MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Utrudnione zakupy 1 listopada

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 31 października 2007, 6:47
Aktualizacja: 12:27
Autor: Angela
Hipermarket Tesco będzie w najbliższy czwartek nieczynny.
Fot. Agnieszka Gierus
Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada kary dla łamiących zakaz handlu w czwartek (Wszystkich Świętych). Pracownicy wielkich sklepów będą mieli wolne, ale część sklepów będzie pracowała normalnie.

Zatrudnieni w handlu na umowę o pracę nie kryją radości. Po raz pierwszy skorzystają z dobrodziejstwa znowelizowanego kodeksu pracy, który nakazuje zamknięcie sklepów w 12 dni świątecznych w roku. Mniej zadowoleni są klienci, którzy już przyzwyczaili się do zakupów w święta. Nawet w ten wyjątkowy, jakim jest 1 listopada. Ale ustawowy zakaz po części okazuje się fikcją, bo wiele placówek handlowych będzie w święta pracowało normalnie.

– Nowe przepisy mają za zadanie chronić pracowników, co wcale nie musi oznaczać zakazu handlu w tych dniach – tłumaczą pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy. – Jest to ustawa regulująca prawo pracy, a nie prawo handlowe, w związku z powyższym każdy pracodawca czy właściciel będzie mógł sam otworzyć sklep i w nim sprzedawać – mówi Lesław Mandrak, kierownik jeleniogórskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy.

Chodzi tu przede wszystkim o to, by pracownicy zatrudnieni na umowy o pracę, mogli święta spędzić z rodziną. Nikt nie będzie karał jednak tych pracodawców, którzy zatrudnią w świąteczne dni innych ludzi na przykład na umowę o dzieło czy inne umowy cywilne.

Z takiego rozwiązania cieszą się pracownicy szczególnie większych sklepów, którzy w latach poprzednich święta spędzili za ladą. Swojego niezadowolenia w tej sprawie nie kryją jednak pracodawcy, którzy nowy przepis interpretują jako ograniczenie ludziom wolności.

– To jakiś absurd – mówi oburzona Urszula Banaszak, kierownik sklepu spożywczego Żabka z ulicy 1 Maja w Jeleniej Górze. – Jeszcze trochę a zabronią pracy w piekarniach i w święta będziemy jeść pięciodniowy chleb. Każdy pracownik sam powinien decydować o tym, czy przyjdzie do pracy czy nie – dodaje.

Trudno jednak uwierzyć w szczerą chęć pracowania w świąteczne dni. Jeśli tego chcą właściciele, nikt im nie zabrania skorzystania z prawa handlu w tych dniach. Muszą tylko sami stanąć za ladą kierowanego przez siebie sklepu. Urszula Banaszak zapewnia, że prowadzona przez nią „Żabka” będzie otwarta zarówno 1 listopada jak i w Boże Narodzenie. – Zarabiamy, kiedy inne placówki są zamknięte. Nie tylko ja będę miała z tego korzyści, ale również klienci – dodaje.

Hipermarkety będą zamknięte. Ludzie nie są zadowoleni, bo nawyki rodzinnych zakupów weszły im w krew. Możliwe jednak, że już wkrótce otwartych w dni świąteczne sklepów będzie więcej. Właściciele większych sklepów już sporządzają kalkulację, bowiem okazało się, że za nieprzestrzeganie nowej ustawy i ściągnięcie ludzi do pracy w świąteczne dni pracownik Państwowej Inspekcji Pracy może nałożyć mandat tysięcy wysokości dwóch tysięcy złotych. Taka suma nie robi wrażenia na potentatach, którzy – wprawdzie ponosząc ryzyko kary – zarobią w sklepie znacznie więcej.

PIP apeluje jednak do pracodawców o respektowanie przepisów wprowadzających zakaz pracy w placówkach handlowych w święta. Przypomina też, że wobec pracodawców łamiących to prawo jest możliwość wyciągnięcia znacznie poważniejszych konsekwencji.
– Dwa tysiące to kara podstawowa, jaką może nałożyć inspektor PIP. Jednal jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, pracodawca ryzykuje zapłatą nawet do trzydziestu tysięcy – przestrzega Lesław Mandrak.

W okręgowych inspektoratach pracy na terenie całego kraju czynne będą dyżurne telefony, gdzie będzie można przekazywać sygnały o naruszeniu zakazu pracy w handlu w te dni. Inspektorzy dyżurować będą pod numerami 603 779 001 oraz 601 924 482.

Zatankujemy w święto
W nadchodzący dzień Wszystkich Świętych nie będzie paraliżu na drogach przewidywanego w ubiegłym tygodniu. Urzędnicy Państwowej Inspekcji Pracy zapowiadali, że zareagują karami na otwieranie stacji benzynowych w związku z ustawą zakazującą handlu w święta. Zapowiedzi nie spełnią się. Powód? Urzędnicy doszli do „sensacyjnego” odkrycia, że jednak wymienione placówki są dla kierowców użyteczne w każdy dzień tygodnia.

Praca zakazana…
…w Nowy Rok, w święta Wielkiej Nocy, 1 i 3 Maja, w pierwszy dzień Zielonych Świątek, w Boże Ciało, 15 sierpnia – w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości (11 listopada), a także święta Bożego Narodzenia. Mogą pracować placówki oświaty, apteki oraz stacje benzynowe. Zakaz nie dotyczy też prowadzących jednoosobową firmę i nie zatrudniają pracowników. Nowela dopuszcza możliwość pracy w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na użyteczność społeczną lub codzienne potrzeby ludności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Radni KO przeciw kupcom?

Groźnie na szlakach

Tu też świętowali

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Sobieszowianin 31-10-2007 8:51
Na głównym zdjęciu widać błąd, bo to nie jest HM TESCO, a Carrefour.
PrYk 31-10-2007 9:00
pracownikom tez nalezy sie dzien wolnego, wiec popieram z calego serca ta inicjatywe !
~ulyssenardin 31-10-2007 9:34
Ja bardzo sobie cenie (może teraz powinien pisać w czas przeszły) możliwość robienia zakupów w Święta. Po prostu w tygodniu praca mi nie pozwala! Często w week-end też mam prace albo wyjazdy. Święta to idealna pora na odpoczynek, ale też i na zakupy. Cieszę się, że przynajmniej małe sklepy, prowadzone jednoosobowo (albo rodzinnie) będą mogły być otwarte. Szkoda tylko, że sklepikarze będą mieli świadomość, że w święta hipermarkety mają szlaban i znowu ceny podskoczą!! To pewne!!! Duże sklepy to wielki bat na marże. Każdy to odczuł po tym, jak powstały w JG duże obiekty handlowe. Ja wyliczyłem, że na swoją 5-cio osobową rodzinę, po otwarciu Hypernowa, budżet na żarcie, ubranie i artykuły pierwszej potrzeby zmniejszył się nam o 15-20%. Jednocześnie znajomy, który prowadzi (do dziś) sklep spożywczy na którego byliśmy „skazani” (był najbliżej nam) zaczął narzekać, jak tu mu klienci jadą 30 km do miasta by zrobić zakupy w hipermarkecie. Ale wystarczyło zejść z marży i teraz już nie narzeka!!
~abc 31-10-2007 10:37
"Hipermarket Tesco będzie w najbliższy czwartek nieczynny." - przeciez na focie jest Carrefour ... Nawet nie wiecie gdzie foty robicie?
~plusak 31-10-2007 14:27
Wiesz co.. z całym szacunkiem... Też durzo pracuję... i własnie na galerii jednego z centrum handlowego.... i tak naprawdę w weekendy i swieta ludzie urządzają sobie wycieczki... Jak najbardziej jestem za zamkniecięm takich obiektów w świeta.. tam tez pracują ludzie. z tego co wiem to markety otwarte są od 8 do 22 i jakoś nie wierzę że nie jesteś w stanie zagospodarować sobie w tyg. nawet dwóch godzin... No chyba że też traktujesz market jako obiekt do zwiedzania... zwłaszcza w swieta...
~za wolność! 31-10-2007 15:06
a wystarczy zrobić <b>niedziele dodatkowo płatne 100%</b> a <b>święta dodatkowo płatne 200%</b> i problem się sam rozwiąże.
~toja 31-10-2007 15:24
A co z handlarzami pod cmentarzami?
~ulyssenardin 31-10-2007 17:15
Ad Pluusak: Stary, dwóch godzin sobie wykombinuje, ale mieszkam w Świeradowie i w ciągu tych dwóch godzin to mogę przyjechać do JG, zawrócić i szpula powrotem do Świeradka. Wypad do Jeleniej zajmuje mi pół dnia!! I nie traktuje galerie jako obiekt do zwiedzania, uwierz mi, wpadam, robie zakupy, odciągam moją Piękną Połowice od regałów z niepotrzebnymi rzeczami (a to czasami nie jest łatwe) i daje noge!!
~ 31-10-2007 18:34
a firmie dse draxlmaier za 120 zł na reke 1 listopada pracują ludzie
~a hotele?? 1-11-2007 0:46
Czy dotyczy ten przepis również pracy w hotelach?? Hmmm...
~ania 1-11-2007 1:26
Carrefour moze wyraził zgose na zrobienie zdjęcia ale ja nie wieć dlaczego tam jest moje zdjęcie? Mamy spodkać się w sądzie? - zdjęcie nie przedstawia wizerunku jednej osoby, lecz sytuację, w tej sytuacji nie ma potrzeby pytania się o zgodę jego bohaterów, ale jeżeli Pani czuje się w pewien sposón urażona publikacją, to oczywiście - przepraszamy - miłego dnia TEJO
~ania 1-11-2007 1:31
niestety nikt w trakcie mojej pracy do mnie nie podszedł i nie spytał mnie o zgode czy wyrażam zgode na publikacje mojego zdjęcia, takie rzeczy są karalne nie wiecie o tym? - zdjęcie nie przedstawia wizerunku jednej osoby, lecz sytuację, w tej sytuacji nie ma potrzeby pytania się o zgodę jego bohaterów, ale jeżeli Pani czuje się w pewien sposón urażona publikacją, to oczywiście - przepraszamy - miłego dnia TEJO
~mia 1-11-2007 7:11
~za wolność! myślisz ze pracodawcy będą więcej płacić? jesteś śmieszna! zresztą wolne, by pobyć z rodzina jest ważniejsze! inni mają wolne, a pracownicy w hipermarketach w robocie, tak??? i jaka tu by była sprawiedliwość?! serdecznie popieram ustawodawcę, że coś takiego wymyślił! chwalą ci :D W Boże Narodzenie sklepy są zamknięte, więc w inne święta też mogą być. W niektórych krajach nawet w niedziele zamknięte, i żyją. Tylko my taki niecywilizowany kraj...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W Filharmonii dla Niepodległej

Odbudowa mostu

Dla kobiet w Czekoladziarni

W Termach Cieplickich superpromocja!

O rozpadających się górach

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
977
Tak
65%
Nie
28%
Nie wiem
7%