MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Uwaga na sekty!

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 16 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 16 marca 2007, 19:33
Autor: Paweł
Fot. Marcin
Przed naborem do groźnych organizacji parareligijnych ostrzega „Motylek”.

W II Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida w Cieplicach odbyła się prelekcja dotycząca sekt. Została ona zorganizowana w porozumieniu z Justyną Szyszkowską, szkolną pedagog, przez młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Jeleniej Górze.

Dlaczego sprawą sekt zajęli się licealiści?
– Nasz kolega wpadł w tarapaty i nieświadomie wstąpił do sekty. Dzięki determinacji swoich przyjaciół został stamtąd wyciągnięty. Aby zapobiec podobnym sytuacjom, założyliśmy Młodzieżowy Komitet Obrony Przed Sektami "Motylek" i rozpoczęliśmy swoją działalność w wolontariacie – mówią tegoroczni maturzyści z popularnego „Żeroma”.

Jeżdżą po różnych szkołach i prowadzą wykłady.
– Kierujemy je głównie do klas maturalnych, ponieważ absolwenci wkrótce wyjadą na studia do innych miast, trafią w nowe otoczenie, a na to właśnie czekają sekty. Ich członkowie zdobywają zaufanie u młodych ludzi, a potem każdy wie, jak to się kończy – zaznacza Piotrek, jeden z założycieli „Motylka”.

Młodzi ludzie opowiedzieli o tym, jak zaczęli działalność. Następnie przedstawili historię Adriana, kolegi, który trafił do sekty. Kolejnym punktem wykładu było szczegółowe omówienie sekt, czyli ich struktura, rodzaje i nazwy.

Uczniów "Norwida" zaciekawił sposób pozyskiwania nowych członków, tj tzw. metoda "małych kroków". W znacznej części prelekcja była poświęcona satanizmowi, gdyż zdaniem wykładowców, jest on bardzo wrogi dla młodzieży w tym wieku.
– Szczerze mówiąc dopiero dzisiaj się dowiedziałem, że piosenki, których słucham na co dzień, puszczane „od tyłu” nawołują do kultu szatana. - przyznaje Michał, uczestnik prelekcji.
Organizatorzy wykładu zaprezentowali zdjęcia przykładowych satanistów, którzy wyglądają jak normalni ludzie. Odtworzyli tez fragment jednej piosenki puszczonej od tyłu.

– Jesteśmy zadowoleni z naszej pracy. Żałuję tylko, że nie udało nam się wyświetlić fragmentu filmu o dziewczynie, która uciekła z sekty. Mieliśmy małe problemy techniczne. Mamy nadzieję, że dzięki prelekcji młodzież będzie czujna i nie da się nigdzie wciągnąć – podsumowują organizatorzy. Członkowie „Motylka” planują wykłady w kolejnych szkołach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Objazd na singletracku

Ratunek ze śmigłowcem

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~Obesrver 16-03-2007 10:43
Sekty - to poważny problem. Nie tylko starają się ograniczyć wolność jednostki, wywierać presję ale także negatywnie oddziałowują na społeczności, z której się wywodzi. Wyrazy uznania dla młodzieży, która postanowiła aktywnie uczestniczyc i bronić swoich kolegów przed wejściem do sekty i negatywnymi skutkami funkcjonowania w niej. Gratuluje i powodzenia
~ireka 16-03-2007 11:22
oby więcej było takich odpowiedzialnych i wrazliwych młodych ludzi
~aż się boję 16-03-2007 11:59
Spróbowałem odtworzyć "od tyłu" nagranie wystąpień o.Rydzyka i okazało się, że faktycznie wszystko brzmi odwrotnie niż treść oryginału. Czyżby on też był satanistą lub innym sekciarzem?
~jo-ja 16-03-2007 12:09
super bardzo popieram :) - matka nastolatki
~Januszek 16-03-2007 12:28
ale tam są niewyjściowi ludzie heh
~danka 16-03-2007 12:50
16-03-2007 sekt jest coraz pod plaszczykiem organizacji pozarzadowych
~adaś 16-03-2007 12:57
dobrze wiedzieć ze coś się dzieje w naszym mieście. brawa dla tych młodych ludzi
~Tomek 16-03-2007 13:40
Bardzo dobrze, że są prowadzone takie zajęcia. Może na codzień tego nie widać ale problem sekt istnieje w szkolnych społecznościach. Szkoda tylko, że władze szkół się tym nie zajmują, tylko sami uczniowie muszą pomagać naprawdę potrzebującym. Brawa dla uczniów Żeroma.
~Marcin Lech 16-03-2007 13:58
Spaceruje wieczorami po ulicach naszego pięknego miasta i widze jak wielu młodych ludzi rozrabia po spożyciu alkoholu lub czegoś jeszcze gorszego. A tu taka niespodzianka. Wróciła mi wiara w to że są jeszcze "normalni" młodzi i poważni ludzie. Chłopaki wzieli sprawy w swoje ręcę i staneli na wysokości zadania. Pochwały za odwagę i oby było wiecej takich młodych obywateli. Zgadzam się także z tym co napisał Tomek. Mam nadzieje że władze a także szkoły będą wspomagać takie inicjatywy. Gratulacje dla członków "Motylka"
~rikardo 16-03-2007 14:31
sekta to LPR
~Mała 16-03-2007 14:57
Fajny pomysł:) I buziaki dla Zachory!;):*
~Jaga 16-03-2007 16:10
Brawa dla tego pomysłu. Jako matka widzę, że łatwo można nasze "niedoświadczone" dzieci sprowadzić na zła drogę. Spotkałam się w życiu z pytaniami gdzie można kupić czarnego kota bez żadnego białego włosa. A takie zwierzę jest prawdopodbnie potrzebne do rytuału, bo ludzi zabijać już nie można, bo karalne.O zgrozo... Jak znajdą się tacy, co się nie boją???? Gratulacje dla Liceum w Jeleniej i Cieplicach.Dyrektorzy wspierajcie dalej taką działalność nawet poszukajcie na nią środków pomocowych.
~Richard 16-03-2007 16:11
Banda to banda. Im więcej takich akcji tym lepiej :D
~Uwaga na Samoobrone 16-03-2007 18:40
Jej guru zwie sie Andrju;-)
~KOF 16-03-2007 19:40
Tak się składa że w Norwidzie jest cała masa satanistów , rastafaran , neonazistów etc ...
~widz 16-03-2007 21:09
popieram akcję, zwracam uwagę na sposób zachowa- nia ucznia??- rozwalonego na krześle w sposób bardzo nielicujący z tematyką i miejscem spotka-nia/ zdjęcie pierwsze/
~freju 17-03-2007 7:16
Naiwni jesteście... xD
~Julka 17-03-2007 9:22
Wasz kolega ma szczęście , że ma takich przyjaciół .Sprawdziło się przysłowie , że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie . Powodzenia i wytrwałości .Pozdrowienia .
~Tamara 17-03-2007 11:17
Pomysł świetny, więcej takich społeczników. Obawiam sie jednak, iż takie rozmowy to z mało, siła perswazji sekciarzy jest ogromna, młodej, nieukształtowanej jeszcze osobowości, bez wsparcia bliskich łatwo zaimponować. Zdrowe relacje w rodzinie, miłość, zrozumienie, oparcie to podstawa. P.S. Pozdrowieniam kolezankę handlowca. E.S.
~jelgór 17-03-2007 15:38
Teraz każda organizacja wyznaniowa może być uznana niebezpieczną sektą. Mam nadzieję, że prelegenci zachowują umiar i nie obrażają tzw. małych kościołów. Mam nadzieję, że zależy im bardziej na pokazaniu odrębności niż na szczuciu przeciw innym i budzeniu lęku! Pozdrawiam żeromskich i norwidziaków (znów punkt dla Żeroma w odwiecznej rywalizacji!).
~diabeł wcielony (do wojska) 19-03-2007 10:18
Piosenki puszczone od tyłu... O rany... Podejrzewam, że wierzycie też w bociany? Następne: Zdjęcia przykładowych satanistów - kogo pokazaliście? Ozzy Osbourne'a? Kinga Diamonda? Oni tylko dla pieniędzy tak wyglądają. A moze małolata z pentagramem na szyi? To faktycznie jest zagrożenie, małolat jak się nawali jednym piwem, to może nawet kota zmolestować! A taka zagadka na koniec: co znaczy sekta - "Termin sekta oznacza najczęściej podgrupę religijną, różniącą się od innych grup swoistymi praktykami religijnymi oraz swoistym doborem pism kanonicznych. W ujęciu teologicznym dotyczy grupy wyznaniowej, która oddzieliła się od macierzystej organizacji kościelnej dla zaznaczenia swojej odrębności w kwestiach doktryny, liturgii i organizacji wspólnoty religijnej tworząc nową wspólnotę wyznaniową." A zgadnijcie teraz kto tworzy największą sektę? Podpowiem, że wiara ta wywodzi się z judaizmu:)))
~freju 21-03-2007 21:40
Koleeego... ten rozwalony na krzesle kolega, to nie byle kto :) To Maciej Frej we własnej osobie :D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dla komfortu pasażerów

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1072
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%