MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Venus w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 6 stycznia 2017, 9:18
Aktualizacja: Sobota, 7 stycznia 2017, 6:43
Autor: Robert Czepielewski
Fot. Robert Czepielewski
Pod takim tytułem otworzono wczoraj (5.01) w Osiedlowym Domu Kultury na jeleniogórskim Zabobrzu wystawę jeleniogórskiego rzeźbiarza Ryszarda Zająca. Artystę trafnie przedstawił Jan Superson pisząc o nim, że jest to osobowość skupiająca wiele talentów i pasji, wśród których najważniejsze miejsce zajmuje rzeźba.

Prezentowane prace artysty to w większości piękne akty kobiece przedstawione zarówno w tematyce miłosnej, jak i w bólu i smutku, jak chociażby praca „Fukushima”. Wystawa zorganizowana przez Osiedlowy Dom Kultury jest największą wystawą aktów stworzonych przez Ryszarda Zająca w Jeleniej Górze.

Oprócz aktów wykonanych w drewnie, zaprezentowano prace tworzone stosunkowo niedawno, bo w 2009 roku, w odkrytym przez artystę marmurze. Na wystawie znalazły się także prace użytkowe artysty (siedziska, fotele czy stoliki).

Ryszard Zając (1951) - rzeźbiarz, poeta, muzyk, kompozytor. Odznaczony złotym medalem na Wystawie Sztuki Sakralnej „Ars Pro Fide" we Wrocławiu. Nagrodzony przez Ministra Kultury i Sztuki na Międzynarodowej Wystawie w Kielcach. Członek ZPAP oraz grupy „Die Arche" w Północnych Niemczech. Swoje rzeźby wystawia w Polsce, Niemczech, Norwegii, Holandii, Szwecji, Belgii i Czechach.

Wystawę można oglądać do 24 lutego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zagra Callum Spencer

Rodzinna wystawa

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Ob. Serwator 6-01-2017 16:28
VENUS, to była pierwsza(1970) w Polsce wystawa fotografii aktu.Zaznaczyła się w historii sztuki tym,że dokonano włamania w nocy,celem kradzieży kilku zdjęć.Zdjęcia były czarno-białe,a sposób fotografowania kobiet,rozśmieszył by w tej chwili przedszkolaków.A wracając do TEJ tu:Ciekaw jestem,jak na to patrzy proboszcz parafii w której jest prezentowana wystawa.Zając dostawał jakieś nagrody za sztukę sakralną,a teraz takie coś?Gołe doopy z drewna?Poza tym,to nigdy w życiu nie słyszałem o artyście ZAJĄCU,który byłby jednocześnie poetą,kompozytorem,rzeźbiarzem i muzykiem naraz.Prawie DaVinci. Chociaż teraz żeby zostać poetą muzykiem i kompozytorem,wystarczy dziko szarpać struny gitary,krzycząc przy tym niezbyt cenzuralne kuplety, a na koniec publicznie połamać jakiś instrument.I jest się kimś.
~G 6-01-2017 18:49
A czy to nie Pan Zając wyrzeźbił bociany (które stały, został ino 1) na drodze do Dziwiszowa? Czy to Pan Zając wyrzeźbił ławki w parku niedaleko obecnego GIM4? (ławki, które pamiętam z dzieciństwa). Piękna inicjatywa - może warto docenić takich ludzi? Czapki z głów!
~zaboberek 6-01-2017 21:04
Pamiętam tego pana z czasów kiedy był uczniem Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach Śl.(popularnego "Drewniaka"). Wówczas nawet kolegowaliśmy się ,ale to było ponad pół wieku temu. Jeśli się nie mylę,to był On jeszcze jako uczeń współtwórcą pomnika (płaskorzeźby)Orłów Piastowskich przy wejściu do Parku Zdrojowego a opie- kunem tej grupy rzeźbiarzy był instruktor Marian Szymanik(nazwiska dokład- nie nie pamiętam).
rymcycymcy 6-01-2017 23:27
| ~Ob. Serwator | ...pamiętam :) wydano album ze zdjęciami, a nawet komentarzami zwiedzających ! :) Oglądaliśmy to z wypiekami i stwardnieniem mało rozsianym ! ;) ...w jednym z cytowanych komentarzy było ...tylko biust, biust , biust ,....i tak ze dwadzieścia razy ! ;)
~ 7-01-2017 9:52
@ 06-01-2017 16:28 | ~Ob. Serwator | - nieładnie zazdrościć.
~anonim 7-01-2017 15:30
Zawsze znajdzie się ktoś, komu się nic nie podoba. Ob Serwator- czy potrafisz narysować kota? Nie masz prawa krytykować p. Ryszarda Zajaca posiadającego wielki Dar Bozy czyli wielki talent!!!
~Benek 7-01-2017 18:38
Większość tych starych zgredów wygląda jak potencjalni p...le. Ten krótko z przodu, długo z tyłu i wąsy z brodą na przedzie to juz w ogóle hardcore.
~Mamoń 8-01-2017 0:15
No i masz babo placek..,przytaszczyłeś Szaraku gdzieś z Niemiec z pół tony rzeżb w które włożyłeś kawał serca i talentu do miasta z którego pochodzisz, a tu towarzysz Ob.serwator wylewa Ci wiadro pomyj na głowę..,nie rozumiem takich ludzi, wstyd mi bo też jestem jeleniogórzaninem. P.S.Bardzo łatwo napluć komuś w twarz gdy nie firmuje się tego własną gębą.
~@Mamoń 8-01-2017 9:47
Towarzysz Ob. Serwator rękami to chyba tylko klawiaturę umie obsługiwać...
~Ob. Serwator 8-01-2017 15:56
anonim z 15:30:Szanowny poszkodowany na umyśle:Gdyby wszystkim wszystko zawsze się podobało,nie było by mowy o postępie wszyscy by się cieszyli z tego co dostali.Tak więc widzisz,jak d...lne jest twoje stwierdzenie.Taki talent jak ten Zając,mają tysiące ludzi.Rzeźby te są do doopy- żeby wiernie oddać model,trzeba mieć TALENT.Tu gość wali dłutem w drewno i co wyjdzie to wyjdzie,nazwie to dla pucu madonną,a banda kościelnych buraków okrzyknie go talentem i mistrzem.Podobnym p...pem jest Mamoń z 00;15.Szczaw bezmyślny jak widać, bo cudza opinia jest dla niego pluciem a twarz.Ot k...n:chce zaistnieć przez bycie jeleniogórzaninem.Weź dłuto i goń Zająca koślawcu.Wasze wypowiedzi mówią o powszechej w kraju głupocie, jaką siejecie i której skutkiem jest aktualna sytuacja polityczna w Polsce.
~mr.X 8-01-2017 19:23
Od kiedy to towarzyszu Ob.Serwator sztuka polega na wiernym oddawaniu modela/rzeczywistości? Jeśliby przyjąć twoje kryteria, więcej niż połowa obrazów czy rzeźb uznanych za arcydzieła, byłaby do doopy. Jeśli w zaprezentowany tu sposób "wyrażasz opinie" także w czasie rozmów z bliskimi i rodziną, naprawdę gratuluję przyjemnej atmosfery w domu! Bo to co nazywasz opinią, jest po prostu obrażaniem ludzi, którzy sobie na to zupełnie niczym nie zasłużyli.
~Nie tak 8-01-2017 20:11
Zaboberek- to nie sa Orly Piastoskie tylko Miecze Piastoskie. Przepraszam, ze prostuje- to nie jest zlosliwe.
~Mr.X 8-01-2017 20:30
~G - a bociany przy wylocie na Dziwiszów wyrzeźbił akurat nie Ryszard Zając, a inny jeleniogórski artysta - Jerzy Kryszpin

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

O bezpieczeństwie

Zaczytaj się z Jelonką.com

Wyczekiwana premiera

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
209
Tak
41%
Nie
49%
Nie wiem
11%