MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

W górach bez kultury

Wiadomości: Jelenia Góra /region
Poniedziałek, 9 stycznia 2012, 8:47
Aktualizacja: 8:49
Autor: Angela
Fot. KPN
Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego nie kryją oburzenia. – Wystarczyło kilka dni wolnych i nasi pracownicy terenowi znów mieli sporo pracy ze sprzątaniem. Widoczna na zdjęciach „kolekcja” powstała na malutkim obszarze przy Wodospadzie Szklarki. Pozostawiamy to bez komentarza – mówią.

Plastikowe butelki po wodzie, foliowe reklamówki, opakowania po jedzeniu czy butelki po piwie – wszystko to można znaleźć w Karkonoskim Parku Narodowym po każdym dłuższym weekendzie. Taki sam obraz pozostawili „pseudoturyści” po sylwestrowym weekendzie, po którym pracownicy KPN – u uzbierali pełne worki nieczystości. Rodzi się więc pytanie - czy wybierając się w górach zapominamy o kulturze osobistej? Jeśli tak, to warto pamiętać, że za zaśmiecanie miejsc publicznych można zapłacić mandat, nawet do 500 zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Ten etap remontu na Zamku Chojnik już zakończony

Książęcy dzwonek w Sali Krzywej

Komentarze (42) Dodaj komentarz

~ 9-01-2012 9:32
duzo holoty z Polski sie zjezdza nie wspomne o Niemcach i Ruskich wiec taki mamy porzadek, nasi tak sie nie zachowuja bo ich juz te miejsca nie intresuja
~sqandal 9-01-2012 9:34
... bo w góry chodzą tylko ludzie ktorzy sa z kulturą na bakier , kulturalni chodzą do teatru a jak już idą w góry ( przepraszam ) jadą to tylko < wypasionymi > brykami zabawią się i wracają do domów , Ci nie śmiecą bo widzą góry za szyb samochodów. A biedota depcze góry i zaśmieca .... no i tyle
~Noel 9-01-2012 9:45
A kto tym zaśmiecającym ma wlepić mandat ??? Przecież nie ma tam żadnego policjanta, strażnika Parku Karkonowskiego, strażnika miejskiego czy wiejskiego !!! Nie ma żadnych możliwości skutecznego karania takich śmiecących ludzi !!! więc będą śmiecić dalej !.
~PL 9-01-2012 10:34
Kary sa za niskie za śmiecenie nie 500zł a 5000zł i więcej strażników Parku po cywilnemu.
~ 9-01-2012 10:54
byliżmy wczoraj na spacerze w lesie w okolicy łpmnicy tam to był SYF
~quartz 9-01-2012 11:36
Chodzę po górach ale jakoś nie widziałem nigdy rzadnego strażnika więc kto ma te mandaty wlepiać???? Ludzie sobie smiecą bo wiedzą że mało prawdopodobne żeby ktoś się zjawił i mandat wlepił.....
~fiki 9-01-2012 12:34
po co macie sprzątać?????? zróbcie zakaz wstępu i już......
~mlodyy 9-01-2012 13:02
tak samo jak się jedzie wieczorkiem samochodem, a z auta poprzedzającego fruną jedynie puste opakowania po żarciu z KFC i Mc Donald, jak by nie można było położyć tego w aucie a pod domem wrzucić do kosza na śmieci. Niestety taki śmieć który wyrzuca takie odpadki sam o sobie daje oponie, opinie śmiecia. Ciekawe czy w domu tez tak robi...
~ 9-01-2012 13:12
jaki kraj taki obyczaj :)
~ 9-01-2012 13:19
Bo co niektórym pojęcie kultury osobistej, jest pojęciem całkowicie obcym. Myśli sobie taki "pseudoturysta", że jak jest posiadaczem wypasionej bryki i był raz w teatrze, albo w kinie to już z niego wielki "PAN". Jednak słoma z butów i obornik z pod paznokci nawet na zwykłym leśnym spacerze takiemu "KULTURALNEMU" wyjdzie. To prawdziwy~sqandal
~AKARPACZ 9-01-2012 13:28
A MOZE BY TAK WIECEJ KOSZY .W DRODZE DO SAMOTNI SA TYLKO KOSZE NA POLANIE
~nono 9-01-2012 13:38
a do plecaka i na dół - z miasta przyniosłeś? do miasta odnieś
~Po co kosze? 9-01-2012 13:40
W Austrii nie ma koszy przy górskich szlakach. Turyści są tak wychowani, że śmieci zabierają ze sobą i nie zostawiają w górach. Może weźmy się za edukację młodych i starych! Odrobina kultury i dobrego zachowania jeszcze nikomu nie zaszkodziła!
~amator 9-01-2012 14:22
A ja przestałem chodzić w góry i nie żałuję, bo jako amator pieszych wędrówek, kiedy zamierzałem wrzucić papierek do kosza na szlaku,to otoczony grupą turystów przewodnik z szyderczym uśmieszkiem zwrócił mi uwagę przy całej grupie, abym zabrał te śmieci ze sobą-niby dobry trik wychowawczy, ale czy przynoszący skutek w przypadku faceta z 40 na karku? Skutek jest taki jak napisałem na wstępie nie chodzę po górach, niech chodzą przewodnicy, brudasy co wyrzucają papierki na szlaku i wytrawni turyści. Amen
~turysta 9-01-2012 15:25
Tam, gdzie dużo turystów, tam i dużo śmieci. Niestety. Nawet jak jeden turysta na 1000 wyrzuci papierek, to w najpopularniejszych miejscach po kilku dniach uzbiera się góra śmieci. KPN-iarze zamiast narzekać, że od czasu do czasu muszą coś posprzątać (co należy do ich obowiązków), niech lepiej zadbają o regularne opróżnianie pojemników na śmieci. Chodząc na Chojnik, wielokrotnie miałem okazję obserwować kosze wypełnione "z górką" + kilka razy większa górka śmieci wokół nich. Ja wiem, że dla KPN turyści to kara boska, ale skoro instytucja ta zdziera grube pieniądze z turystów choćby za same bilety wstępu, to niech też dba o porządek, zamiast za każdym razem udawać oburzenie, jacy to turyści są źli. Bo te śmieci zalegające na szlakach równie źle świadczą o działalności parku.
~ 9-01-2012 15:32
Za tą kasę, jaką KPN zdziera z turystów, opłacałoby się parkowi wynająć nawet kilka ekip sprzątających a i tak zyski mieliby ogromne. Pod warunkiem, że... pieniądze z biletów szły by na utrzymanie szlaków, a nie inne cele. Każdy rozumny zarządca cieszyłby się z takiej ilości śmieci, bo rozumiałby, że dużo śmieci = dużo turystów = dużo pieniędzy, tylko nie KPN..
~Advisor 9-01-2012 15:33
Jesli smieciarze nie potrafią docenić piękna rejonu to niech siedzą u siebie w miescie i wdychają spaliny! nara
~aaa 9-01-2012 15:39
W KPN-ie są dwa lub trzy uczęszczane szlaki przez niedzielnych turystów z Poznania, Szczecina, Warszawy. Po wszystkich można jechać samochodem i śmieci zwieźć. Gminy wydają szmal, jeżdżą po targach turystycznych, aby zachęcić do przyjazdu w Karkonosze. A KPN-owe narzekają, że muszą popracować na swoje pensje. Płatne z podatków i biletów wstępu znienawidzonej turystycznej tłuszczy. Ludziom, KPN-ie, jesteś kulą u nogi, a rysie i cietrzewie się was boją. Mandaty to wam solić za pisanie książek w czasie pracy i traktowanie Zasobów Natury jak prywatnego folwarku.
~do Advisor 9-01-2012 15:43
Gościu, dzięki tym "śmieciarzom" ty masz co do garnka włożyć. Te papierki to przecież nie przywieźli z domu - są one po cukierkach kupionych w Karpaczu, pety po wodzie mineralnej zakupionej w Szklarskiej Porębie przed wyjściem w góry itp. Przedmówca ma rację: KPN jest od sprzątania, więc niech sprząta swoje włości, zamiast swoją nieudolność przykrywać udawanym oburzeniem na złych turystów. Jak komuś korona z głowy spadnie, że musi sprzątać po tych wstrętnych ceprach, to niech poszuka sobie pracy gdzie indziej.
~ 9-01-2012 15:59
Ciekawe, że w parku narodowym ponoć pracują sami miłosnicy przyrody, a jak trzeba tę przyrodę posprzątać to już nie tacy miłośnicy ?
~pero 9-01-2012 17:02
Probolem śmieci to nie tylko góry. Jakoś ta zła komuna radziła sobie z tym problemem i nie tylko. Wszyscy mają to w d-ie nikogo ten problem nie interesuje nawet ochronę środowiska. Przjdżccie się [po Pakkach i Lasach. W Staniszowie ten problem pojawił się po zaludnieniu Osoedla Panorama.
~PRL 9-01-2012 17:27
Zła komuna nie radziła sobie z tym problemem, ani z żadnym innym. Wszędzie było brudno, szaro i nędznie. Widać, że wracamy już do tamtych, wytęsknionych przez niektórych, czasów.
~garou 9-01-2012 17:50
znowu pełno żenujących komentarzy bandy kretynów. Taki np "sqandal". Co za pozbawiony mózgu, ograniczony kmiot jest w stanie wpaść na pomysł, że po górach chodzi biedota bez kultury. Podejrzewam, że typy Twojego pokroju szwendają się po naszych górach i wyrzucają te całe kilogramy syfu. Karać karać i jeszcze raz karać ... 5 tys. pln mandatu dostanie taki oszołom i się nauczy porządku.
~garou 9-01-2012 18:03
znowu pełno żenujących komentarzy bandy kretynów. Taki np "sqandal". Co za pozbawiony mózgu, ograniczony kmiot jest w stanie wpaść na pomysł, że po górach chodzi biedota bez kultury. Podejrzewam, że typy Twojego pokroju szwendają się po naszych górach i wyrzucają te całe kilogramy syfu. Karać karać i jeszcze raz karać ... 5 tys. pln mandatu dostanie taki oszołom i się nauczy porządku.
~@ garou 9-01-2012 18:38
a ty jesteś największy kretyn, co widac po twoim żenującym komentarzu.
~helenmirren 9-01-2012 18:49
A co można powiedziec o kierowcach lub ich pasażerach wyrzucających z jadących samochodów worki z domowymi śmieciami wprost na ulicę? Patrz: ulice Rataja i Sobieszowska.
~............ 9-01-2012 18:54
NIGDY nie wyrzucam śmieci w górach, noszę je w plecaku i wyrzucam do pojemnika na śmieci, jak zejdę ze szlaku.
~garou 9-01-2012 19:10
znowu pełno żenujących komentarzy bandy kretynów. Taki np "sqandal". Co za pozbawiony mózgu, ograniczony kmiot jest w stanie wpaść na pomysł, że po górach chodzi biedota bez kultury. Podejrzewam, że typy Twojego pokroju szwendają się po naszych górach i wyrzucają te całe kilogramy syfu. Karać karać i jeszcze raz karać ... 5 tys. pln mandatu dostanie taki oszołom i się nauczy porządku.
~garou 9-01-2012 19:48
widać, że najwięksi śmieciarze oburzają się najbardziej ... hehe. Śmieciarze namierzeni ... przysolić im mandaty!
~garou 9-01-2012 19:57
widać, że najwięksi śmieciarze oburzają się najbardziej ... hehe. Śmieciarze namierzeni ... przysolić im mandaty!
goscniedzielny 9-01-2012 20:09
~turysta co racja to racja, są miejsca, w których przewija się mnóstwo niedzielnych wycieczkowiczów, traktują takie wypady, jak spacery po parku w mieście, zmienia się jedynie sceneria. Zakazami czy mandatami da się zaprowadzić porządek, pod warunkiem, że za każdym takim wycieczkowiczem będzie chodził policjant. Zamiast tego, w takich miejscach powinna być wystarczająca ilość koszy na śmieci, które regularnie powinny być opróżniane. W weekend pojawia się ich najwięcej, więc chyba zbierać takie śmieci powinno się również w codziennie w weekend, tak aby rano kosze były puste... czy do tego potrzeba jakichś specjalnych badań i analiz? Kosz pełny, należy go niezwłocznie opróżnić, a nie zostawiać takim do poniedziałku, czy wtorku...
~ 9-01-2012 20:22
Taaaaaa...pierwszy komentarz jest wspanialy...Niemc wam smieca. Chodze po niemieckich gorach i tu nawet nie ma papierka od cukierka. NIKT tu nie smieci, gory jak wylizane.Juz Niecy przyjezdzajawam smiecic. Ludzka glupota nie ma jednak granic.Nie pomoze tu zaden mandat. Trzeba od podstaw uczyc kultury zachowania- czy w gorach, czy gdziekolwiek.
~do 20:22 9-01-2012 20:33
Nie przesadzaj już tak, bo w Niemczech też ludzie śmiecą, hałasują itp. Różnica jest tylko taka, że w Niemczech mają dużo sprawniejsze służby porządkowe, które wiedzą, na czym polega ich praca. U nas KPN zostawia śmietniki z wysypującymi się śmieciami, które zwierzęta rozwleką po całym lesie, więc i sprzątania mają później więcej, zamiast od razu regularnie opróżniać napełnione pojemniki. Więc niech nie oburzają się, że turyści śmiecą, bo sami sobie są winni. Najłatwiej oczywiście odwrócić uwagę od siebie i własnego niechlujstwa, zwalając winę na innych.
~ 9-01-2012 21:30
Hm, skoro Karkonoski Park Narodowy jest tak dobry w zwalaniu winy na turystów za swoje nieróbstwo i niedbalstwo, to ja proponuję, żeby następnym razem ktoś zrobił zdjęcia tych przeładowanych śmietników i rozesłał do mediów. Tak samo należałoby udokumentować rozwalające się szlaki, tablice ścieżek dydaktycznych nie odnowione od lat, ścieżki wydeptane przez las przez turystów ze względu na fatalny stan nawierzchni dróg i inne niedbalstwa KPN-u. Zobaczymy, kto wtedy będzie bardziej "oburzony", jak zwierzchnicy pana Raja rozgonią jego ekipę na cztery wiatry.
~hymek 9-01-2012 21:53
Niestety ale z przykrością stwierdzam że nasze miasto opanowali brudasy. I nie mówię że wszyscy to brudasy, bo na 10 osób 1 to brudas i ten brudas zrobi 'robotę' za 20. Ale czemu tych 9 'czystych' nie zwróci uwagę temu brudasowi? Bo nam się nie chce i wygodniej jest narzekać. A daleko szukać nie trzeba, wystarczy zerknąć na deptak miejski i zobaczyć co się wala po bruku, głównie pety, gumy do żucia, i inne małe papierki.
~@ 9-01-2012 22:10
byłem w kilku Parkach Narodowych w USA - wyobraźcie sobie - kosze na śmiecie były puste lub prawie puste, a na szlakach czysto, choć turystów wielu - cud jakiś? Prawo i przepisy mają sens, kiedy obie strony ich przestrzegają. I egzekwują.
~... 9-01-2012 22:16
KPN mógłby niezłą kasę zarobić na samych mandatach. Tylko po co? Czy ktoś spotkał kiedyś strażnika KPN w Karkonoszach? Ja nie. Ale do narzekania to pierwsi.
~No tak 9-01-2012 22:22
Wg powiedzenia :"Kto ma ule ten ma miód ,kto ma dzieci ten ma smród"-"Kto ma góry ten ma istny cud ,kto ma trasy (turystyczne) ten ma brud". Jeden z przedwojennych pisarzy polskich(żydowskiego pochodzenia) o naszej Ojczyźnie pisał tak : "Są dwa powody dlaczego Polska mi zbrzydła -za dużo święconej wody,za mało zwykłego mydła".
~Rico 9-01-2012 23:45
Wszedłem z żoną do restauracji w Jakuszycach ( w starej strażnicy)w sobotę po zawodach psich zaprzegów,cali zmarznięci i głodni.Tłok niemiłosierny,brak wolnych miejsc na dwóch salach .Podszedłem do jedynego stołu gdzie było 4 wolne miejsca.Zapytałem się kulturalnie czy są wolne.Ładna Pani z czarnymi włosami o ciemnej karnacji odpowiedziała pięknie że będą siedzieć tu 2 osoby ale mnie z żoną nie zaprosiła .Tak staliśmy z 15-20 min czekając na inną możliwość ale bezskutecznie.Stolik z ładną panią i jej dwoma towarzyszami był nadal nie zajęty,miejsca były nadal wolne,trochę się denerwowała patrząc na nas .Jak mi potem powiedziała żona była to pani pogodynka z Warszawy z TVN .Bardzo mnie zdziwiła jej kultura zachowania się w górach.
~ 10-01-2012 10:02
Ktos domaga sie koszy na smieci na szlakach. Skora ludzie wnosza tam rozne opakowania i daja rade, dlaczego zwiekszac koszta? te kosze ktos jakos musialby wysypywac i zwozic to na wysypisko. SKORO TURYSTO TE RZECZY TAM ZANIOSLES< TO ZNIES JE Z POWROTEM I WRZUC WE WLASCIWE MIEJSCE!!!!
~do 10:02 10-01-2012 15:33
Nie zrozumiałeś dyskusji, bo kosze już są, tyle że NIE OPRÓŻNIANE!!! Понял? A koszta właśnie zwiększa się, gdy nie ma koszy, bo wtedy przyjezdni wyrzucają śmieci gdzie bądź i trzeba zbierać je po całym lesie. Gdy są, wystarczy tylko opróżnić pojemniki w kilku miejscach. Najwyraźniej ludzie z taką logiką jak twoja pracują w parku narodowym i później się dziwią...
~ 12-01-2012 10:30
nie ma strażników bo łapią kierowców na radar

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Marcin Sójka wystąpił w JCK

Ogrodowa się zmieni

Magiczny wieczór z Cleo i Pectus

Droga po remoncie

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
824
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%