MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Utrzymanie cen wody jednym głosem

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 25 stycznia 2017, 8:09
Aktualizacja: Piątek, 27 stycznia 2017, 8:37
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
„Bądź niczym bijące źródło, nie zaś jak staw, w którym zawsze stoi ta sama woda” – pisał Paulo Coelho, którego słowa mogłyby być drogowskazem dla pracy radnych, jednak podczas wtorkowej (24.01) sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry po raz kolejny przy okazji spraw dotyczących spółki „Wodnik” padały argumenty, które znamy już z wcześniejszych posiedzeń.

Niemal tradycyjnie sesja rozpoczęła się z opóźnieniem (tym razem ponad 40 minut).
- Nie rozumiem polityki pana prezesa, który zamiast kierować wniosek w trybie, który nie budziłby wątpliwości wprowadził tryb, w którym w karkołomny sposób chce przedłużyć (według wielu radnych) naciągniętą taryfę – mówił przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Wrotniewski przypominając o uchwale z poprzedniego roku, kiedy to 17 radnych zagłosowało za odmową przyjęcia podwyżki cen wody, ale ze względów proceduralnych (decyzję podjęto po terminie) wojewoda uchylił uchwałę. Wczoraj, wniosek o przedłużenie tych samych stawek okazał się uzasadniony dla nieznacznej większości radnych – o czym w dalszej części tekstu.

Zdaniem L. Wrotniewskiego były trzy opcje wyjścia z problemu: przyzwoita, racjonalna i nieprzyzwoita. - Nie ulega wątpliwości, że w przypadku odmowy taryfa przestaje istnieć – stwierdził szef rady, według którego nieprzyzwoite byłoby dalsze stosowanie taryfy przez spółkę, przyzwoita to złożenie przez spółkę nowego wniosku taryfowego zakładającego obniżkę cen o zakwestionowane koszty, a racjonalnym wyjściem miałoby być dalsze stosowanie obecnych taryf do momentu wprowadzenia nowej taryfy, ale traktowane jako zaliczkę. Jak się okazało, scenariusze proponowane przez Leszka Wrotniewskiego nie będą miały dalszego ciągu, bowiem w głosowaniu zaledwie jednym głosem przeforsowano uchwałę przedłużającą obowiązujące taryfy na kolejny rok.

Radni Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny nawiązywali do pożyczki dla spółki Tanie Mieszkanie, kosztów amortyzacji, pytali też o podmioty, które sponsoruje „Wodnik”. Długą debatę, która nic nowego nie wnosiła do dyskusji podsumowała Alicja Dusińska. - Ubolewam nad poziomem tej dyskusji. Wiemy dobrze, że woda od dawna nurtuje i oburza naszych mieszkańców, ale boli mnie to, że tak ważna sprawa jest omawiana dopiero na sesji – kiedy są media, można się pokazać, błysnąć. To tak nie może funkcjonować. Takie dyskusje powinny się odbywać na klubach i posiedzeniach komisji – powiedziała radna klubu RZJG.

Za przedłużeniem taryfy na kolejny rok głosowało 12 radnych: Bałkowska, Chadży, Dusińska, Dziedzic, Kroczak, Kusiak, Obaz, Ragiel, Wachowicz-Makieła, Wójcik, Sikora oraz Iwaniec. Biorąc pod uwagę rozkład sił (radni sprzyjający prezydentowi i opozycja) należy zwrócić uwagę na głosy radnych Sarzyńskiego i Ładzińskiego (klub SLD), którzy zagłosowali przeciwko przedłużeniu taryfy, a więc inaczej niż ich klub, który jest w koalicji z prezydentem. Jednak decydująca okazała się decyzja Piotra Iwańca, który mimo że w lutym ubiegłego roku był za odrzuceniem tej samej taryfy – tym razem był jej zwolennikiem. - Wychodzi na to, że skazałem się na społeczny ostracyzm jeżeli chodzi o Radę Miejską. Brakuje mi w tej radzie merytorycznej pracy. Przychodzę na sesję i słyszę, że komisje merytoryczne opiniują tę taryfę pozytywnie, po czym rozpoczyna się dyskusja, z której wynika, że mieszkańcy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności w sądzie za to, że słysząc hasło o darmowej wodzie nie zapłacą rachunków. Jeżeli uważamy, że woda jest za droga to dlaczego nie zbierzemy się bez względu na przynależność klubową i nie wypracujemy wniosku do UOKiK-u? - tłumaczył radny niezrzeszony. Podobnie decyzję radnych klubu „niezależnych” argumentował Konrad Sikora. - Obawiamy się, że mieszkańcy, którzy daliby się skusić na tego rodzaju propozycje nie płacąc rachunków – musieliby w przyszłości, na skutek rozpraw sądowych, ponosić koszty wraz z odsetkami – powiedział przewodniczący klubu.

- Mieszkańcy Jeleniej Góry nie zapłacą więcej za wodę, stawki są utrzymane na kolejny rok – podsumował prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. - Najbardziej martwi mnie to, że pan przewodniczący Rady zamiast dbać o autorytet Rady, o patrzenie na stanowiska Rady względem mieszkańców i stabilności prawnej, swoimi licznymi wypowiedziami nie do końca precyzyjnymi i amatorsko-prawnymi wprowadził lekki zamęt. To mało odpowiedzialne – stwierdził Marcin Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

70 drzewek na jubileusz 70–lecia PTTK

Porządki na cmentarzu

O bezpieczeństwie

Komentarze (44) Dodaj komentarz

~misia-misia 25-01-2017 8:18
Pan prezydent w ostatnim akapicie wypowiedział się bardzo miłościwie na temat działalności przewodniczącego rady z Dziwiszowa - Wrotniewskiego. Sadzę że śmiało mógł się posłużyć mocniejszymi określeniami.
~Obserwer 25-01-2017 8:21
Wielkie mi CO , gdzie byliście przez ostatnie kilka lat jak cena wody rosła algebraicznie . Dziś podwyżka cen wody wiąże się z życiem w brudzie a wielu już żyje po niżej limitu moja sąsiadka 1,5m wody za dwa miesiące to o czym to świadczy . KATASTROFA PANOWIE RADNI .
~On 25-01-2017 8:26
Uważam, że gdyby stosowano zasadę, iż radnym nie może być osoba zatrudniona w jednostce budżetowej miasta lub być powiązana rodzinnie z najbliższą osobą,zatrudnioną w takiej jednostce; wtedy głosowania wyglądałyby inaczej. A tak, można podejrzewać, że np. Pani Radna Wójcik czy Pani Ragiel zagłosowały w imię raczej własnych interesów niż mieszkańców. Nie ma co tylko Pana Radnego Iwańca się czepiać.
~becia 25-01-2017 8:31
Pan Piotr Iwaniec jako "niezależny" radny mógł zagłosować przeciw. Wodnik musiałby przygotować nową taryfę, a nie tę samą, o którą pół roku trwały sądowe batalie. Zawiodłam się na panu panie radny!
~III sort 25-01-2017 8:38
On wie ale on też wie jakie są powiązania urzędników UM iz pracownikami Wodnika. Cena ceną ,jest a co z jakością wody dalej brunatna i śmierdzi bagienkiem .Czy w calym mieście ,nie wiem ,ale Sobieszów Cieplice TAK . Czy jarozbaw nie ma racji o wieloletnich ukladach kręgach? I dlatego wygrywają wybory ,to nie dlatego że są mądrzy ,uczciwi tylko aktualni wlodarze zagubili się w swojej pysze.
~panki 25-01-2017 9:07
dzięki Panu Zawile Jelenia jest jak Kuwejt - woda droga - tylko jakoś paliwo nie za darmo
~emeryt 25-01-2017 9:09
przegladajac ten artykul i zachowania radnych widac wyraznie ze radni za[pomnieli kto ich wybieral i po co zostali radnymi i liczy sie tylko ich interes.
~ 25-01-2017 9:40
cala rada lacznie z prezydentem do wymiany dość ukladow
~Gość 25-01-2017 9:40
Dobrze ze PIS zabiera sie za ordynacje bo taki Zawiła lub inny oszołom nie bedzie w ratuszu dozywotnio ,bo PO zawile to juz nic w tym miescie nie zostanie tylko markety i galerie ,no i zona na stołku dyrektorskim zenada
~zmienny radny 25-01-2017 9:41
Cóż za zmienność Pana radnego. Czyżby szykowały się konkursy na dyrektorów szkół?
~krzyk 25-01-2017 9:45
To czemu w wyborach głosujecie ciągle na tych samych?
~# 25-01-2017 9:58
Bo nawet jak przyjdzie ktoś inny to i tak jest taki sam jak cała reszta.
~ojtam 25-01-2017 10:02
nawet jakby cenę obniżyć, to o ile o 20 - 30 groszy? nawet jak łącznie ze ściekami o 2 - 3 złote to ile to dla mieszkańca 4ro osobowa rodzina zużywając 12m na miesiąc rachunku będzie miała mniej o 36 zł.... śmiech całe szczęście że te 500 plus ma to stać na wodę i jeszcze starczy na prąd, gaz i duża część czynszu. Wy się nie o wodę kłócicie, a to przykrywka bo kłótnia jest o władzę - Panu Wrotniewskiemu marzy się fotel Zawiły
faraon 25-01-2017 10:04
Ceny wody to jakaś masakra i do smrodu smogu dojdzie smród niemytych mieszkańców Jeleniej Góry
~ 25-01-2017 10:30
Iwaniec to jakieś bujadło. Czy on jest nauczycielem i jakiego przedmiotu?
~MANIEK 25-01-2017 10:37
Kondzio nie mów mi cześć na ulicy !!
~wodnik 25-01-2017 10:39
Spokojnie, za rok będzie taka podwyżka że będziemy wodę do mycia kupować w biedronce :D
~ 25-01-2017 11:06
Bujadło proszę komentatorów to jest Wrotniewski i jego koledzy z PiS. Pan przewodniczący niby mieszka w jeleniej a niby nie, przepada za tanimi hasłami bez względu na opinie prawne i półprawdami które kocha rzucać nam mieszkańcom. Chciałby bardzo do PiS który zawsze jest ze wszystkim na nie ale PiS go nie chce, no bo po co im ktoś taki? Dobrze jest póki w samorządzie sieje ferment i wszystko na niego spada bo w ten sposob pracuje na innych populistów. No i Pan Miedziński ja się pytam, jakie wnioski i interpelacje ostatnio złożył by pomóc mieszkańcom?
~ 25-01-2017 11:12
Bujadło proszę komentatorów to jest Wrotniewski i jego koledzy z PiS. Pan przewodniczący niby mieszka w jeleniej a niby nie, przepada za tanimi hasłami bez względu na opinie prawne i półprawdami które kocha rzucać nam mieszkańcom. Chciałby bardzo do PiS który zawsze jest ze wszystkim na nie ale PiS go nie chce, no bo po co im ktoś taki? Dobrze jest póki w samorządzie sieje ferment i wszystko na niego spada bo w ten sposob pracuje na innych populistów. No i Pan Miedziński ja się pytam, jakie wnioski i interpelacje ostatnio złożył by pomóc mieszkańcom?
~aa 25-01-2017 11:19
Pan Zawiła ma chyba jakiś kompleks w stosunku do Wrotniewskiego, bo prawie w każdym wywiadzie jak zdarta płyta mówi właśnie o nim ;-) To robi się nudne. Niech p. Zawiła sam zacznie wypowiadać się merytorycznie.
~Duch Gór 25-01-2017 11:51
Pan Wrotniewski jeszcze nie rozumie chyba co niszczy te miasto , byłem kiedyś na takim spotkaniu , pewien Pan za dużo mówił i sprzeciwiał się publicznie , po jakimś czasie spotkały go represje , prawne Policja , sądy , etc, tak to działa od 89 roku w tym mieście , dlatego Pan Zawiła musi odejść , większości urzędów dysponuje nadwyżkami i co z pieniędzmi? Idą jak woda , były i się zmyły . Jak by zapytać o nie w poszczególnych urzędach to by jeszcze większe problemy można było mieć .
~WYRZUTEK 25-01-2017 13:23
A co tam w temacie Jeleniogórskiej Mafii Mieszkaniowej?
~jeżozwierz1 25-01-2017 14:30
Panie Prezydencie. jak Pan myśli, kto tak naprawdę opowiada się za interesem społecznym: szef RM, który z radością powitałby obniżone taryfowe ceny wody i ścieków, czy może Pan Prezydent, który z radością powitał ogólną aprobatę utrzymania cen na tym samym poziomie, bez oceny gospodarności Prezesa Wodnika i merytorycznego zbadania możliwości obniżenia cen.
~ 25-01-2017 14:31
Ludzie to wszystko bzdury Jak się używa wodę to się za nią płaci Fakt jest piekielnie droga,ale nikt z mieszkańców nie pisze w tej sprawie do władz przez cały rok ,a radni pisu traktuja to tylko jako płachtę na ,,byka w trakcie sesji ,kiedy juz za pozno na zmiany 'rok temu byli przeciw stawkom i co to dało ?Weszły bo ich gdybania miały wady prawne Czy teraz tez by weszły mimo sprzeciwu ,czy gdyby je odrzucono to mamy gwarancję że stawki spadna ,czy moze podrozeja Ja już wolę miec pewnosć ,ze w tym roku zostana bez podwyżki lepszy wróbel w garści niż skowronek na dachu Spółka zadziałała zgodnie z prawem ,o czym radni wiedzą i bawia się tylko w kotka i myszkę ,aby ich zauwazono jako tych dobrych wujków ,co wodę daja za darmo Za darmo nie ma nic ,nawet za ,,lanie wody im płacą
~sajmon 25-01-2017 14:39
Przykre jest że większość radnych dba o interesy spółek a nie mieszkańców :( Dziwi też fakt że spółki są lepiej reprezentowani w radzie miasta niż mieszkańcy :( Jak tak dalej pójdzie będziemy własnością korporacji :(
~III sort 25-01-2017 14:43
Woda jest droga bo w firmie obowiązuje ::https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Parkinsona..
~ 25-01-2017 15:30
Którzy radni interpelują na sesjach w sprawie mieszkańców i dotąd zrealizowano ich postulaty? Proszę o rzeczową informację.
~@ojtam 25-01-2017 15:46
"Nawet jakby cenę obniżyć, to o ile o 20 - 30 groszy? nawet jak łącznie ze ściekami o 2 - 3 złote to ile to dla mieszkańca 4ro osobowa rodzina zużywając 12m na miesiąc rachunku będzie miała mniej o 36 zł.." Gratuluje toku ... no wlasnie czego bo na pewno nie myslenia. Wiec moze podwyzszmy cene wody o 20-30 groszy ... (tu powyzsze "rozumowanie") to tylko 36zl miesiacznie. I tak co roku. Zglos sie do Wodnika, tam takich potrzebuja, prezes konczy w tym roku 65 lat, moze miejsce sie zwolni.
~ano 25-01-2017 17:09
Zniesmaczony zachowaniem Pana Iwańca - mógł zrobić coś pożytecznego dla mieszkańców, a tak d..pa Ostatni niezależny radny w Jelonce odszedł?
~Patriota 25-01-2017 17:23
Panie Wrotniewski,tak trzymać!!
~ 25-01-2017 17:30
Odpowiedzi nie ma ale znalazłem w bip. Dobra lektura w odniesieniu do panów populistow.
czlowiekpuszcza 25-01-2017 17:30
Przecież mają ściągać kasę i łatać dziurę budżetową w mieście:) To takie proste.
~@25-01-2017 17:30 | ~ 25-01-2017 19:00
oto czolowka: kusiak - 0 interpelacji; ragiel -1; chadzy -2; wojcik - 2; dusinska - 3; dziedzic - 1; kroczak - 0; ładziński - 1; miedziński - 2; sarzynski - 0; szklarska - 3; zietek - 0;
~K 25-01-2017 19:23
Panie Radny Iwaniec. Której szkole będzie Pan dyrektorowal? Zdrada osób z listy której się dostało to hańba. Teraz niby niezależny a tak naprawdę dba już o siebie i swój przyszły stołek. Czyż tak nie jest? Niech Pan zdementuje masz Pan FB to tam zdementuj.
~ 25-01-2017 19:25
W kwestii cen wody każdy radny powinien głosować bez żadnych nacisków politycznych a Prezes Wodnika powinien przedstawiać wniosek cenowy w taki sposób , który nie budziłby tyle wątpliwości. Więcej staranności trzeba wkładać przy takich decyzjach.
~buahaha 25-01-2017 20:23
Mieszkańcy tego miasta to idioci, dlatego wodociągi są firmą inwestycyjną z bardzo dużymi dochodami a nie instytucją mającą służyć społeczeństwu. Woda jest droższa niż prąd i gaz. I luz. A radni głosują, nie za darmo, raz tak a raz inaczej, i nigdy mieszkańcom nie pomogli.
~sin city 25-01-2017 20:31
To jest mafia. Woda jest droższa niż prąd i gaz. Wodociągi inwestują duże zyski w handel nieruchomościami. Ludziom brakuje pieniędzy na jedzenie a radni głosują raz tak raz siak. Bez efektów.
~ 25-01-2017 21:34
Ta to samo wyczytałem w bip i to mi pokazuje kto dla mnie coś robi a nie jakieś tam glosowania pod publikę.
~z ku wej tu 26-01-2017 4:05
Zawiła miłościwie nam panujący z luda ściągnął grubszą kasę.Woda to mglista zasłona.p.s.W Kuwejcie łby(głowy) ścinają.
~ 26-01-2017 7:32
Niebywala arogancja czekamy na wybory-WSZYSCY wont
~ 26-01-2017 7:37
Nie da sie normalnie zyc w tym miescie,same zakazy ,nakazy, zezwolenia,zaswiadczenia, pozwolenia strasznie droga woda, niebywale wysokie podatki od nieruchomosci .
~ 26-01-2017 7:40
Pozostana tylko sieci marketow bo one nie placa podatkuw.
~Sławek 26-01-2017 23:57
woda jest droga szczególnie dla osób z kolektorami . jestem po wypadku mam niepełnosprawne dziecko obecnie zona tylko pracuje . rachunki sa bardzo duze
~Stan 7-08-2017 20:12
Nikt nie utrzyma obecnych cen wody!!! będą jeszcze 100% większe Czytaj o tym na naszawoda.blogspot.com

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Komputery dla szkół

Uroczyste posiedzenie

Żłobek z wyróżnieniem

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

64 nowe zakażenia (aktualizacja)

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
210
Tak
40%
Nie
49%
Nie wiem
10%