MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

W „dziesiątce” choć tłoczno, fajnie jest!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 1 lutego 2012, 8:43
Aktualizacja: 8:43
Autor: UM
Fot. UM
Wigilię obchodzi się przez cztery dni, a obchody święta babci i dziadka rozkładane są na raty. Gdzie? W Przedszkolu Miejskim nr 10, jednej z najliczniejszych tego placówek w Jeleniej Górze, które mieści się w budynku z długą tradycją służebności najmłodszym.

Z okazji tegorocznego dnia babci i dziadka w największej sali przedszkola zgromadziło się wielu dorosłych, ale i tak obchody święta trzeba było rozłożyć na raty, bowiem MP 10 jest jedną z największych placówek w mieście. Tu, pod opieką czternaściorga (łącznie z dyrektorką) pedagogów pozostaje 225 podopiecznych.

– Wigilia – mówi Bogumiła Lepieszo, dyrektor „dziesiątki” – czasami trwa nawet trzy dni, bo jej przygotowanie i przeprowadzenie jest bardziej skomplikowane. Musimy się wówczas mocno przeorganizować, a że Przedszkole pracuje długo, od 5.30 do 18.30, to możliwości takiej organizacji są relatywnie nieduże.

Postronnym widzom i słuchaczom trudno sobie nawet wyobrazić, że rozbrykana grupa sześciolatków zdoła się na tyle opanować, żeby – wspólni i każdy z osobna – wyrecytować życzenia swoim babciom i dziadkom, potem wręczyć koperty z (prawie) własnoręcznie zrobionymi pamiątkami i laurkami. Rozmaitość dobrych życzeń była imponująca, a potem wszyscy zasiedli do stołów ze słodyczami.

- Z punktu widzenia miasta – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry – to jest i interesujące, i wartościowe przedszkole. Wartościowe, bo odbieram wiele dobrych o nim opinii, szczególnie o pracy z dziećmi. Ale też dlatego, że w tej placówce koszty utrzymania są niskie, w dodatku – ostatnio znowu się obniżyły. Być może jest to po części efekt termomodernizacji, ale z pewnością dowód dbałości i o koszty, i o standardy pracy.

A jest interesujące także przed budynek, w którym pracuje, bo ten dom był swego czasu (w latach 20-tych XX w.) przytułkiem dla chorych, potem, w końcu II wojny – sierocińcem dla dzieci niemieckich, których rodzice zginęli w działaniach wojennych. Później był przedszkolem prowadzonym przez siostry zakonne – elżbietanki, potem naraz przedszkolem i żłobkiem. Ale prawie przez cały czas służył dzieciom.

Choć Przedszkole nr 10 wciąż wymaga nakładów (przydałby się remont instalacji c.o., zbudowanie windy dla transportu posiłków między piętrami, itp.), to i tak warunki bytu w tej placówce są nieporównanie lepsze, niż w minionych dekadach. Niektórzy pracownicy pamiętają, że swego czasu „leżakowanie” polegało m.in. na tym, by umieścić i skłonić do drzemki po dwoje dzieci na jednym leżaku.. Jeśli mówi się, że dziś jest tu sporo dzieci, , to jeszcze na początku lat 90. ub. wieku było ich więcej, a w latach 70. liczebność grup przekraczała 45 maluchów.

- To już przeszłość – mówi M. Zawiła – standardy sanitarne i obyczaje w przedszkolach zmieniły się diametralnie. A na opiekę nad najmłodszymi nie będziemy szczędzić, szczególnie w tych miejscach, w których widać, że efekt nakładów finansowych jest pomnażany przez zespół pracowników dzięki starannej pracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Wsparcie dla uczniów

Zmiana na skrzyżowaniu

Komentarze (22) Dodaj komentarz

goscniedzielny 1-02-2012 9:58
Niebawem na całe miasto wystarczą dwa, a może nawet jedno przedszkole. Jelenia Góra się starzeje, a młodzi, Ci, co mają siłę i olej w głowie, uciekają stąd, za pracą i normalnym godziwym spokojnym życiem.
~? 1-02-2012 10:04
Czy to chodzi o przedszkole w Cieplicach przy ul. Zjednoczenia Narodowego, bo z tekstu autorstwa UM to nie wynika!?! NIe wszyscy znają przypisanie numerów placówek do lokalizacji.
goscniedzielny 1-02-2012 10:12
wydaje się, że to przedszkole na Piłsudskiego, na jednym ze zdjęć w tle są zakratowane okna - chyba komisariatu. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić :D
~44 1-02-2012 10:41
do gościaniedzielnego - mylisz się tam nie ma krat ( w 10)to nie przedszkole na piłsudskiego czytaj ze zrozumieniem
~## 1-02-2012 10:50
piłsudskiego to 2 przedszkole a 10 jest w Cieplicach
~ 1-02-2012 17:28
10 przydalaby sie remontować, a czy pan Prezydent widziaŁ Miejskie Przedszkole nr 2 ? Pokomunistyczny zgryziony zębem czasu plac zabaw???? i to koszmarne czarne klepicho na placu zabaw? no tak, ale tam nie byŁ....
~Marcin73 1-02-2012 18:48
Przedszkole nr 10 jest bardzo rzadkim przykładem efektywności i jakości w wykonaniu instytucji publicznej. Mam porównanie z placówką prywatną mieszczącą się ledwie 600-700 metrów od "dziesiątki" - przedszkole publiczne jest lepsze od konkurenta dosłownie na każdym polu. Pozdrawiam serdecznie nasze ulubione przedszkole - Marcin Kaflik "Ciepliczanin"
~ToTo 1-02-2012 23:10
A kim Pan jest Panie Kaflik żeby wciąż oceniać innych i wygłaszać te swoje poglądy i opinie na temat wszystkiego i wszystkich? Ocenę należy zacząć od samego siebie.
~Marcin73 2-02-2012 9:16
jestem osobą która potrafi się podpisać pod swoimi poglądami i ocenami. Pozdrawiam serdecznie - Marcin Kaflik "Ciepliczanin"
~Ania R 2-02-2012 11:11
Mój synek uczęszcza do tego przedszkola od września.Jestem bardzo zadowolona z warunków jakie mu tam stworzono i z opieki Pani Gosi i Ani. Grupa Żabki. Myślę że warunki i jakość przedszkola to w większej mierze zasługa Pani Dyrektor.Kobieta wie jak zarządzać placówką.Jak pozyskać środki i jak je wykorzystać dla dobra naszych dzieci.Więc proszę nie piszcie bzdur o wyglądzie i jakości innych placówek.Ktoś w nich jest dyrektorem i ktoś zarządza funduszami rodziców....
~ 2-02-2012 14:55
Dobre przedszkola nie potrzebują reklamy.
~ 2-02-2012 15:17
No wielkie mi mycyje Dzień Babci i Dziadka w dziesiątce,przecież taka uroczystość odbyła się w każdym przedszkolu z pięknym programem artystycznym i piękną dekoracją w tle ,której w tym przedszkolu jak widać na zdjęciach zabrakło.Myślę że jak wszędzie zawsze się znajdą. jakieś nie dociągnięcia ,a i z kadrą na taką liczbę dzieci to trochę krucho.Może dlatego p.Zawiła tak chwali p.dyr która tnie wydatki kosztem kadry aby przypodobać się władzy.
~jola1 2-02-2012 18:07
no i długo nie trzeba było czekać ,zeby złośliwość wyszła! no bo jak to może być dobrze/? no nie to trzeba dowalić zamiast cieszyć się to nie... a przecież nikt nie negował że w innych nie było Dnia Babci i dziadka , nikt nie narzekał,że w innych jest żle .. ale na przykładzie jednego Pan Prezydent stwierdził że to już nie dawne przedszkola tylko już coraz lepsze , ciekawsze itp najwarzniejsze aby nasze dzieci uczęszczały do dobrych i ciekawych przedszkoli ! pozdrawiam
~do ~ 2-02-2012 20:56
jakbyś znał(znała) zasady cięcia kosztów to bzdur byś nie wypisywał(ła)zazdrość to zła cecha !
~do~ 3-02-2012 10:16
lepiej mieć mniej kadry a dobrej niż dużo a na L-4 i to dopiero oszczędnośći !a tak nawiasem to w przedszkolu oprócz pedagogów jest jeszcze zespół ludzi z obsługi ,a koszty to całość placówki na wszystko a nie tylko na pensje jakbyś nie wiedział
~ 3-02-2012 22:36
Każdy z nas zwraca uwagę na inne rzeczy i swoje przedszkole chwali.Ale na dekoracje i stroje to w tym przypadku nie postawiono, ale radość dziecka jest najważniejsza!
~do~ 4-02-2012 17:34
w przedszkolu uczy się dzieci szacunku i dobrego smaku - a tam on był zachowany jak dobrze spojrzysz i dlatego dzieci przyszły w tym dniu odświętnie ubrane ( przez swoich rodziców na ile każdy zrozumiał odświętnie ) a okazja do przebierania to bal karnawałowy , jasełka , występy teatralne- bajki itp a dekoracja na taką okazję to pięknie nakryty stół ,kwiaty i czyste pomieszczenie - to szacunek dla gości no i jak słusznie zauważyłaś (łeś)i radość dzieci że mogą witać w progach przedszkola swoich kochanych ! i gratulacje za to - a tak nawiasem serpentynki, wiszące szmatki i napisy wyszły z mody . A tak nawiasem to dobrze że jest rożnie przecież my też jesteśmy różni ( to nie Chiny- dzięki Bogu)
~do~ 4-02-2012 20:06
a ty w domu jak gości spraszasz to co plansze wystawiasz? a ja wiem że dekoracje tam były tylko z klasą jak zawsze
~ino 4-02-2012 20:12
dzieci też były przebrane nawet tam dzentelmen w krawacie był!ślicznie! zazdrośnice jakieś ! jak już nie ma się do czego przyczepić to srtój i dekoracja... co za ludzie?a ja tam wiem z relacji że tam zawsze jest ze smakiem wszystko zrobione i tak trzymać niech się inni złoszczą i bzdury wypisują !
~ 6-02-2012 12:53
a od kiedy to nauczyciela mierzy się miarą L-4? tak sie dzieje chyba tylko w dziesitce
~do~ 6-02-2012 20:36
bajdurzysz ... czytaj ze zrozumieniem -oszczędności to nie tylko zatrudnienie kadry to całość gospodarzenia jakbyś nie wiedział , nie obrażaj! krytykować każdemu można ale decyzje a nie ludzi bo to już obraza i można wytaczać procesy!
~dzordz 14-02-2013 20:47
przedszkole jest do du** w szczegolnosci dyrektorka, zostawia dzieci pod opieka woznej, wyzywa je a nauczycielom wraca uwage porzy rodzicachm gdzie powinno sie to odbywac w stosownym gabinecie! sa znaczne uchybienia w działaniu placowki. Ciekaw jestem, gdzie zatrudniony jest maz p. dyrektor? moze jako konserwator na caly etat? ciekawe czy pojawia sie wogole w pracy...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Docenili grupę wieńcową

Gra Miejska w Piechowicach – 3 października

Odkrycia w kościele

Ulica Krakowska gotowa

O bezpieczeństwie

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
209
Tak
41%
Nie
49%
Nie wiem
11%