MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

W deszczu manifestowali wiarę

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 22 maja 2008, 14:10
Aktualizacja: Piątek, 23 maja 2008, 7:57
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Podczas czwartkowych procesji w uroczystość Bożego Ciała niezbędne były parasole. Ale siąpiący deszcz nie zniechęcił tłumów, które pojawiły się w kościołach przy okazji tego święta.

Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa zgromadziła w świątyniach i przed nimi tysiące mieszkańców, którzy przyszli nie tylko, aby wziąć udział we mszy świętej, ale także – w sposób szczególny – zamanifestować swoją wiarę na ulicach miasta. Procesje odbyły się we wszystkich parafiach w całej Polsce.

W Cieplicach kościół świętego Jana Chrzciciela wypełnił się po brzegi wiernymi. Po mszy wszyscy przeszli w procesji ulicami uzdrowiskowej części miasta zatrzymując się przy zbudowanych w kilku miejscach ołtarzach, gdzie odczytywana była Ewangelia. Hostię w monstrancji niósł proboszcz ks. Jacek Raczek w otoczeniu parafian.

Podobnie w Jeleniej Górze – jak co roku – w procesji od kościoła parafialnego do kościoła Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu, przeszło wielu wiernych. Zła pogoda nie odstraszyła ich. Przez cały czas siąpił deszcz. Kwiatki sypane przed ks. Bogdanem Żygadłą - proboszczem parafii św. Erazma i Pankracego, niosącym Najświętszy Sakrament - przez dzieci, które niedawno przystąpiły do pierwszej komunii świętej, zlepiały się w kroplach wody.

Obchody Bożego Ciała wywodzą się z tradycji włoskiej, gdzie święto to ugruntowane zostało na przełomie XIV i XV wieku. Ale tylko w Polsce obchodzone jest w tak żarliwy sposób. Święto stawało ością w gardle władzom PRL. Aby odwieść ludzi od uczestnictwa w nich, organizowano konkurencyjne festyny. Warto jednak pamiętać, że dzień ten pozostał wolnym od pracy. A Kościół w tym święcie widział moralny oręż przeciwko zniewoleniu narodu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Opłatek "Maltański" w Pałacu Staniszów  

Magiczny poranek

Remont Drzymały – czasu coraz mniej

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~wiarygodny 22-05-2008 14:36
I po co ten komentarz o władzach PRL-u.W tych czasach procesje odbywały się a nawet było widać milicjantów kierujących ruchem.Epoka PRL-u jest cząstką naszej historii czy się komuś podoba czy nie .Tego sie nie da wymazać.Ocenę tych czasów zostawmy historykom.
~Stary "komuch" 22-05-2008 14:43
To za tzw. "komuny" zbudowano najwięcej kościołów w Polsce. Znałem to środowisko ale nie pamiętam , aby święto kościelne stawało ością w gębie jak pisze autor władzom. Zakłamane i niedobre osoby można spotkać w różnych opcjach i wiarach, i za komuny/której w Polsce nie było/ takie osoby były, niekoniecznie wyznania rzymsko-katolickiego, i polskiego pochodzenia, bądż nasi starsi bracia .........
~First 22-05-2008 14:51
czy kosciol otrzymal od wlodarzy zgode na taki pochod po ulicach miasta ?
~--> First 22-05-2008 15:51
Polska jest krajem katolickim. Trudno żeby państwo samo pytało siebie o zgodę.
~iza 22-05-2008 15:54
Maja racje moi przedpiszacy..W latach `60,w czasie najwiekszej ponoc nagonki na wiernych bylam dzieckiem.I wlasnie wtedy b. czynnie uczestniczylam w procesji,a byly bardzo dlugie,przez cale Cieplice.Nie bylo Zomo, milicji-zero docinkow,czy temu podobnych.Autor artykulu,moze bajki dla dzieci pisac.Koniecznie z podtekstem horroru...
~bacha 22-05-2008 16:02
śliczne zdjęcie 24...:))) dziewczynka rewelacyjna...! tak promienieje radością małe słoneczko.... na przekór pogodzie...:)))
~żenua 22-05-2008 16:03
Całe centrum miasta zablokowane, gdybym tu nie mieszkał to chyba bym się zagubił i nie wiedział jak dojechać, przejechać i wyjechać z miasta... Druga sprawa to pełno kwiatów na drodze, co przy tej deszczowej pogodzie dało rezultat na aucie w postaci wyprawy w pole... Hipisowki wygląd boków aut, dzieci kwiaty, itp. tematy. Przepraszam ale czy trzeba aż tyle płatków kwiatów wysypywać na drogę w taką pogodę? przeszli, drogi odblokowane, zrobiła się śliska maź i szczególnie jest to niebezpieczne przed przejściami dla pieszych!!! Co za jełop tak to zostawił? zaraz powinna jechać oczyszczarka! Auto wpadnie w poślizg, potraci kogoś i będzie oczywiście wina kierowcy że nie dostosował prędkości do panujących w "Boże Ciało" warunków na drogach... POLSKI ABSURD!
~m 22-05-2008 18:15
jak czytam komentarze o PRL, to robi mi się slabo! Mam 50 lat i zyło mi się za komuny naprawdę dobrze, a nigdy nie nalezałem do zadnej partii, a w kościelnych uroczystościach jak chciałem, to zawsze brałem udział. Zołnierzy ze szkoły wojskowej było zawsze mnóstwo.Przestancie robic ludziom wodę z mózgu. Solidarnośc zrujnowała Polskę!
Riposta 22-05-2008 18:46
~żenua - każdy ma prawo pisać... i oceniać. Ja oceniam, że to co napisałeś jest żenujące :(
~żenua 22-05-2008 19:44
I każdy ma prawo... Odpisywać. Najwyraźniej nie zdajesz sobie sprawy z tego co napisałem oraz z tego co może się zdarzyć. Jesteśmy europejczykami, ale tymi mocno wschodnimi, bo to widać na pierwszy rzut oka dzisiaj. Normalnie za procesjami na zachodzie europy jedzie taka maszyna z człowiekiem który zamiata ulice z pozostałości tychże procesji. W odległości która nie zakłóca uroczystości i nie jest widoczna ani słyszalna przez ludzi uczestniczących w procesji. U nas to się zostawia, niech gnije i fermentuje. Później zamienia się w brud, który przylepia się do aut, do ciuchów, do okien, elewacji budynków i następnie przyczepiane jest do nas, jako Polaków w sensie - brudasów! To, że poruszam się po drogach w mieście nie zwalnia służb które dbają o moje bezpieczeństwo na drodze, by nieuprzatnęły ulic. W mieście mam się czuć bezpiecznie, biorą za to pieniądze i powinno się doprowadzić ulice do stanu normalnego. Szczególnie gdy poruszają się po nich auta. Zahamuj sobie na takich kwietnych pozostałościach gdy nagle coś wyskoczy ci przed maskę auta, a w mieście to się często zdarza... Wtedy do drogi hamowania musisz doliczyć kilka metrów, te metry które komuś mogą zabrać życie! I żenujące jest twoje podejście do rozumowania czytanego tekstu Bogobojna istoto zapatrzona w sens dopiekania człowiekowi który zwraca uwage na bezpieczeństwo w taki pogodowy dzień jaki mamy dzisiaj!
~Ciepliczanka @ do iza 22-05-2008 20:09
Za "komuny" to nawet procesje były większe - było tak jak piszesz.A osoby niby walczące o wolną Polskę , o wolną gospodarkę ,dzisiaj zamiast pracować i kierować własnymi FIRMAMI - są na garnuszku państwa , bądż Gminy. W Jeleniej Górze jest ich trochę ,znacie ich więc nie będę wymieniał/\posłowie, prezesi , dyrektorzy itd./
~Aaa........ 22-05-2008 20:53
Większość zdjęć przedstawia tłum ludzi który można spotkać na 1-go Maja w godzinach szczytu, więc nie wiem po co tyle takich samych fotek. A tak na marginsie to nie we wszystkich kościołach była procesja np. w Karpaczu, Strzegomiu, w jednym z koscioła w Legnicy i pewnie wielu innych z uwagi na deszcz.
Riposta 22-05-2008 21:59
~żenua, jazdę trzeba ZAWSZE dostosować do sutuacji na drodze. I tyle ;)
~emeryt drogowy 22-05-2008 22:42
żenua..... to jest z lekka nie tak , to za komuny sprzątało się na bieżąco po wszelakich uroczystościach religijnych, a teraz jeśli . Uwążasz się za europejczyka to nie nie poruszaj się w centrum miasta autem tylko rowerrkiem lub też pieszkom i daj poażnym obywatelom cieszyć sie wiosną na asfaltownych traktach
~rastaman 23-05-2008 1:29
~Grażyna 23-05-2008 6:56
Dziewczynki sypały kwiatki nie przed Księdzem Bogdanem, tylko przed Najświętszym Sakramentem!!!
ebee 23-05-2008 9:16
Do żenua ! Wyglądasz mi na polskiego niemca. Takiego , co tam w Niemczech uchodzi za polaczka- obywatela II kategorii. Taki dla podratowania psychiki przyjeżdża do kraju ze zwitkiem banknotów i zgrywa pana. Wiedz jednak nieużyty człowieku, że Boże Ciało to Polska tradycja, którą nawet komuniści honorowali. I zachowaj te prymitywne komentarze dla siebie- bo sądząc po stylu szkół niewiele skończyłeś, zachodu niewiele poznałeś- no może trochę od strony tureckiej knajpy ! Pozdrawiam ebee
~d 23-05-2008 13:16
na zdjeciu 15 Pani okazuje prawdziwa wiare i oddanie duchowe!!!!!!!!
piipi 23-05-2008 14:57
..do - [~d..]..a moze to spowiedz ?.
~ 25-05-2008 10:57
Ciesze sie ze tak sie stało bo zawsze trzeba głosic Chrystusa Zmartwychwstałego w Słońcu czyw meczennictwie czy wolnosc w biedzie czy w bogactwie, w chrobie czy zdrowiu, i tak mozna pisac bo przecie zjestesmy Chrześcijaninami i tego wymaga nasz wiara...
~niewierny 27-05-2008 8:45
A cóż to za kolejny krzyż pojawił się w Jelonce, przy ul. Karłowicza w pobliżu rozjazdu w stronę ul. Moniuszki? Solidnie osadzony na stalowych wspornikach. Tylko czy włodarze miasta (oczywiście ci świeccy) coś o tym wiedzą, a może to pierwszy z akcji: "900 krzyży na 900-lecie Jelonki".
~zak 18-06-2008 13:23

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Dobra zmiana” na parkingach  

Karpacz rezygnuje z fajerwerków

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Cleo i Pectus zaczarowali scenę!  

Coraz bliżej święta

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
994
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%