MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

W górach nie ma żartów

Wiadomości: REGION
Wtorek, 10 lutego 2009, 7:59
Aktualizacja: 13:41
Autor: Angela
Fot. ......
38 wypadków na stokach Świeradowa Zdroju, Karpacza i Szklarskiej Poręby – taką liczbę kontuzji, złamań i uszkodzeń ciała odnotowało Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe od początku lutego do wczoraj. Ratownicy ostrzegają – jeśli w góry i na narty, to tylko z rozwagą i odpowiedzialnością.

W miniony piątek około godziny 9.30 jednemu z takich wypadków uległa 11- latka, która wybrała się z mamą na śnieżne szaleństwo przy kolei gondolowej w Świeradowie Zdroju. Dziewczynka nie miała na głowie kasku, a z powodu przymrożonej nawierzchni nie mogła się zatrzymać przed budynkiem, którego nie zdążono jeszcze zabezpieczyć siatką spowalniającą. W konsekwencji nieletnia uderzyła w słupek i rozcięła sobie głowę. Po przewiezienij do szpitala dziewczynce założono trzy szwy. Na szczęście obyło się bez poważniejszych urazów głowy.

Jak mówi naczelnik GOPR Karkonosze, Maciej Abramowicz, wypadki były, są i będą. Tego nie można uniknąć, ale można ograniczyć ich ilość i skutki. Jak? Odpowiednio zabezpieczając ciało, zachowując pewne zasady i dostosowując jazdę do warunków panujących na stokach oraz swoich umiejętności. Mimo częstych akcji profilaktycznych prowadzonych przez GOPR, narciarze lub często narciarscy laicy sami ściągają na siebie nieszczęścia.

– Narciarze zjeżdżają bez kasków na głowach, z odpiętymi klamrami nart, niedopasowanymi butami, w nieodpowiedniej odzieży, ze zbyt dużą prędkością, przy dużym zmęczeniu nóg, kiedy nie pracują już one tak sprawnie itp. - mówi ratownik dyżurny GOPR Roman Gąsior.

Warto więc uczyć się na błędach innych, zamiast skazywać się na wizytę w szpitalu w szczycie zimowego sezonu. O czym nie można wybierając się na narty? O tym, by dostosować wysokość stoku i prędkość jazdy do swoich umiejętności, o odpowiedniej odzieży, która zabezpieczy organizm przed wychłodzeniem organizmu, o kasku na głowie oraz dopasowanym sprzęcie.

Turyści wybierający się w góry również powinni zadbać o odpowiedni strój i obuwie, chodzić tylko szlakami turystycznymi, dokładnie zaplanować czas wyjścia i powrotu przed zmrokiem oraz omijać oblodzone trasy. W plecaku turysty zabraknąć nie powinno telefonu komórkowego, mapy, prowiantu oraz ciepłego napoju.

Ogłoszenia

Czytaj również

WOŚP prowadzi nabór wolontariuszy  

Stoi kolej na Kopę

Radni KO przeciw kupcom?

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~GOPRowiec 10-02-2009 9:04
Tak gwoili ścisłości, to GOPRowcy nie wożą ludzi do szpitala, tylko zwożą ze stoku do karetki.
~ 10-02-2009 11:24
Super jest na Łysej Górze,ale to fakt niektórzy jeżdżą jak szaloni,szczególnie snowbordziści,ale nie wszyscy...
rymcycymcy 10-02-2009 12:48
Narty dobre dla dziadków. Snowbord to jest super zabawa ! ;)
~do ~ 10-02-2009 21:32
masz coś do snowboardziswów?!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dwa dni mega rabatów w salonie i serwisie Volkswagen, Audi oraz SEAT w Lubinie podczas Black Friday

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Studium na początek

O rozpadających się górach

Koperty życia już w Mysłakowicach

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
904
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%