MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Uważaj gdzie parkujesz w strefie zamieszkania

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 22 października 2012, 9:27
Aktualizacja: 9:40
Autor: Angela
Warto znać przepisy, bo ich nieznajomość szkodzi. Przekonał się o tym jeden z turystów, który w ostatnim czasie zapłacił mandat za zaparkowanie auta przy ul. Jasnej w Jeleniej Górze w strefie zamieszkania, w miejscu do tego niewyznaczonym. – Konsekwencje poniosłem i przyznaję się do mojej niewiedzy w tej kwestii. Po tej przygodzie zapytałem kilkunastu moich znajomych o znaczenie znaku „Stefa zamieszkania” i nikt nie znał jego związku z parkowaniem – pisze w e–mailu do redakcji ukarany Turysta.

- Jako turysta bywam w Jeleniej Górze jeden, dwa razy w roku. W niedawny weekend, wraz z rodziną zaparkowaliśmy na ulicy Jasnej i udaliśmy się na spacer po mieście – pisze Turysta. - Wielu czytelników już może wiedzieć co się stało później. Po powrocie do auta, czekało na nas pismo ze Straży Miejskiej informujące, że zaparkowaliśmy wbrew zakazowi - znak D 40. Przeszliśmy całą ulicę i żadnego znaku zakazu nie zauważyliśmy. Rozmowa z przedstawicielem Straży Miejskiej wszystko nam wyjaśniła.

Chodzi o znak "strefa zamieszkania", który jest umieszczony przed starówką. Znak ten m.in. oznacza, że można parkować tylko w miejscach oznaczonych jako parking. Konsekwencje poniosłem i przyznaję się do mojej niewiedzy w tej kwestii. Po tej przygodzie zapytałem kilkunastu moich znajomych o znaczenie wspomnianego znaku i nikt nie znał jego związku z parkowaniem. Prawo jest prawem i jego niepełna znajomość nikogo nie usprawiedliwi, to oczywiste. Chodzi mi o inną kwestię - w tym miejscu parkowało kilka aut, a jeden kierowca zatrzymał się za nami w trakcie rozmowy z przedstawicielami Straży nie widząc w tym nic złego. Stawiam prostą tezę - można przed takim miejscem umieścić znak "zakaz zatrzymywania się". Jednak dla władz miasta lepiej jest regularnie posyłać tam patrol straży i uzyskiwać stałe dochody z licznych mandatów. Jak mi powiedział jeden z mieszkańców "każdy wie, że tam nie wolno się zatrzymywać", ale jak zapytałem dlaczego to już nie wiedział. Rolą osób odpowiedzialnych za organizację ruchu jest unikanie sytuacji powodujących utrudnienia w komunikacji. W przypadku takiego miejsca powinno być dodatkowe oznaczenie. Zyski powinny być z handlu, atrakcji turystycznych a nie takiej "pułapki" – dodaje Turysta.

Artur Wilimek, rzecznik jeleniogórskiej straży miejskiej nic złego w obecnym oznakowaniu nie widzi i tłumaczy, z czego wynikają konsekwencje, które musiał ponieść kierowca.
- Zgodnie z art. 2 ustawy prawa o ruchu drogowym „strefa zamieszkania" jest to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31.07.2002r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych określa definicję znaku D-40 "strefa zamieszkania". Z przepisu tego wynika m.in., że umieszczone w tej strefie urządzenia i rozwiązania wymuszające powolną jazdę (np. progi zwalniające) mogą nie być oznakowane znakami ostrzegawczymi.

Szczególne zasady ruchu drogowego, o których mowa w definicji „strefy zamieszkania", to m.in.: prawo pieszego do korzystania z całej szerokości drogi i pierwszeństwo przed pojazdami, możliwość korzystania z drogi przez dziecko w wieku do 7 lat, bez opieki osoby starszej, prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h czy zakaz postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Z powyższego zapisu wynika, że w przypadku braku wyznaczonych miejsc do postoju pojazdów, parkowanie w strefie zamieszkania jest niedopuszczalne. Znak B-36 (zakaz zatrzymywania) lub B-35 (zakaz postoju) nie jest wymagany w miejscach gdzie parkowanie jest niedozwolone – wyjaśnia Artur Wilimek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zygzakiem po ulicy

Wkrótce święto kolorów

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~nie fair 22-10-2012 9:52
Ten znak, postawiony gdzieś tam kilometr od "strefy", to po pierwsze pułapka, po drugie idiotyzm. No, ale każda metoda jest dobra do golenia kierowcy.
~Góral karkon 22-10-2012 10:40
Jelenia Gora byla zawsze nieprzyjazna turystom pod kątem wypedzania ich z miasta , nie mozna dojechac pod restauracje,bank, z towarem pod sklep ,mundurowi wzruszaja ramionami na informacje o złodziejach ktorych personel wielu sklepów znał i widział jak okradali Niemcow ale sie obawiali zemsty , mundurowi nie radzili sobie z plagą romów żebrakow i narkomanow, dzisiaj lata taki z kubkiem k/ Mac Donalda na krzyżówce. Najlepiej podwoić plutony niepotrzebnej strży miejskiej dla kolejnych etetów . A w mieście brud i dalej srające psy zwłaszcza na Zabobrzu - takie to jest przestrzeganie ładu i przepisow - tam gdzie trzeba sie wykazać to strazy nie ma i albo sie bezskuteczni jak zawsze - a miasto ponoć jest turystyczne bo przemysł z...ł. I co dalej władzo - polowanko na jelenia
~do kierowców 22-10-2012 10:51
Ludzie to tylko potwierdza, że Polscy kierowcy nie czytają znaków... niestety. Wszyscy jeździmy na pamięć, ja nauczyłem się szukać znaków i jakoś udaje mi się jeździć bez mandatów... Ludzie otwórzcie oczy, odłóżcie komórki, i przestańcie lamentować jak dostaniecie mandat przez to, że nie patrzycie na znaki...
~ 22-10-2012 10:53
dlacdego straż nie przestrzega przepisów na ul kiepury
~Wyindywidual 22-10-2012 10:58
Ten turysta zapewne wywiózł z Jeleniej Góry niezbyt miłe wspomnienia, czy ponownie Ją odwiedzi - mam wątpliwości, raczej będzie unikał "kontaktu" z jeleniogórską SM. Przykładowy sposób "zatrabiania na turystyce" napewno jej zdecydowanie zaszkodzi! Nieznajomość topografi w obcym mieście jest niestety bezwzględnie wykorzystywana przez SM większości aglomeracji, choć spotkałem się z wyrozumiałością tychże służb względem osób przyjezdnych i miłym pouczeniem (tak, bardzo sympatycznym!) w miejscowości... -ech, szkoda że nie w JG.
rymcycymcy 22-10-2012 10:59
Ciepłe berety mogą w takiej strefie łazić po całej szerokości ! :) ...to strefa nieprzyjazna kierowcom ! :)
~ 22-10-2012 11:27
Straż Miejska nie lubi turystów w zmowie z panem który ma wary jak murzyn , oni lubią napychać kieszenie mandatami i podatkami.
CН.W.D.P. 22-10-2012 11:46
http://www.wprost.pl/ar/353675/Dzis-kazdemu-wolno-krzyczec-dzien-Caps-Locka-w-internecie/
~Natysiak 22-10-2012 11:50
Ale się Pan Rzecznik SM naopowiadał, jakich to zdecydowanych argumentów naużywał wobec zachowania jednego turysty. Jak to się ma do parkowania w strefie zamieszkania na Zabobrzu, przecież tam każdy parkuje gdzie chce i jak chce a SM jakoś nie widać i nie ma również tam Pana Rzecznika, ktory by nakładał mandaty karne za wykroczenia, - tak sobie pomyślalem iż z chwilą zaproponowania mandatu mieszkańcy Zabobrza wywieżli by jego na taczce. Więc lepiej wykazać się pseudo aktywnością i ukarać turystę, który powinien owszem przestrzegać ustalonych praw, ale nie przesadzajmy. Twierdzę że turysta już nie przyjedzie do Jelonki i nie zostawi kasy, naopowiada znajomym jak to został potraktowany i basta. Czy tak powinna wyglądać zachęta do odwiedzenia Naszego Miasta. Bądzmy przyjażni dla przyjezdnych .
~do kierowców 22-10-2012 11:51
Ludzie to tylko potwierdza, że Polscy kierowcy nie czytają znaków... niestety. Wszyscy jeździmy na pamięć, ja nauczyłem się szukać znaków i jakoś udaje mi się jeździć bez mandatów... Ludzie otwórzcie oczy, odłóżcie komórki, i przestańcie lamentować jak dostaniecie mandat przez to, że nie patrzycie na znaki...
~rumcajs54 22-10-2012 11:58
To może jeszcze informacja, gdzie ten znak jest.
~waszmość 22-10-2012 12:03
Ukarać turystę mandatem to podstawa w "rowerowej stolicy Polski". Lepiej by się straż miejska wzięła za chuliganów i wandali, bo wlepiać mandaty najłatwiej, co?
~Ehhh 22-10-2012 12:25
Dlaczego od razu ukarano turyste? Chyba po to aby za kilkadIesiat zlotych zniechecic jego i jego znajomych do ponownego przyjazdu... Ja mialem w GLogowie przypadek ze wjechalem na ulice jednokierunkowom, za mna ruszyl na sygnalach patrol SM ... Zatrzymalem sie i dowiedzialem sie ze to jednokierunkowa, a oni zobaczyli tablice z DJ. Zawrocilismy i pojechalismy w swoich kierunkach... W innych miastach sie da, a w JG trzeba latac budzet... :( smutne ale tak to jest jak Kasa na towarzystwo wzajemnej adoracji jest a dla mieszkancow juz niestety jej brakuje...
~djdj 22-10-2012 12:45
Uwaga! prosze zapamietac raz na zawsze- DO CENTRUM JELENIEJ NIE WJEŻDŻAMY AUTEM! Tutaj jest Mile widziana młodzież uczaca się, żebracy i ew. żuleria . Co do reszty ludności w wieku tzw. produkcyjnym- Od zakupów, usług, zdrowia, konsumpcji i rekreacji mamy Zabobrze, Okolice Tesco, Cieplice i inne peryferia. Centrum ma pozostac PUSTE- żeby państwo z ratusza nie rozpraszac podczas wymyślania kolejnych uchwał mających na celu zamordowanie tego miasta.
~*chipo 22-10-2012 12:46
a ja myślałem, że generalnie w takich sytuacjach należy doprowadzać do porządku mieszkańców, którzy są niesforni. a przyjezdnego wystarczyło pouczyć i wskazać miejsce do parkowania.
~obserwator z 22-10-2012 13:04
na zabobrzu kierowcy bez urawnień staja na parkingi z kopertami , i co nikt tego nie sprawdza, kierowcy stawaja jak im sie podoba,nawet zastawiając wejscia do bram co jest samo w sobie idiotyzmem bo np.jak ma dojechać straz czy tez podgotowie kiedyu ma zablokowany dostęp,to tak jak z paleniem papierosow wszyscy palla gdzie chca i nikt im nie jest w stanie sie przeciwstawić.Bo na idiotyczne przepisy ktorych nie mozna wyegzekwować nie powinno sie uchwlać, kiniec kropka.
~Piotruś Pan 22-10-2012 13:21
No nie a po co nam turysta który z założenia chce łamać prawo? Pouczać tam gdzie można a walić mandatami tam gdzie trzeba. Myślę, że straż i Policja wie co robić.
~Rodrygo 22-10-2012 13:53
Panie Wilimek...zamiast banałów proponuję wizytę na ! Maja w godzinach ranych. Niejednokrotnie musiałem uciekać przed przed pędzącym samochodem. A Pan tutaj o 20 km/h pisze. Po coś Wam kupili ten radar a z pewnościa nie po to żeby go stawiac np. za miastem w strefach pomiarów predkości gdzie pieszego sie nie uświadczy. A tak w ogóle to kiedy znikna wszystkie pojazdy z centrum miasta / rynek i starówka/ Prawo Panie Wilimek jest jednakowe dla wszystkich - chyba Pana o tym uczono.
~dr 22-10-2012 14:17
Pan Prezydent z PO kazał łatać dziurę budżetową to łatają.
~KRECIK 22-10-2012 16:08
paliwo jest tak tanie ze POwinnismy płacić wyższe mandaty.
~normalny 22-10-2012 16:39
Jak by ruszyli swoje leniwe dupy na zabobrze wystawiać mandaty to by byli milionerami.Najlepsi są ci którzy parkują centralnie na zakrętach co może i prowadzi do wypadków....ale są za grubi i leniwi.
~*chipo 22-10-2012 17:42
~normalny ...ej... no... SM pojawia się na Zabobrzu i zakłada blokady, ulubiona ich pora to świt, wtedy gdy ludzie zbierają się do pracy, wtedy zastają już zablokowane auta. Mają swoje ulubione miejsca do zakładania blokad, szczególnie takie, gdzie brakuje miejsc parkingowych.
~,,,, 22-10-2012 19:05
zlikwidować straż miejską !!!!!!!!!!!!!!!!!
~leo 22-10-2012 19:28
zlikwidować Straż Miejską
rymcycymka 22-10-2012 21:27
..gdyby teśćiowa miała samochód z rejestracją wrocławską,to również .. miałaby smutne wspomnienia z wizyty u synowej .. przy ul.Jasniej !
~zabobrzanin 22-10-2012 21:36
Poszedł gość (turysta) wydał jakies pieniądze na mieście które obrócą się i zostaną. Podgolili go na koniec tak aby zapamietał jak władza wygląda i teraz się zapytajcie jego i jego znajomych czy wróci. Oczywiście nie wszędzie można stawać autem, ale nastawiać sobie aby golić wszystko i wszystkich to nie problem. Chcemy żyć z turystów i turystyki jest miasto przyjazne i właśnie widać jak się podpisało samo ! Co do zabobrza to ile mamy aut, a ile parkingów ? Kiedy zakute łby wymyślą coś dla nas czy następny market postawią na wolnym skrawku ziemi ? Na simecie był to przeszkadzał i gdzieś teraz podziać trzeba...
~do Rodrygo 22-10-2012 21:46
Czy móglbyś dostarczyc towar do sklepów, barów, knajp itp... na starówce tunelami czy desantem ? Zaczołeś już kopać czy rozbudowywać airport cargo ? Niedawno był taki zawód jak mrówka na granicach powinien się przyjąć i u nas w JG jako tragarz z lektyką i donosiciel... Rozgarnięty jesteś jak kupa liści w tym sezonie grzewczym !
~peacemaker 22-10-2012 23:05
Jelenia Góra miasto przyjazne turystyce. Władze zapewniają liczne atrakcje: bieg do parkomatu na czas z przeszkodami, zagadki i quizy z zakresu ruchu drogowego, slalom gigant głównymi ulicami miasta -"omiń dziurę lub zostaw nam swoje zawieszenie", zwiedzanie banków na ul 1go maja i Konopnickiej, zwiedzanie opuszczonych galerii handlowych, "Zdążyć przed Ciszą Nocną" czyli letnie zawody picia piwa na czas na placu ratuszowym, "powrót do przyszłości" w programie przejazd al. Wojska Polskiego oraz zwiedzanie Celwiskozy - zabudowa stylizowana na post apokaliptyczne ruiny np po III wojnie światowej, "Spotkanie z Rumcajsem - Complex meeting.... turysto pamietaj ! Tylko w Jeleniej Górze !!!
~tutejsza 23-10-2012 8:55
LUDZIE ! JESLI UWAŻACIE ZE STRAZ MIEJSKA NIE SLUZY DOBRZE MIESZKANCOM WYSTARCZY REFERENDUN ,ZEBY JA ZLIKWIDOWAC!! W Kowarach juz nie ma Straży Miejskiej...
~tutejsza 23-10-2012 8:57
ale ja osobiście uważam, ze pomaga i nie tylko mandatami za parkowanie sie zajmuje
~K_asia1 23-10-2012 11:45
Jestem z Sobieszowa, tutaj te znaki stoją na prawie każdym osiedlu np. koło starego basenu, czy pod Chojnikiem. Jednocześnie na większości z tych osiedli nie ma wyznaczonego ANI JEDNEGO oficjalnego miejsca parkingowego. Innymi słowy można oficjalnie golić wszystkich ludzi którzy parkują samochody przed własnymi domami. Fajnie, co?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

A mury runą...

Rodzinna wystawa

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Radni Koalicji Obywatelskiej zdecydowali – chcą połączyć muzea

Przedszkole ma się dobrze

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
818
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%