MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

W drodze do Sejmu o "Segregacji odpadów w szkole i gminie"

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 6 kwietnia 2013, 8:45
Aktualizacja: Niedziela, 7 kwietnia 2013, 8:42
Autor: Przemo
Fot. Organiatorzy
Natalia Gwardiak i Katarzyna Hamziuk z Gimnazjum w Mysłakowicach ubiegają się o udział w Sejmie Dzieci i Młodzieży, który tradycyjnie zaplanowano na 1. czerwca br. W ramach konkursu zorganizowały debatę pt. "Segregacja odpadów w szkole i gminie".

Przygotowanie do debaty odbyło się przy dużym zaangażowaniu uczennic. Pojawiły się ogłoszenia w pokoju nauczycielskim i na korytarzach szkolnych. Gimnazjalistki ze szkoły w Mysłakowicach starały się nawiązać kontakt z lokalnymi politykami i organizacjami pozarządowymi zapraszając do udziału w dyskusji.

Mimo wczesnej pory (wtorek, godz. 10:00) w szkole pojawili się: zastępca wójta gminy Mysłakowice Jerzy Wateha, dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich - Witold Szczudłowski, dyrektor szkoły w Mysłakowicach - Andrzej Dąbek, opiekun samorządu uczniowskiego - Andrzej Pawlonka, Grażyna Rygiel z Ruchu Palikota, samorząd uczniowski i przewodniczący klas.

Merytoryczną dyskusję poprzedził przygotowany przez uczestniczki konkursu, pokaz multimedialny o potrzebie segregacji odpadów. Następnie głos zabrali przybyli goście:

- Nowelizacja ustawy jest napisana niezgodnie z art. 217 Konstytucji ponieważ opłata za zagospodarowanie odpadów komunalnych to tak naprawdę nałożenie daniny na mieszkańców. Ustawa nie ma sprecyzowanych metod naliczania tejże daniny - przekonywała Grażyna Rygiel. Art. 217 Konstytucji RP stanowi, że nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy – dodała. Gminy nie są przygotowane do recyklingu, nawet nie są przygotowanie do sortowania tych śmieci. Rok po roku cena za zagospodarowanie śmieci segregowanych powinna maleć ponieważ śmieci segregowane są rewelacyjnym towarem, m.in. polietylen, szkło, metale itd. - dodała sekretarz zarządu okręgu Ruchu Palikota.

Uczennice Gimnazjum nie poprzestają na debacie. Przyznają, że zdecydowały się na udział ponieważ chcą zwiedzić Warszawę, Sejm, a dzięki udziałowi w projekcie, mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat ekorozwoju i rozpropagować ją wśród uczniów i mieszkańców gminy:
- Jesteśmy zadowolone z przebiegu debaty. Złożyłyśmy wniosek o ustawienie pojemników do segregacji odpadów w naszej szkole. Wyniki konkursu będą w kwietniu, mamy nadzieję, że zakwalifikujemy się do udziału w Sejmie Dzieci i Młodzieży - mówiły zgodnie 15-letnia Natalia Gwardiak i o rok młodsza Kasia Hamziuk.

- Cele debaty zostały zrealizowane. Zebrani, a zwłaszcza uczniowie, wynieśli z tego dużą wiedzę na temat ekologii i segregacji odpadów. - podsumował koordynator konkursu w mysłakowickiej szkole, Andrzej Pawlonka.

Z terenu powiatu jeleniogórskiego do Sejmu Dzieci i Młodzieży startują uczennice z Mysłakowic oraz uczniowie "Żeroma". Wyniki poznamy w kwietniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Zamknęli przedszkole z powodu koronawirusa

Pożegnania w starostwie

Komentarze (9) Dodaj komentarz

Niggers™ 6-04-2013 9:53
DZIECI IDŹCIE POBAWIĆ SIĘ W PIASKOWNICY
~ 6-04-2013 11:02
O mój ulubiony redaktor:)
rymcycymcy 6-04-2013 12:13
09:53 | Niggers™ | ...byle nie w lekarza ! ;)
~Irysek 6-04-2013 13:24
Już poszaleli z tymi śmieciami.Może w żłobku już będą uczyć jak to się robi?Trzeba obciążać sklepy bo z nich się przynosi najwięcej śmieci.Mała buteleczka perfum,opakowana w trzy warstwy papieru i jeszcze pudełeczko.
~ 6-04-2013 14:32
Na podstawie ostatnich doniesien o karmieniu nas masowo padliną , do tego chorą trzeba przyznać Putinowi racje , że wprowadził kiedyś embargo na polskie mięsko / tylko z nazwy / . Można jeszcze dodać , że wtedy nie było tak rozbudowanego aparatu kontroli i przekręty na mieśku musiały być gigantyczne.
~widłamiwpo 6-04-2013 14:33
jesteśmy dzisiaj po pewnej historycznej deklaracji dyrektora programowego TVN, Edwarda Miszczaka, który bez zbytnich ceregieli przyznał, że widzowie tej stacji to najzwyklejsi zmanipulowani idi..? Oto jak usprawiedliwił rozstanie się z Szymonem Majewskim, który ponoć nie chciał już dłużej walić w „kaczory”, jak w bęben: „On się sprawdzał, kiedy emocje leżały na ulicach. A lemingi nie chcą, żeby się specjalnie śmiano z Platformy Obywatelskiej” Oto jedna z najbardziej wpływowych w TVN postaci ogłasza na całą Polskę, że jego stacja telewizyjna to tuba propagandowa rządu, a jej widzowie to lemingi, czyli mówiąc najdelikatniej ta część Polaków, która nie potrafi myśleć samodzielnie. Co na to, te nazwane i wskazane przez Wiertniczą palcem lemingi? Jak wygląda ich honor? Przejrzałem reakcje
~grabienapo 6-04-2013 14:38
Kiedy zdejmą w końcu z oczu te przytwierdzone im różowe okulary i zrozumieją, że Tusk to: „Miś! Miś! Świńska rura nie miś! Pińcet złotych! Pińcet złotych dla mnie nie ma, a sam forsą s,,,a!” http://tadeuszczernik.wordpress.com/2013/03/31/znalezione-w-sieci-173/
~Stasio 6-04-2013 16:26
Jakies 50 lat po tym jak cywilizowany Swiat zaczal segregowac smieci . Brawo . W zasadzie tyle jestescie za cywilizowanym Swiatem .
rymcycymka 6-04-2013 23:05
..czy dziewczynka na fotce 12 jest corka red.Angeli ??

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rozmowy o Kowarach

Klasyki zjechały do Kowar

Przebudowa chodnika

Czytelniczka: drogo i brudno

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
512
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%