MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

W drogę od ziarna do sukni. Opowiadały o lnie w BWA

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 3 lipca 2011, 12:30
Aktualizacja: 12:32
Autor: Petr
Fot. Petr
Wczoraj, 02 lipca w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze miała miejsce niezwykła opowieść o lnie, zatytułowana „Len. Droga od ziarna do sukni”. Pokaz w formie narracyjno muzycznej przygotowano w ramach festiwalu sztuki ART&GLASS, który zakończy się dzisiaj w godzinach wieczornych.

Nastrojowy pokaz dotyczący lnu, który odbył się wczoraj w jeleniogórskim BWA to projekt autorstwa Ewy Krauze i Rity Marii Schaeper. Dwóch wieloletnich przyjaciółek, Polki i Niemki, które związały swoje życie właśnie z lnem. Prząśniczek, dzięki którym liczne grono dzieci oraz dorosłych zapoznało się wczoraj w BWA z niezwykle barwną, niemal fantastyczną opowieścią o procesie uprawy i produkcji lnu, bogatą w elementy legend, utworów literackich i wtręty z tradycyjnych pieśni ludowych.

– Nazywam siebie Ewa Len, ku czci rośliny, która od lat zapewnia mi byt, a także skłania do poszukiwań w obszarze kultury i sztuki. Dawno, dawno temu len związał mnie ze sobą, dał mi to coś, co dawał ludziom przede mną. Wraz z Ritą trzymamy lnianą nić. Podtrzymujemy przy życiu zawód prząśniczek, który odchodzi w zapomnienie. Teraz państwo dowiedzieliście się czegoś na temat lnu i też w pewnym sensie będziecie tę nić trzymać – mówiła Ewa Krauze.

W ramach pokazu, który przygotowały Ewa Krauze i Rita Maria Schaeper odbyły się również projekcje obrazów i materiałów źródłowych będących wynikiem wieloletniej pracy związanej z „zagadnieniami sukni” i procesem uprawy oraz produkcji lnu, który obok wytwarzania szkła wyznaczał kiedyś kierunki rozwoju kultury materialnej Dolnego Śląska. Imprezę przygotowali: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Kultury, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze i Biuro Wystaw Artystycznych. ART&GLASS Festiwal to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Okolicznościowa wystawa w Muzeum Przyrodniczym

Cieplice pod selfie

Wypadek przy baniakach  

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~kazik orzeł 3-07-2011 21:18
no i super , tylko nie potrafie zrozumiec dlaczego Orzeł Mysłakowice padł ?
~ana 4-07-2011 10:35
kapitalna sprawa jak to pięknie się prezentuje poezja...............

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

„Porwanie Harrego Pottera” w wykonaniu teatru z MDK

Marcin Wyrostek patriotycznie

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Wystartowała gra miejska

Zaczytaj się z Jelonką.com

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
412
Tak
61%
Nie
36%
Nie wiem
3%