MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Vaclav Havel na fotografii w Domu Hauptmannów

Wiadomości: Szklarska Poręba
Sobota, 28 stycznia 2017, 16:17
Aktualizacja: 16:45
Autor: Robert Czepielewski
Fot. Robert Czepielewski
Wczoraj (27.01) w Domu Gerharta i Carla Hauptmanów w Szklarskiej Porębie odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt. Vaclav Havel, podczas której zaprezentowano fotografie czterech czeskich fotografów– Alana Pajera, Oldricha Skachy, Bohdana Holomicka i Premysla Fialky ukazujące tego wybitnego czeskiego pisarza i polityka w życiu codziennym, ale nie tylko.

Są też oficjalne zdjęcia podczas trwania jego kadencji jako Prezydenta Republiki Czeskiej. Gościem specjalnym wernisażu był Alan Pajer, bliski przyjaciel Vaclava Havla.

- Pomimo przyjaźni jaka nas łączyła i pracy fotografa w Kancelarii Prezydenta nie miałem łatwego życia jeżeli chodzi o robienie mu zdjęć, a wynikało to z tego, że był bardzo skromnym człowiekiem i nie lubił być fotografowany, raczej uciekał od obiektywu. Ale wiedziałem co i jak powinienem mu powiedzieć, żeby uzyskać efekt na zdjęciu o jaki mi chodziło. Na wystawie są dwie fotografie, nazwijmy je, pozowane, bo Havel jak już wspomniałem był bardzo skromną osobą i nie potrafił pozować do zdjęć tak, jak prezydenci innych państw – mówił Alan Pajer.

Prace zgromadzone na wystawie, oprócz wartości jakie towarzyszą fotografii reportażowej czy też portretowej, to przede wszystkim ogromny ładunek wiedzy historycznej, gdzie na przykładzie zdjęć dokumentujących działalność Vaclava Havla możemy prześledzić czasy i drogę naszych południowych sąsiadów w odzyskaniu niepodległości.

Ekspozycja była możliwa dzięki nieocenionej pomocy Mirosława Lewandowskiego, którego przedstawiła Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego.

- Od wielu lat przyjaźnimy się z panem Mirkiem Lewandowskim. To Polak, który na stałe mieszka w Czechach. Nasza znajomość rozpoczęła się od wspólnej wystawy poświęconej Vlastimilowi Hofmanowi. Wtedy wystawę mogliśmy zorganizować dzięki bogatej kolekcji prac Vlastimila Hofmana, których właścicielem jest Mirosław Lewandowski. Poza tym jest częstym gościem w Jeleniej Górze. Lubi tu przyjeżdżać i to z wieloma gośćmi, a ponieważ często są to artyści, korzysta na tym nasza oferta wystawiennicza, jak chociażby wystawa fotografii poświęconej Vaclavovi Havlovi- powiedziała Gabriela Zawiła.

Wystawa potrwa do 26 lutego.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sybiraczki i goście

Trudny dojazd do SP 3

Poranki rodzinne: czas – start!

Lepsze jutro w "Muflonie" – dla wszystkich

Stop marginalizacji średnich miast

Spór o edukację seksualną

Poranek rodzinny w „Muflonie” po marynarsku

Premiera “Dam i huzarów” u Norwida

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
776
Tak
15%
Nie
64%
Nie wiem
21%