MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Uwaga: oszuści grasują, by wyłudzić pieniądze

Wiadomości: Region
Piątek, 3 lutego 2017, 7:36
Autor: 112
Fot. Archiwum
W środę (1.02) kobieta podająca się za siostrzenicę, zadzwoniła do co najmniej trzech mieszkańców Jeleniej Góry i prosiła o pieniądze. W trakcie rozmowy tłumaczyła, że potrzebuje je, by nie powiadomiono prokuratury o potrąceniu pieszej przez siostrzeńca. Na szczęście nikt nie dał się oszukać.

- Działalność oszustów polega na wyłudzaniu pieniędzy od samotnie mieszkających starszych osób. Przestępcy po wybraniu ofiary dzwonią do niej i przedstawiają się jako ktoś z rodziny. Potrafią tak manipulować prowadzoną rozmową, że poszkodowani same dostarczają im niezbędnych informacji dotyczących np. tego (z kim mieszkają, gdzie przebywa rodzina, czy posiadają jakieś kosztowności, kiedy są w domu, jak maja na imię poszczególni członkowie rodziny itd.) Zmienionym głosem podają się np. za wnuczka (siostrzenicę, syna, itp.), który znajduje się w trudnej sytuacji rodzinnej, finansowej, życiowej i prosi o pomoc. Często gdy poszkodowanym głos wydaje się podejrzany, usprawiedliwiają to chorobą, lub przeprowadzonym zabiegiem medycznym – informuje podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik KMP w Jeleniej Górze.

Gdy domniemany wnuczek ma się zjawić po pieniądze dzwoni, że nie może przyjechać z bardzo ważnych powodów. Ale w zamian przyśle zaufanego kolegę. Zjawia się podstawiony kolega, który odbiera gotówkę i oczywiście nigdy więcej się nie pojawia. Przestępcy czasami telefonując drugi raz. Podają się za policjantów, wmawiają potencjalnej ofierze fakt, że policja może zatrzymać sprawcę dopiero po przekazaniu pieniędzy. Tłumaczą, że przyślą „policjantów” w cywilnych ubraniach po pieniądze - dodaje.

O wszelkich podejrzanych telefonach należy bezzwłocznie informować policję pod nr 75 / 7524011 lub w całym kraju – tel. 997 i 112.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Mina na Zabobrzu

Podgórna zarośnięta!

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~zaboberek 3-02-2017 10:18
Redakcja bawi się w odgrzewanie kotletów,przecież informacja o tej samej treści była zamieszczona parę dni temu.Czyżby brak tematów,czy też inwencji?Może wyjaśnilibyście u osób kompetentnych dlaczego wczorajszego popołudnia służby miejskie zaspały a ludzie na oblodzonych chodnikach padali jak ścięci.
~Zbigniew42 3-02-2017 11:03
A może zajęlibyście się pokazami, które są w Europie. Cudowne garnki za 8000 tys. ale można wylosować już za 5000 :) Odda Pani swoje szczęście ? Ludzie kiedy wy zmądrzejecie !
~Abcd 3-02-2017 14:13
Ja myśle, że za mało jest takich informacji . Gdyby starsi ludzie byliby częściej informowani o tego typu wyłudzeniach, byliby bardziej czujni. Kilka dni temu jelonka pisała o wyłudzeniach na tzw. Wnuczka. Teraz historia niby podobna, ale trochę inna.Zazwyczaj dzwonią do starszych -ludzie, którzy wybierają z książki telefonicznej "dawne imiona" typu Maria,Stefania itd. i próbują dzwoniąc czy się uda czy nie. Po odebraniu telefonu informują, że ktoś z rodziny najczęściej córka potrąciła kogoś na pasach i żeby nie poszła do więzienia należy wpłacić 30 tyś. zł kaucj. Osoba która dzwoni podszywa się za policjanta , w między czasie daję do telefonu córkę, żeby być jeszcze bardziej wiarygodnym , a starsze osoby są w takim szoku że nie słyszą że to głos kogoś obcego. Dochodzi do przekazania .....
~Abcd 3-02-2017 14:19
....pieniędzy niby policjantowi. Osoba która odbiera pieniądze od starszej osoby jest zupełnie przypadkowa, która nie ma pojęcia o zajściu- najczęściej jest to pracownik firm typu dhl itp. ,który po godzinach pracy aby sobie dorobić dostaje zlecenie o dostarczeniu przesyłki do innego miasta. Jego wersja którą on zna, to taka że starsza osoba w pudełku zniesie mu protezę do naprawy, a on ma ją dostarczyć na inne umówione miejsce, gdzie tam podobnie najprawdopodobniej czekają osoby nie świadome całego zajścia. Zanim pieniądze trafią do docelowych osób mają długą długą drogę.
~danka1 3-02-2017 18:24
policja prosi o telefon a jak znajoma była z tym tematem u nich to ją zbyli, w środę właśnie
~xx 3-02-2017 19:15
Często jest niestety tak że większość starszych oszukanych na wnuczka itp.jest wystawiana oszustom przez ludzi,którzy ich znają i wiedzą że mają kłopoty z pamięcią,demencje itd. a do tego posiadają oszczędności.Na chybił trafił to w życiu by nie znaleźli swoich ofiar.
~Ob. Serwator 4-02-2017 0:09
Zbigniew42 >>> żałosny nieuku. KIEDY TY ZMĄDRZEJESZ??? Nawet nie potrafisz prostej liczby napisać. Należysz to tej ciemnej masy Polaków, która GOOWNO WIE, ALE ZAWSZE I WSZĘDZIE JAMĘ ROZDZIAWIA UDAJĄĆ, ŻE MÓWI.
~Rico 4-02-2017 8:20
Jakby ktoś taki zadzwonił do mnie to bym powiedział mu żeby się umył natychmiast cały zimną wodą i schował się szybko do cienia !
~do 00:09 4-02-2017 14:37
Co zabolało?Też wciskasz ludziom szit w postaci cudownych garnków,kołderek,odkurzaczy na zasadzie kupuje w hurcie szit za grosze i sprzedaję f...rom na pokazach 500% drożej??Na szczęście jest coraz mniej f...rów dających się nabrać na ten szwindel.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Zgubił w górach rodziców

Mały Strażak dla jednostek OSP

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Wypadek w Jeżowie

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
106
Tak
49%
Nie
41%
Nie wiem
10%