MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

W filharmonii rządziły pop i rozrywka

Wiadomości: aa
Sobota, 25 października 2008, 19:44
Aktualizacja: Niedziela, 26 października 2008, 11:32
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Big band i ragtimesy Scotta Joplina w zacnym wnętrzu Filharmonii Dolnośląskiej? Z takim właśnie repertuarem koncert laureatów zakończył dziś IV Transgraniczny Przegląd Muzyki Popularnej i Rozrywkowej zorganizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Garści w Cieplicach.

Kilkudziesięciu młodych i bardzo młodych muzyków z kilku szkół z kraju oraz reprezentanci Czech od wczoraj udowadniali, że nauka gry na instrumencie to nie tylko klepanie ogranych menuetów i sonatin, lecz także sięganie po program rozrywkowy.

– Muzyka rozrywkowa przez jakiś czas w ogóle nie była brana pod uwagę w procesie nauczania. Teraz to się zmienia. To bardzo cenne uzupełnienie dla uczniów – mówiła Wiesława Tobiasz, dyrektorka PSM w Cieplicach, która dziś – wraz z jurorami – wręczyła najlepszym uczestnikom IV przeglądu nagrody i wyróżnienia.

Wygrała jeleniogórzanka Amelia Lewandowska, adeptka fortepianu z klasy VI, która uczy się gry pod kierunkiem Ewy Pieńkowskiej w cieplickiej szkole. Drugie miejsce wywalczył Antoni Nguyen z Wrocławia.

Aexequo trzecią lokatę zajęli jeleniogórzanie Piotr Pawłowski (nauczycielka Daria Wyrostek-Pelc) oraz Kirył Pietruczuk (pod kierunkiem Violetty Aftanas-Dąbek, wybrany także najciekawszą osobowością muzyczną przeglądu). Wyróżniono Zuzannę Rzemińską z klasy Darii Wyrostek-Pelc oraz zespół Krasnoludki z Oleśnicy. Z tego miasta pochodzi także nagrodzony Kwartet Saksofonowy Absolwentów. Laury odebrały także duety: fortepianowy (Zofia Imiela i Natalia Makuch) oraz Accolada. Doceniono też czeski zespół Dixi z Rumburka, który najbardziej podobał się publiczności podczas koncertu.

Burzliwe oklaski dostała z kolei grupa Coloriage założona przez wybitnego akordeonistę rodem z Jeleniej Góry, dziś wykładowcę w Akademii Muzycznej w Katowicach Marcina Wyrostka. Artysta wraz z kolegami: Leszkiem Hefi Wiśniowskim (flet), Mikołajem Blajdą (bas) i Tomaszem Wertzem (perkusja), błyskotliwie wykonał wiązankę różnych melodii, w tym niezapomniane akordeonowe hity Richarda Galiano.

Ogłoszenia

Czytaj również

Cieplickie place

To teren zapuszczony

Przetarg na kolejną stację

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~DanKelob 25-10-2008 23:58
Gratuluję wszystkim uczestnikom, również tym, którzy nie dostąpili zaszczytu uczestniczenia w koncercie laureatów. Panie i Panowie Dyrektorzy szkół muzycznych, czy nie było miło posłuchać tak twórczej muzyki w wykonaniu młodych artystów? Więc nie "żałujcie" na rozwój kameralistyki i muzyki popularo-rozrywkowej w Waszych jednostkach. Jak to dobrze, że są już prekursorzy... Gratuluję Pani Wiesławie Tobiasz... PS. Jeżeli dobrze wiem, Panie redaktorze, to wspomniany, odbierający laury duet "Accolada" również pochodzi z naszym ziem (okolice Jeleniej Góry, mieszka tu, koncrtuje, a wiolonczelistka „chodziła” również do szkoły w Jeleniej Górze, zanim rozpoczęła wraz z siostrą flecistką edukację we Wrocławiu)
~nauczycielka 26-10-2008 7:15
<i> poprawione, przepraszamy </i>
~ 26-10-2008 9:42
Nasza Filharmonia Dolnośląska jak zawsze jest na najwyższyn poziomie. Jestem dumna z tego, że jest w naszym mieście. Jedynie ona w Jeleniej Górze reprezentuje tzw. kulturę wysoką. Jest tam też wspaniała wyrobiona publiczność. A nie każda muzyka jest łatwa w odbiorze. Tam nie zdarzyło się nigdy, aby ktoś wyszedł w środku koncertu, tak jak zdarza się to ostatnio w Teatrze Jeleniogórskim. Szkoda, że większość koncertów odbywa się w piątek na 19:00, a nie w sobotę na 19:00. Ale publiczność nigdy nie zawodzi.
~Wiesława Tobiasz 26-10-2008 18:03
Śliczne dzięki za miłe słowa -Rozumiem, że od melomana i to znającego się na muzyce.Podejmując się organizacji tego konkursu ,miałam nadzieję że sprawimy radość uczestnikom i słuchaczom . Rewelacyjni okazali się Jurorzy- notabene młodzi a jak dojrzali muzycznie. Mogliśmy się od nich dużo nauczyć .Udany konkurs to zasługa pedagogów szkoły , pracowników administracji i obsługi -Za co składam serdeczne podziękowania.
~Sabath 26-10-2008 20:55
Moje gratulacje

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Są nowe defibrylatory w Jeleniej Górze  

Trwa nabór do Straży Granicznej

Promesy dla strażaków  

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
541
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
14%