MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

W czujnym oku kamery

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 30 marca 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Dudyński
Monitoring placu Piastowskiego mógłby przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w centrum Cieplic.

Najważniejsze miejsce uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry wygląda reprezentacyjnie i sprawia wrażenie spokojnego. Zdaniem wielu ciepliczan i kuracjuszy to pozory. Na placu Piastowskim bywa bowiem groźnie, zwłaszcza wieczorami.

– Włóczą się nie tylko młodzi ludzie, którzy szukają zaczepki. Rozboje do rzadkości nie należą. Kradzieże także – usłyszeliśmy od pani Aleksandry, okolicznej mieszkanki.
Celem ataków okolicznych złodziejaszków bywają także niemieccy pacjenci, którzy w Cieplicach zażywają kuracji. – Poskarżyła mi się grupa gości zza Nysy, że wieczorami lepiej nie wychodzić samemu. Niemcy są przyzwyczajeni, że takie kurorty „żyją” do późnego wieczora. Sami często też spędzają czas w cieplickich kawiarenkach do wieczora. Powrót do sanatoriów nie zawsze bywa bezpieczny – mówi nam opiekun zagranicznych kuracjuszy.

Sami policjanci przyznają, że plaga kradzieży „na wyrwę” to spory problem, nie tylko w Cieplicach, ale i w Jeleniej Górze. Sprawcy działają tak szybko, że tylko natychmiastowa interwencja funkcjonariuszy może przynieść skutek. A nie zawsze patrole są na placu Piastowskim.

Pobicia zdarzają się także w okolicznych, zaciemnionych uliczkach. Tam w bramach czai się zakapturzona młodzież, która – zdaniem wielu – usiłuje narzucić „swoje” porządki w dzielnicy.
Pojawili się także wandale, którzy powoli zaczynają „działać” na wyremontowanym placu. Już zniszczyli część nowych ławek.

Zdaniem ciepliczan zaintstalowanie kamer monitorujących plac byłoby dość skutecznym rozwiązaniem. – Blisko jest posterunek policji, dokąd mógłby obraz z kamer trafiać. Łatwiej wtedy o szybką i skuteczną interwencję. Można też odtworzyć wizerunek złodzieja na podstawie nagrania – przekonują zwolennicy.

Kłopotem będzie brak pieniędzy na taką instalację. Do tej pory w Jeleniej Górze działa anachroniczny monitoring placu Ratuszowego. Beznadziejnej jakości czarno-biały obraz z kilku kamer zainstalowanych na budynku ratusza, kierowany jest do dyżurnego straży miejskiej. Jednak jest kłopot z rozpoznaniem twarzy ewentualnych sprawców, a kamery nie sięgają swoim obiektywem wszędzie, choćby pod arkady.

Zmianę tego systemu na nowocześniejszy zapowiadały władze poprzedniej kadencji kilka razy. Skończyło się na obietnicach. To samo mówiono o zamontowaniu monitoringu wizyjnego w Cieplicach. I na zapowiedziach zapewne się skończy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zmiana harmonogramu wywozu odpadów

Stalowe rumaki w Karpaczu

Odpust na Śnieżce

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Robert 30-03-2007 12:06
Bydlo wylapac rece poucinac i bedzie spokojnie bezpiecznie i czysto.
~franca 30-03-2007 14:04
Szkoda pieniedzy, kamery tez zniszcza...
~RS 30-03-2007 17:00
Na remont pieniądze były, a na na system monitorujacy juz nie ma ???? A może by tak pokażać, że można coś zrobić do końca. Taki system zwróci sie bardzo szybko, nie trzeba będzie remontowac, wzrosną obroty sklepów; nie mówiąc już o poprawie wizerunku miasta.
~mieszkanka 30-03-2007 17:26
Centrum jak malowane bajeczne , tylko na jak długo utrzyma się ten stan .
~kazimierzp 30-03-2007 18:06
Dlaczego dla prezentowania problemów wokół placu Piastowskiego pokazuje się budynki przy ulicy Cieplickiej (dla starych Ciepliczan - ulicy Mireckiego?!;-)
~Ciekawski 30-03-2007 21:04
Czy ktoś może mi powiedzieć co się działo dzisiaj około 5 rano przy Pizzy Hut i restauracji SFINX? Kręcili jakiś film czy co,było full osób i wielka kamera na wysięgniku.Dlaczego nic o tym nie słychać?
~Do "Ciekawski" 31-03-2007 0:21
Dobrze się domyślasz...kręcili film...polsko-rosyjska koprodukcja...od 22 do 4 rano nakręcili 40 sek. materiału
~słupek 1-04-2007 0:33
z tymi słupkami na pl. piastowskim to był wspaniały pomysł...patrol policji pojawiał sie rzadko, ale pojawiał się. a teraz jak są słupki to bedą pewnie cześciej...
~kosa 1-04-2007 23:54
Typowa polska nieudolność , - Ci odpowiedzialni[policja i straż miejska ] za porządek i lad, tlumaczą że ciągle coś nie potrafią i nie mogą, bo coś potrzebują, to monitoring, to brak samochodów i benzyny , to brak sprzętu , to malo ludzi ,itd. nie wiedzą że są na utrzymaniu spoleczeństwa i ich obowiązkiem jest slużba wobec tego spoleczeństwa i konkretne efekty a nie obijanie się i pobieranie poborów- ale fizyczne wylapanie tych co świnią po ścianach na nowo malowanych budynkach i obciążenie sprawców kosztami odnowienia plus kara.Teraz nieudacznicy budżetowi , żądają monitoringu aby siedzieć za biurkiem i śledzić wydarzenia i nie zdążyć zlapać sprytniejszego chuligana nie dysponującego żadnym sprzętem technicznym. Może wyposażyć straż miejska i policję w zakapturzone bluzy i niech czają się na nich w bocznych uliczkach ramię w ramię z żulami chuligańskimi -to może będą efekty.I ich zlikwidują - tych spolecznych żuli. Cieplice już wyglądają przygnębiająco- graficiarsko pomimo odnowienia wielu nieruchomości w centrum Cieplic - nie mówiąc o kurorcie , który winienn tetnić zyciem uzdrowiskowym do późnych godzin wieczornych - jak jest w innych krajach , a u nas tego nie ma ale u nas za to jest prymityw chuligański który rządzi i ma w dupie prawo i te slabe slużby porządkowe. Turysta raz odwiedzi Ciepilce - bo to jest zasada i opowie innym to jest najlepsza reklama - o nas opowie w swoim srodowisku , że w cieplicach biją i npadają a to jest najlepsza wizytowka uzdrowiska i jego rozwoju !! A za co biorą pobory straż miejska i policja z takimi wynikami że to jest już slynne ! A skutki są takie że turyści zagraniczni raz odwiedza Ciepilce i więcej tutaj nie wracają .Co robią w tym zakresie wladze miasta ! Cieplice slynely w europie z uzdrowiska, kultury a nie z dziadostwa przesiedleńczego wschodniego i ich dzialających do dzisiaj prymitywnych potomków chuligańsko - dewastujących miasteczko z którymi nie może poradzić sobie żadna formacja .policyjna ,straż miejeska ,bo są nieudolni w pilnowaniu wizerunku i rozwoju uzdrowiska oraz wytępieniu wyrzutków spolecznych.
~Duduś 4-04-2007 13:07
Franca ma racje kamery też poniszczą...
~Karolina 4-04-2007 13:09
Tak jak mundurki wymyślone przes Gierka . przemoc w szkole to mundurki . czy to coś pomorze??? heh . te kamery to głupota. Miacho wywali pieniadze w błoto.Heh!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przebudowa chodnika

Elektroniczny kontakt z klientem już działa

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Więcej bobrów na jeleniogórskim Zabobrzu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
695
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
6%