MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

W czasie lata „dzieci” się nudzą i piją

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 3 lipca 2010, 9:11
Aktualizacja: Niedziela, 4 lipca 2010, 8:46
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Nuda to pierwszy powód do sięgnięcia po coś mocniejszego. Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ostrzega prewencyjnie sprzedawców trunków i napitków, że udostępnianie ich nieletnim jest przestępstwem. Przypomina to jednak walkę z wiatrakami.

Jak informowaliśmy, podczas kontroli przeprowadzonej w ostatni dzień roku szkolnego zatrzymano sześć nieletnich osób, które piły alkohol. Policja ustala personalia tych dorosłych, którzy wyskokowe napoje młodzieży kupili.

Jak mówi Andrzej Marchowski z MKRPA, kontrola była zapowiedziana, bo na przeprowadzanie inspekcji bez zapowiedzi nie pozwala prawo. – Sprzedawcy wiedzieli, że będziemy kontrolowali ich placówki wybiórczo. Nie znali tylko terminu – tłumaczy A. Marchowski.

- Najważniejsza dla nas jest prewencja, a nie nakładanie sankcji – dodaje Andrzej Marchowski. – Nie chodzi o to, aby sprzedawcom, którzy łamią prawo za wszelką cenę koncesję zabrać, ale aby przekonać ich, że sprzedaż alkoholu młodzieży do lat 18 jest przestępstwem i może doprowadzić takich klientów na złą drogę – usłyszeliśmy. Z danych kontrolnych wynika, że zauważonych przypadków łamania w tym względzie prawa jest coraz mniej. W tym roku nikomu nie zabrano zezwolenia. Zdarzyło się to raz w roku ubiegłym.

Andrzej Marchowski zastrzega jednak, że – w przypadku kiedy członek komisji widzi, że łamana jest ustawa o wychowaniu w trzeźwości (czyli jest świadkiem sprzedaży alkoholu osobie nieletniej), ma prawo – po okazaniu legitymacji – skontrolować daną placówkę. W celu nałożenia sankcji musi jednak wezwać policję.

Statystyki nieco przekłamują rzeczywistość, która wcale taka kolorowa nie jest. Wiadomo, że młodzież bez większego problemu zaopatruje się w trunki i napitki, a wakacje to sprzyjający czas, aby spożywać promile w różnych miejscach. Tak było od „zawsze”, jednak obecnie skala zjawiska staje się niepokojąca. – Z okna widziałam grupę młodzieży w wieku gimnazjalnym. Każdy trzymał w ręku reklamówkę z piwami. Szli popijając piwko z puszki w kierunku pobliskiego lasku – pisze do nas w e-mailu mieszkanka jednej z peryferyjnych części Jeleniej Góry. – Jak się to ma do informacji o kontroli sprzedaży alkoholu nieletnim? – pyta.

Takich sytuacji uniknąć się nie da, bo zakazany owoc kusi. Jednak – aby było ich jak najmniej – miasto powinno zapewnić wakacyjne rozrywki także młodzieży starszej. Z tym od lat jest spory problem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~GeHa 3-07-2010 11:55
.
~xxx 3-07-2010 12:23
zawracanie gitary każdy z nas na pewno jak był nieletnim to zdarzyło mu się napić ,bo taka jest kolej rzeczy jakieś próby z alkoholem z papierosami ,pierwsze kontakty z dziewczynami ja to wszystko przechodziłem jako nieletni i dzisiaj alkoholu wogóle nie piję papierosów też nie palę jestem normalnym człowiekiem i jesli jakis nieletni poprosi mnie aby mu kupić piwo czy wino to kupię, ale wódki nie.
~Do Redakcji 3-07-2010 12:34
Szanowni Państwo proszę o usunięcie pierwszego komentarza, gdyż może on naruszać dobra osoby umieszczonej na zdjęciu, zwłaszcza, iż nie jest ona anonimowa. Pozdrawiam J
~sss 3-07-2010 16:57
Jedna puszka browara to tak jak jedna 50-siatka wodki wiec jak popija trochę tego piwa na to samo wyjdzie jak by się wudy napił ;]
~swercru 3-07-2010 17:05
Rozrywki w Jeleniej Górze (Cieplicach) to są tylko dla kuracjuszy mam 20 lat i pamiętam tylko 3 dobre imprezy 1)Jamal 2)Sydney Polak 3)Klubowa noc na górze szybowcowej Reszta to jakieś niewypały i totalna nuda .... Najlepiej by było jakby miasto założyło jakąś ankiety z gwiazdami które mogą wystąpić w Jeleniej Górze i byśmy głosowali wygrana gwiazda zagrałaby w Jeleniej Górze czy to takie trudne od 20 lat mieszkam na wiosce i to ostatnio nawet gorzej niż wiosce
~WRrrrr.... 3-07-2010 21:00
"na przeprowadzanie inspekcji bez zapowiedzi nie pozwala prawo" napisałbym coś o takim który to prawowymyślił ale prawo mi na to ie pozwala
~bang 4-07-2010 7:05
szwercu uważasz że na tych imprezach co wymieniłeś, młodzież nie będzie pić? hahahahah że jak zapewnisz im rozrywkę zwłaszcza! koncertową to zniknie alkoholizm wśród młodzieży:D?a to dobre! w naszych czasach modne jest podmienianie znaczenia słów...jak np:nuda=lenistwo,ADHD=rozwydrzony bachor...bo czy brak chęci wskoczenia na rower, pogrania w piłkę,zabaw na dworze,zapisania się na różnego rodzaju zajęcia sportowe lub plastyczne,chodzenie na kąpieliska lub basen można nazwać "nudą"?
~***** 4-07-2010 7:51
Drogi Panie redaktorze TEJO jeśli Pan podaje do publicznej wiadomości informacje to proszę dokładnie sprawdzić u "źródła" co Pan pisze. Nie Miejska Komisja Przeciwdziałania Alkoholizmowi tylko Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych; Nie koncesja tylko pozwolenie na sprzedaż alkoholi. Pozdrawiam.
teessi 4-07-2010 9:08
Drogi ***** , Ty też jesteś niedokładny, bo są trzy rodzaje zezwoleń, zatem powinno być "ZEzwoleniA", a nie "POzwoleniE", jak piszesz! ;-) Poza tym to nie są słowa TEJO, lecz osoby je wypowiadającej, co zaznaczono w artykule. Pewnie przed napisaniem komentarza byłeś u "źródła"?;-)
~Ja2 4-07-2010 14:04
My też z niepełnoletnimi kolegami sięgamy czasem po coś mocniejszego! Energy drink albo Mleko ... mówię WAM ODLOT!!! każdy powinien spróbować... "Jak informowaliśmy, podczas kontroli przeprowadzonej w ostatni dzień roku szkolnego zatrzymano sześć nieletnich osób, które piły alkohol. " SZEŚĆ?!?!??!!? TO BRAWUROWA AKCJA!!! biorąc pod uwage ilość spożywających nieletnich w Jeleniej Nie ma się czym podniecać... młodzi pili piją i będą to robić nadal tak jak i pełnoletni, najlepiej jechać
~Ja2 4-07-2010 14:06
do Niemiec, tam piwka można napić się od 16 lat legalnie... a co do nudy w mieście to prawda, Miasto nie potrafi nic zorganizować!
~ 4-07-2010 22:00
może dupcię podetrzeć ? co za nieudacznictwo , aby coś sensownego zorganizować . PIORAŻKA
~ 4-07-2010 22:04
sorki miało być -porażka , ale po piwku jestem
~do swercru 5-07-2010 9:44
I jak tam, Łukaszku? Nadal jesteś groźny? Jak tam twoja wieśniacka bluza ZeroSix?
~ 6-07-2010 10:21
W Polsce pomoze tylko i wylacznie ostra prohibicja. To niestety wielka plaga w tym kraju, nad czym bardzo ubolewam. Nie znam imprezy w Polsce bez alkoholu-kazde spotkanie, urodziny, imieniny sa impreza nad wyraz pijacka.Mlodziez widzi rodzicow i nasladuje. Czemu sie tu dziwic?
~ 7-07-2010 7:37
Specjalistka się znowu odezwała... A w jednym kraju to ubierają brunatne koszule i wielbią jednego malarza z Austrii - bardzo nad tym ubolewam...
~ 8-07-2010 8:11
a wiesz, Kolego (jaka TY koszule nosisz???) ja zyje w Niemczech od prawie 30 lat i nie znam NIKOGO w takiej koszuli. A tego pana z Austrii nikt (normalny) tutaj nie lubi. A ja tylko i wylacznie z takimi mam do czynienia. Czego i tobie zycze, bo cos mi sie zdaje, ze obracasz sie w zlym srodowisku....Zamykajac temat- jestem i bede za prohibicja w Polsce. To jedyny ratunek.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Szansa na remont "zameczku"

Zamknięta droga od Przełęczy Kowarskiej

Nowy program "Moja woda"

Czyżby Andrzej Duda?

Polacy wybierają prezydenta (aktualizacja)

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
470
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%