górach obwiązuje III stopień zagrożenia lawinowego, wiele szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego zostało zamkniętych i apelujemy, by z nich nie korzystać, bo są one bardzo niebezpieczne – ostrzega Zbigniew Bogaczyk.

– Przy każdym takim szlaku są tablice informacyjne. Pozostałe trasy po nocnych opadach śniegu miejscami mogą być nieprzetarte, z zaspami do 1,5 m. W wielu miejscach pod spodem jest lód, a na nim leży przewiany śnieg. Wczoraj (10.02) widzialność była bardzo dobra, do ponad 50 km. I taka będzie również w najbliższych dniach. Zachęcamy wiec do górskich wędrówek, ale z rozsądkiem i tylko po wyznaczonych trasach. Ze względu na trudne warunki zalecamy odpowiednie wyposażenie i przygotowanie się do wędrówki w góry, w tym: zabranie odpowiedniego obuwia, odpowiedniego ubrania (w tym zapasowej czapki i rękawiczek). Warto też mieć przy mapę, termos z ciepłym napojem, czekoladę, ale przede wszystkim naładowany telefon komórkowy z zapisanymi telefonami do ratowników GOPR: 985 i 601 100 300 – mówi ratownik.

Mimo ostrzeżeń i apeli, w naszych górach wciąż dochodzi do kilku wypadków w tygodniu. – W poniedziałek (9.02) szukaliśmy 20-letniego snowbordzisty, który zaginął na trasie do Szrenicy – informuje Zbigniew Bogaczyk. – Na szczęście chłopak został zwieziony do schroniska przez pracowników spółki Sudety Life. W niedzielę (8.02) zwoziliśmy z żółtego szlaku około 50 –letnią kobietę, która schodząc ze Strzechy Akademickiej skręciła nogę. Inny przypadek z ostatnich dni to około 60-letni mężczyzna, któremu w Górach Izerskich oderwała się podeszwa. Wypadki oczywiście się zdarzają, ale ich liczbę można zminimalizować przy zachowaniu w górach zasad bezpieczeństwa, a przede wszystkim ostrożności, wyobraźni i zdrowego rozsądku – dodaje ratownik GOPR.

Ogłoszenia

Czytaj również

Studium na początek

Wypadek przy baniakach  

O rozpadających się górach

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 11-02-2015 10:44
" W związku z tym, że w górach obwiązuje III stopień zagrożenia lawinowego, wiele szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego zostało zamkniętych i apelujemy, by z nich nie korzystać, bo są one bardzo niebezpieczne – ostrzega Zbigniew Bogaczyk. " Z tego co wiem szlaki zamykane sa na początku sezonu zimowego, zawsze te same, więc proszę nie pisać głupot, że zamknięto je teraz z powodu zagrożenia lawinowego, poza tym jak już się pisze, że zamknięto wiele szlaków, to wypadałoby podać informacje o których to szlakach mowa! Ale to by wymagało nieco wysiłku od redaktora, trzeba by było zrobić coś więcej niż tylko wkleić gotowy artykuł. "Warto też mieć przy mapę" Czy ktoś to czyta w ogóle przed publikacją?
~kra 11-02-2015 11:15
O lawinie po czeskiej stronie nie nie słyszeli ? I majo to w rzyci ?
~Turysta 11-02-2015 20:21
Czy Karkonoski Park Narodowy znowu ustawi tyczki zimowe w marcu, tak jak to było w ubiegłym roku? Potem dziwimy się, że w górach są wypadki i pobłądzenia. Jak by w końcu ktoś pociągnął KPN do odpowiedzialności karnej za ich zaniedbania to może w końcu nauczyli by się pracować a nie tylko zbijać bąki i jeździć na imprezki samorządowe. Widać KPN-iarzom łatwiej przychodzi rozbierać mostki w górach na zimę (np. w kotle Łomniczki) niż zrobić coś co faktycznie podniesie poziom bezpieczeństwa w górach.
~taka prawda 11-02-2015 20:43
Ważny komunikat, ale skierowany w złą stronę. Wyślijcie tę informację do Wrocławia. 90% powodujących wypadki w górach to są słoiki z Wrocławia i cepry z innych dużych miast, którzy nie potrafią się zachować w górach, zasad bezpieczeństwa w ogóle nie znają, a GOPR wykorzystują jako darmową taksówkę. Wystarczy popatrzeć co wyrabiają w górach w ferie albo weekendy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Dwa dni mega rabatów w salonie i serwisie Volkswagen, Audi oraz SEAT w Lubinie podczas Black Friday

Nowy taras na Paciorkach

Charytatywny piknik  

Jezioro Łabędzie z owacjami na stojąco!  

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
180
Tak
60%
Nie
36%
Nie wiem
4%