MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Vivat Maj, Trzeci Maj!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 3 maja 2008, 13:06
Aktualizacja: 13:07
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Paradą orkiestry dętej Filharmonii Dolnośląskiej, przemówieniem wiceprzewodniczącego rady miasta Józefa Zabrzańskiego, wieńcami pod pomnikiem Pamięć i Niepodległość oraz mszą świętą w intencji Ojczyzny jeleniogórzanie uczcili w sobotę święto Konstytucji Trzeciego Maja.

Poczty sztandarowe szkół jeleniogórskich, harcerze, kombatanci i mieszkańcy miasta zgromadzili się na placu przed Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego. Tam doszli w pochodzie muzycy z orkiestry, kampania dywizji wojsk pancernych ze Świętoszowa oraz zaproszeni goście i mieszkańcy miasta.

Byli parlamentarzyści przedstawiciele władz miasta, powiatu i ugrupowań politycznych. W obchodach wzięli udział goście z Austrii, którzy na zaproszenie rady powiatu przebywają w Jeleniogórskiem.
Działacze Stronnictwa Demokratycznego, które w czasach PRL walczyło o przywrócenie znaczenia świętu 3 Maja, wystąpili z pocztem sztandarowym.

Przemawiał Józef Zabrzański, zastępca przewodniczącego rady miasta. Przypomniał historyczne tło uchwalenia Konstytucji 3 Maja i nawiązał do dzisiejszych czasów. – Wtedy władza potrafiła się porozumieć, a dziś? – zapytał retorycznie.

Pod pomnikiem papieskim „Wolność i Niepodległość” złożono wieńce i kwiaty. W imieniu władz Jeleniej Góry wiązanki położył Marek Obrębalski, prezydent miasta, z zastępcami: Jerzym Łużniakiem oraz Zbigniewem Szereniukiem. Wieńce złożyli także przedstawiciele partii politycznych, policji i harcerzy.

Po koncercie filharmoników dolnośląskich pod dyrekcją Marka Fliegera, zgromadzeni udali się na mszę świętą w intencji Ojczyzny, którą odprawił biskup legnicki, ksiądz Stefan Cichy w koncelebrze z proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ks. prałatem Andrzejem Bokiejem oraz ks. prałatem Tadeuszem Dańką, proboszczem parafii św. Wojciecha na Zabobrzu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Zygzakiem po ulicy

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~jelgór 3-05-2008 15:45
Fajną dziewczynę pan złapał na 25, Tejo. Być może ona jedynie autentyczna w tym morzu kabotyństwa.
piipi 3-05-2008 17:00
..." Naucz nas byc ..WOLNYMI.." - to slowa hymnu..NASZEGO DZIEDZICTWA ..z 3 maja 1791 roku.
kazimierzp 3-05-2008 17:26
Dziewczyna na zdjęciu numer 25 była "w pracy". Jej zadaniem było wypusicić w odpowiednim momencie balony!;-)
~jelgór 3-05-2008 20:04
Panie Kazimierzu:)
~3'k 3-05-2008 21:08
"Przemawiał Józef Zabrzański, zastępca przewodniczącego rady miasta. Przypomniał historyczne tło uchwalenia Konstytucji 3 Maja i nawiązał do dzisiejszych czasów. – Wtedy władza potrafiła się porozumieć, a dziś? – zapytał retorycznie." - tak sie potrafili porozumieć, że zawiązali targowicę
~do TEJO czyli Konrada P 3-05-2008 22:13
~Słuchacz 3-05-2008 22:25
Wybitnym mówcą to on nie jest.Dlaczego nie wystąpił przewodniczący p.Papaj?
kazimierzp 3-05-2008 23:33
@3'K - "Wtedy potrafiono się porozumieć, a dzisiaj" - jak to zapytał pan Zabrzański! Dzisiaj, od 1989 roku - czyli wyborów 4 czerwca mieliśmy "na prawicy" nastepujące partie i partyjki: UD, PC, ZCHN, KLD, RDR, KPN, AWS, UW, BBWR, PO, PiS, ... i wiele, wiele jeszcze innych. Ciekawe jakie jeszcze w ramach porozumiewania się tzw. "prawicy" powstaną w najbliższych latach!;-) Którzy też skoczkowie z partii do partii pod hasłem "budowania czegoś nowego, lepszego" zaczną tworzyć nowe "wirtualne" partyjne byty? Na razie mamy inicjatywę wielokrotnie partyjnych panów Ujazdowskiego i Rokity, wraz z do tej pory bezpartyjnym Rafałem Dutkiewiczem! Ciekawe ile ugrupowań "prawicowych" pominąłem?!?!
~Mieszkaniec 4-05-2008 10:54
Chodzę co roku na te uroczystości a także w listopadzie i rzeczewiście wyżej wymienione są wielkie, obszerne, ale nie mają nawet własnych sztandarów co przez już kilkadziesiąt lat zawsze i z powagą udział bierze z własnym sztandarem PSL. Gratuluje tej organizacji.
~do mieszkańca 4-05-2008 12:00
W PSL to nawet legitymacje mają. Normalnie 19 wiek!
~fotoamator 4-05-2008 12:49
<i> dziękujemy </i>
~Widz 4-05-2008 13:15
A dlaczego to nie przemawiał pan Józef Sarzyński , też zastępca przewodniczącego Rady Miasta. Papaj wylosował do przemówienia Zabrzańskiego. A co z panią Ragiel skaczącą z kwiatka na kwiatek.
~były milicjant 4-05-2008 13:22
Jak się nazywa, bo zapomniałem ten były milicjant, który jest na pierwszym zdjęciu razem radną i radnym Sajnogiem. Może ktoś napisze czemu gow milicji nie chcieli , i musiał chłopina targowaniem się zajmować.
~widz 4-05-2008 13:26
Sajnog taki młody, a prawie cały łysy. Nic mu tak w życiu dobrze nie wyszło jak to co powinien mieć na głowie.
~M&M 5-05-2008 10:46
Dlaczego w imieniu naszego Sejmu lub Senatu nie zabrał na krótko głosu nikt z parlamentarzystów. Mogli chociaż pozdrowić mieszkańców miasta i powiatu, bez zbędnych politycznych tekstów , bo przecież jak chcą -to potrafią. Biskup zagrał więc jak zwykle I skrzypce a politycy słuchali, słuchali ....... i będą robili swoje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Międzynarodowe warsztaty w JCK

Trwa "Davos" w Karpaczu

Informacja wojewody ws koronawirusa (aktualizacja)

Złote Gody w Janowicach

Ewakuacja w Szklarskiej Porębie

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
566
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%