MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Uważaj na swój dowód osobisty – plaga zagubień

Wiadomości: Region
Wtorek, 24 lipca 2012, 8:56
Aktualizacja: 8:58
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Nawet dwanaście osób dziennie zgłasza się na policje i do jeleniogórskiego urzędu z informacją, że straciły dowód osobisty. Co ciekawe, nie zgłaszają oni kradzieży, a zagubienia. Warto więc pilnować swoich dokumentów, bo wyrobienie nowego dowodu to duży i bardzo kosztowny kłopot. Zagubione dokumenty mogą być również wykorzystane do wyłudzenia kredytów lub innych przestępstw.

Związek Banków Polskich co roku prowadzi akcję informacyjną, podczas której apeluje o zastrzeganie dokumentów w ogólnopolskim systemie, który chroni przed wyłudzeniami z ich użyciem. Dotyczy to: dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy, książeczek wojskowych i marynarskich, kart pobytu oraz kart płatniczych i dowodów rejestracyjnych.

- Każdy, kto utracił swoje dokumenty powinien natychmiast zastrzec je w banku, by dane
trafiły do systemu bankowego, żeby nikt nie wyłudził kredytu na cudze nazwisko. Informacje z jednego banku, poprzez system „dokumenty zastrzeżone”, są błyskawicznie przekazywane do wszystkich banków i innych instytucji korzystających z systemu - przekonują organizatorzy akcji.

Każdego dnia przestępcy podejmują bowiem dziesiątki prób użycia cudzych dokumentów, przy różnych transakcjach: wyłudzeniach kredytów, wynajmów nieruchomości czy np. przestępstw podatkowych wymierzonych przeciwko budżetowi samorządu. Przed ich działaniem ma chronić system „dokumenty zastrzeżone”, z którego mogą skorzystać również osoby, które nie mają konta bankowego.

- Zastrzeżenie utraconych dokumentów przez osoby, które nigdy nie miały konta jest szczególnie istotne ponieważ, w takiej sytuacji żaden bank nie posiada naszych danych - utrudnia to identyfikację klienta i wykrycie oszustwa. W takiej sytuacji ryzyko popełnienia przestępstwa przez kogoś "podszywającego się" pod inną osobę jest znacznie wyższe – tłumaczą inicjatorzy akcji.

Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronie internetowej: www.dokumentyzastrzezone.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Lokator celowo podpalił mieszkanie

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~fgsdfgs 24-07-2012 10:48
W Dowodzie Osobistym jest zdjęcie, jeżeli pracownik banku nie porównuje zdjęcia w dowodzie z twarzą klienta to POPEŁNIA ON PRZESTĘPSTWO nie mniejsze od tego kto się tym dowodem posługuje.
~ 24-07-2012 12:03
Wpis z 10.48 jest prawdziwy, tylko jest jedno "ale" zdjęcia w dowodzie są takie, że czasem trudno samemu się rozpoznać. Może i książeczkowe dowody były przestarzałe, ale zdjęcia miały o niebo lepsze.
~ 24-07-2012 13:37
wyrobienie nowego dowodu to bardzo kosztowny kłopot? wyrobienie dowodu jest darmowe...
~ 24-07-2012 22:43
zdjecie w dowodzie wymieniamy co 10 lat i to bezpłatnie wiec jak znacząco można sie zmienic przez ten zcas???? no chyba , że ktos przechodził akurak koo wybuchu granatu;P
~ja 24-07-2012 22:48
do autora wpisu z godz.10:48 a jakież to przestępstwo popełnia pracownik banku jeśli tak twierdzisz to na potwierdzenie swojej tezy podaj artykuł z jakiego miałby odpowiadać taki pracownik który jak twierdzisz nie porównuje osoby posługującej się dowodem osobistym ze zdjęciem w dowodzie. Co to ma wspólnego z odpowiedzialnością karną (chodzi mi o samą tę czynność) Ja na przykład do czasu wymiany dowodu osobistego książeczkowego na plastikowy w tym starym dowodzie miałem fotkę która była zrobiona kiedy miałem dwadzieścia lat a wymianę dowodu robiłem chyba jak miałem gdzieś około pięćdziesiątki. Druga sprawa to to że nie jest to prawda z tym zagubieniem dowodu osobistego przez obywateli. Na policji zgłaszają kradzież ale dostają zaświadczenie że zgubili dokumenty. TAKIE JEST ŻYCIE
~em 24-07-2012 23:07
hehe a moze sprzedaja za 20 zl dowod i zglaszaja zagubienie :P
~jakzwaltakzw 24-07-2012 23:45
Prawda jest bardzo prosta: Jeżeli bank udzieli komuś kredytu na MÓJ DOWÓD którego utratę zgłosiłem na Policję ... to nie ja mam problem, tylko bank. Kiedyś miałem już taką sytuację, bank do mnie wydzwaniał ... wydzwaniał ... radzili mi pójście na Policję bo ktoś podszył się pode mnie i wziął u nich kredyt. Grzecznie więc im wytłumaczyłem że MI NIC NIE BRAKUJE, jeżeli im coś zginęło to niech idą na Policję. W końcu dostałem wyrok nakazowy, wniosłem zarzuty i koniec tematu bo bank wycofał sprawę.
~ 25-07-2012 20:41
Plaga zagłupień.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Znowu auto na chodniku

Święto Pieroga odwołane

Wespół dla promocji

Wypadek na "trójce" w Kaczorowie

Była zabawa na lotnisku

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
776
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
5%