MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 sierpnia
im. Jakuba, Sławy

Uwaga na kleszcze

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 11 sierpnia 2017, 6:32
Aktualizacja: Sobota, 12 sierpnia 2017, 6:22
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Słoneczna pogoda w okresie letnim zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu, jednak udając się na spacer warto zachować ostrożność. Kolejny rok z rzędu specjaliści ostrzegają przed kleszczami. Ukąszenie tych pajęczaków może zamienić beztroskie wakacje, w życiową tragedię.

Problem ten powraca każdego lata, a w ostatnim czasie coraz bardziej się nasila. Kleszcze szybko się rozmnażają, jeszcze kilka sezonów wcześniej można było je spotkać tylko na łąkach czy w lesie, teraz są praktycznie wszędzie. W ich rozprzestrzenianiu pomagają dziko żyjące zwierzęta, psy oraz koty.

Ukąszenie tego owada najczęściej bywa niezauważalne, ale jego konsekwencje mogą być dla nas odczuwalne przez całe życie. -Kleszcze przenoszą wiele niebezpiecznych chorób - mówi Zbigniew Markiewicz Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej- najgroźniejszymi dla naszego zdrowia są borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu. W momencie kiedy w miejscu ukąszenia zaczyna się robić jakiś odczyn zapalny tzw. rumień, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

W takim razie w jaki sposób można zabezpieczyć się przed kleszczami? Nie zaszkodzi skorzystać z dostępnych na rynku preparatów odstraszających te insekty. Trzeba również pamiętać o prostej zasadzie. - Osoby, które spacerują po lesie nie powinny mieć odkrytych części ciała – radzi Elżbieta Sajkowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Na przestrzeni lat powstało wiele teorii odnośnie usuwania kleszczy. Część z nich nadal funkcjonuje jeszcze jako stare, niesprawdzone metody, które bardziej mogą zaszkodzić niż pomóc. - Gdy już dojdzie do wgryzienia się kleszcza nie można go niczym smarować, octem, tłuszczem ani miodem. Kiedyś takie zachowanie było powszechne, dzisiaj już wiemy, że jest to wręcz niebezpieczne dla naszego zdrowia. W takiej sytuacji kleszcz może wypluć do ludzkiego organizmu swoje płyny. To prosta droga do choroby- powiedziała Elżbieta Sajkowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Lekarze są podzieleni co do samodzielnego wyrywania kleszczy, jedni uważają to za normalne podejście, inni kategorycznie tego zakazują. Gdy podejmiemy się takiego zabiegu, należy pamiętać aby zrobić to jednym płynnym ruchem. Warto później obserwować miejsce wgryzienia. Jeśli chcemy być pewni czy insekt był zarażony np. boreliozą, można oddać go do badania. Wyniki przesyłane są w przeciągu 2 tygodni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Stalowe rumaki w Karpaczu

Śmierć na żwirowni

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ 11-08-2017 8:42
przeciąg to jest jak się okna otworzy "w ciągu" ;) a mi lekarz mówil, że w jg żaden lekarz nie wysyła do badania kleszcza, i zero informacji o boleriozie, która wychodzi po 2 latach, bez oznak i rumieni (bo jest kilka rodzajów boleriozy) oj Pawełek ;)
~survival man 11-08-2017 10:13
Jest taki preparat,który chroni człowieka przed kleszczami niemal w 100%,wtajemniczeni wiedzą o co kaman;)
~czesio 11-08-2017 10:29
Skoro żaden lekarz nie wysyła na badanie kleszcza, to znaczy, że nie ma w Jelonce lekarzy - idiotów, tylko racjonalnie myślący, którzy postępują zgodnie ze standardami.
~do czesio 11-08-2017 13:54
W Jelonce można przebadać właśnie samego kleszcza w kierunku nosicielstwa boreliozy. Można takie badanie wykonać w lab KCM. Nie wiem jaka jest teraz odpłatność ale 2 lata temu wynosiła 150 zł, czas oczekiwania ok 2 tyg. Ja wykonałam takie badanie na przyniesionym kleszczu do lab nie czekając na rumień u dziecka itp. Okazało się, że kleszcz miał w sobie prędki boreliozy. A co do lekarza prowadzącego moje dziecko to właśnie ode mnie się dowiedział o możliwości wykonania takiego badania na kleszczu a nie odwrotnie... a jest bardzo dobrym specjalistą w swoim zawodzie. Pozdrawiam.
~rodak321 11-08-2017 14:13
Niestety sam zmagam się z chorobami odkleszczowymi. Poza boreliozą zwykle otrzymujemy szereg chorów zwanych koinfekcjami m.in. bartonelle, anoplazmoze mykoplazmy, chlamydie, babesje itd. Każda z nich niesie ogromne spustoszenie w organizmie. Na Dolnym Śląsku nie ma ani jednego lekarza potrafiącego to leczyć. Należy szukać lekarzy ILADS. Zakaźnicy nie mają pojęcia o tych chorobach. Niestety zwykle dochodzi do powikłań, które są powikłaniami po złej diagnozie, nieodpowiednim leczeniu itp. Jeśli ktokolwiek potrzebuje informacji odsyłam na stronę internetową stowarzyszenia chorych na boreliozę. Tego nie można bagatelizować bo skutki są porażające! Obecnie przyjmuje się, iż najlepiej po zauważeniu kleszcza przyjmować przez 6tyg 2x200mg antybiotyk Doxycykline. Pozdrawiam - chory.
~do rodak321 11-08-2017 14:57
Dokładnie masz rację. Ja pomimo iż przebadałam kleszcza jak wyżej pisałam to od razu, nie czekając na wynik poprosiłam lekarza o antybiotyk dla dziecka i został mu natychmiast podany. Zrobiłam po dłuższym czasie dziecku dodatkowe badania Igg i Igm aby się upewnić czy jest na daną chwilę ok. Ale tak czy inaczej i tak wykonuje profilaktyczne badania co jakiś czas u dziecka w tym zakresie... Dużo zdrowia życzę i trzymam za Ciebie rodaku kciuki :-)
~rodak321 11-08-2017 15:35
Badanie ELISA czyli klasy IgG i IgM jest mało wiarygodne. Generalnie nie ma na dzień dzisiejszy żadnego badania 100% wiarygodnego. Dobrym badaniem jest Western Blot (ale nie w każdym labolatorium), LTT (Berlin wykonuje lecz we Wrocławiu można oddać krew do badania oni wysyłają do Berlina), CD57 i kilka innych. Jeśli był rumień to 100% jest borelka. Niestety rumień nie zawsze występuje. Jeśli jest rumień lub badania potwierdzają borelke trzeba wykonać badanie koinfekcji (chorób dodatkowych) niestety tylko 3 laboratoria w kraju je wykonuje i nie jest tanie. Innymi słowy to bardzo groźne choroby! Uważajcie zatem Państwo! Nie chcę siać paniki ale warto mieć świadomość. Pozdrawiam
~ 11-08-2017 19:27
no to pierdzistołki jedne może czas najwyższy zarządzić jakieś opryski albo inną formę likwidacji kleszczy ?????????? zamiast przejadać nasze podatki ośmiorniczkami
~krzyk 11-08-2017 20:04
Odcięto nas od świata! Może ktoś wie dlaczego? Może Jelonka się tym zainteresuje? Dlaczego ostatnie połączenie Wrocław - Jelenia Góra to pociąg o 21.08. Mamy jakąś karę?!
~Jel.. 11-08-2017 20:32
~do czesio w KCM pieprzą badania już nigdy tam nie zrobię

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Odpust Krzeszowski

Bezpieczniej nad Kaczawą

Miastu na urodziny

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
950
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%