MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

W górach nie ma żartów

Wiadomości: REGION
Wtorek, 10 lutego 2009, 7:59
Aktualizacja: 13:41
Autor: Angela
Fot. ......
38 wypadków na stokach Świeradowa Zdroju, Karpacza i Szklarskiej Poręby – taką liczbę kontuzji, złamań i uszkodzeń ciała odnotowało Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe od początku lutego do wczoraj. Ratownicy ostrzegają – jeśli w góry i na narty, to tylko z rozwagą i odpowiedzialnością.

W miniony piątek około godziny 9.30 jednemu z takich wypadków uległa 11- latka, która wybrała się z mamą na śnieżne szaleństwo przy kolei gondolowej w Świeradowie Zdroju. Dziewczynka nie miała na głowie kasku, a z powodu przymrożonej nawierzchni nie mogła się zatrzymać przed budynkiem, którego nie zdążono jeszcze zabezpieczyć siatką spowalniającą. W konsekwencji nieletnia uderzyła w słupek i rozcięła sobie głowę. Po przewiezienij do szpitala dziewczynce założono trzy szwy. Na szczęście obyło się bez poważniejszych urazów głowy.

Jak mówi naczelnik GOPR Karkonosze, Maciej Abramowicz, wypadki były, są i będą. Tego nie można uniknąć, ale można ograniczyć ich ilość i skutki. Jak? Odpowiednio zabezpieczając ciało, zachowując pewne zasady i dostosowując jazdę do warunków panujących na stokach oraz swoich umiejętności. Mimo częstych akcji profilaktycznych prowadzonych przez GOPR, narciarze lub często narciarscy laicy sami ściągają na siebie nieszczęścia.

– Narciarze zjeżdżają bez kasków na głowach, z odpiętymi klamrami nart, niedopasowanymi butami, w nieodpowiedniej odzieży, ze zbyt dużą prędkością, przy dużym zmęczeniu nóg, kiedy nie pracują już one tak sprawnie itp. - mówi ratownik dyżurny GOPR Roman Gąsior.

Warto więc uczyć się na błędach innych, zamiast skazywać się na wizytę w szpitalu w szczycie zimowego sezonu. O czym nie można wybierając się na narty? O tym, by dostosować wysokość stoku i prędkość jazdy do swoich umiejętności, o odpowiedniej odzieży, która zabezpieczy organizm przed wychłodzeniem organizmu, o kasku na głowie oraz dopasowanym sprzęcie.

Turyści wybierający się w góry również powinni zadbać o odpowiedni strój i obuwie, chodzić tylko szlakami turystycznymi, dokładnie zaplanować czas wyjścia i powrotu przed zmrokiem oraz omijać oblodzone trasy. W plecaku turysty zabraknąć nie powinno telefonu komórkowego, mapy, prowiantu oraz ciepłego napoju.

Ogłoszenia

Czytaj również

Groźne zderzenie przy zjeździe do Piechowic

70 drzewek na jubileusz

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~GOPRowiec 10-02-2009 9:04
Tak gwoili ścisłości, to GOPRowcy nie wożą ludzi do szpitala, tylko zwożą ze stoku do karetki.
~ 10-02-2009 11:24
Super jest na Łysej Górze,ale to fakt niektórzy jeżdżą jak szaloni,szczególnie snowbordziści,ale nie wszyscy...
rymcycymcy 10-02-2009 12:48
Narty dobre dla dziadków. Snowbord to jest super zabawa ! ;)
~do ~ 10-02-2009 21:32
masz coś do snowboardziswów?!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tak nie parkujemy

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

O bezpieczeństwie

Zmiana na skrzyżowaniu

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
349
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%