MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Uwaga na oszustów podających się za krewnych

Wiadomości: Region
Wtorek, 29 kwietnia 2014, 7:55
Aktualizacja: 7:57
Autor: 112
W miniony weekend na terenie gminy Podgórzyn pojawili się oszuści, którzy w jednym przypadku wyłudzili kilkadziesiąt tysięcy złotych, w dwóch innych usiłowali wyłudzić pieniądze.

25 kwietnia br. około godziny 14.20 kobieta podająca się za córkę pokrzywdzonej, zadzwoniła do niej i poprosiła o pożyczenie 50. tysięcy złotych, które miała rzekomo wpłacić na korzystną lokatę. Po kwadransie w jej mieszkaniu pojawił się młody mężczyzna, który przedstawił się jako przyjaciel dzwoniącej i kobieta dała mu kilkadziesiąt tysięcy złotych. W podobny sposób oszuści próbowali wyłudzić pieniądze w dwóch innych przypadkach od mieszkańców tej samej gminy.

- Przestępcy po wybraniu ofiary – starszej i samotnej - dzwonią do niej i przedstawiają się jako ktoś z rodziny. Potrafią tak manipulować prowadzoną rozmową, iż to osoby poszkodowane same dostarczają im niezbędnych informacji dotyczących np. tego (z kim mieszkają, gdzie przebywa rodzina, czy posiadają jakieś kosztowności, kiedy są w domu, jak mają na imię poszczególni członkowie rodziny, itd.) Zmienionym głosem podają się np. za wnuczka, który znajduje się w trudnej sytuacji rodzinnej, finansowej, życiowej i prosi o pomoc. Często gdy poszkodowanym głos wydaje się podejrzany, usprawiedliwiają to chorobą, lub przeprowadzonym zabiegiem medycznym. Gdy domniemany wnuczek ma się zjawić po pieniądze dzwoni, że nie może przyjechać z bardzo ważnych powodów, choroba, szpital, wyjazd itd. Ale w zamian przyśle zaufanego kolegę. Zjawia się podstawiony kolega, który odbiera gotówkę i oczywiście nigdy więcej się nie pojawia. Przestępcy czasami telefonując drugi raz podają się za policjantów, wmawiają potencjalnej ofierze fakt, że policja może zatrzymać sprawcę dopiero po przekazaniu pieniędzy. Tłumaczą, że przyślą „policjantów” w cywilnych ubraniach po pieniądze – informuje podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik prasowy KMP w Jeleniej Górze.

- Zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego regionu, by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. O wszelkich podejrzanych telefonach należy bezzwłocznie informować policję pod nr 75 / 75 240 11 lub w całym kraju na 997 i 112.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Paliła się słoma

40 lat pracy Stanisława Firszta

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 29-04-2014 9:28
powieśić publicznie kilku takich za jaja i byłby spokój a tak to w naszym kraju jak ktoś robi krzywdę szaremu obywatelowi to chodzi bezkarnie no ale jak jakiejś zach firmie lub bankowi to nie daj boże
~ 29-04-2014 11:30
Policja pod wskazanym numerem w jeleniej Górze zgłoszenia nie przyjmuje, każą zadzwonić do Karpacza. W Karpaczu odsyłają do Jeleniej Góry. Nie ma jak dokonać zgłoszenia. Najwyraźniej policja nie jest zainteresowana wykryciem sprawców. Właściwie nic nowego.
~nieznany 100 8-05-2014 6:28
Takim oszustem jest człowiek z jeleniej góry ktury oszukuje ludzi na stowarzyszenie pomoc ludziom starszym chorym pokrzywdzonym nazywa sie michał stokłosa ma do tego kompanów swojego kolege zrobił na kredyt o czym policja. Wie ze to jest oszust ostrzegam wszystkich ludzi osoby starsze chore przed tym człowiekiem nie wpuszczanie go do mieszkania
~beciko (kopia z inego portalu) 17-08-2015 18:38
+1 do wezyrkiera sąsiad z Zabobrza 9 września 2014, 12:21:51 Do wezyrkiera /sąsiad z ul.Różyckiego/ Panie sąsiad W..., jak długo mamy czekać na spokój w bloku w godzinach od 22:00 do 6:00 bo nas nie interesuje, że chlejecie znanym byłym funkcjonariuszem służby bezpieczeństwa, a noc jest od spania, a nie do wrzasków i kłótni pijackich oraz wykrzykiwania słów potocznie uznane za wulgarne. /już wcześniej wysłaliście dwójkę maluchów na tamten świat bo je głodziliście i moja żona też je dokarmiała na podwórku a trzecie wasze dziecko również tragicznie wygląda więc się opamiętajcie/
~Michał Stokłosa 13-09-2017 15:16
Kto pisze śmieciowe paszkwile i nie chce się pod nimi podpisać (używa pseudo- wezyrkier1,nieznany,anonim nieznany,nieznany 100,jurek,itd.) więc jest oślinionym tchórzem i oszczercą dlatego fałszywych anonimów nie komentuję natomiast jest prawdopodobne, że to prowokator lokalnej bezpieki jeleniogórskiej, która ochrania tego przestępcę z w/w Zabobrza bowiem na moje liczne zawiadomienia o popełnionych przestępstwach z oślim uporem nie chcą prowadzić postępowań dowodowych i bez przesłuchania wskazywanych świadków niezmiennie odpowiadają /bez uzasadnienia/ postanowieniem o umorzeniu dochodzenia .... i taka jest tu lewacka praworządność jednak wierzę,że w końcu Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny,CBŚ,ABW zrobią porządek z lokalną prześladowczą patologią. Z politowaniem...Michał.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

Zlikwidowane plantacje konopi indyjskich

Działania policji ze służbami sanitarnymi

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
942
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%