Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 12625
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Utkane światło księżyca” w Muzeum Karkonoskim

Poniedziałek, 5 listopada 2012, 7:24
Aktualizacja: Wtorek, 6 listopada 2012, 8:35
Autor: mea
Jelenia Góra: „Utkane światło księżyca” w Muzeum Karkonoskim
Fot. mea
Na kolejnym spotkaniu z cyklu „Niedziela w Muzeum”, które odbyło się wczoraj (4.11.) w Muzeum Karkonoskim Ewa Krauze zaprezentowała dawne techniki przeróbki lnu „Len–od ziarna do sukni”, a Rita Maria Schaeper zaśpiewała pieśni związane z lnem. – Już między XV a XVI wiekiem na Dolnym Śląsku rozwijała się produkcja lnu, która wyznaczała kierunek rozwoju kultury materialnej i stanowiła o zamożności regionu – podkreślała Ewa Krauze.

Autorki spotkania opowiedziały o wielowiekowej historii uprawy lnu i sposobach produkcji odzieży oraz narzędziach do tego potrzebnych. Przetwarzanie lnu jest bowiem jednym z najstarszych rzemiosł na świecie. – Już Egipcjanie doceniali zalety lnu i nazywali go „utkanym światłem księżyca” – mówiła Ewa Krauze.

W XVI w. prawie w każdym domu był kołowrotek, a w co trzecim krosno. W Jeleniej Górze także handlowano lnem, dzięki czemu miasto mogło się rozwijać. W XIX w. powstały zakłady lniarskie „Orzeł” w Mysłakowicach, w których produkowano tkaniny na szeroką skalę, a który działa do dziś. – Były czasy, że lniane chusteczki produkowane np. w Lubaniu ucierały nosa całemu światu, gdyż były tak popularne i chętnie kupowane, że eksportowano je nie tylko do krajów europejskich, ale także do Ameryki – powiedziała Ewa Krauze.

W 1925 r. zatrudnionych w przemyśle tkackim w Jeleniej Górze było 1 225 osób. – Warto przypominać bogatą
historię tkactwa, gdyż był to złoty środek na rozwój regionu i dziś powinniśmy zrobić wszystko, by len został znów doceniony – dodała.

Podczas pokazu można było obejrzeć maszyny używane do tkania lnu, autorską prezentację lnianej kolekcji ubrań, stylizowanych historycznymi wzorami i motywami. Nie zabrakło pięknych pieśni, legend, przysłów oraz poezji związanej z tkactwem. Publiczność śpiewała znane piosenki wraz z Ritą Marią Schaeper np. „Prząśniczkę” Stanisława Moniuszki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
979
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Piłka nożna
Puchar Polski: Gole i wypowiedzi trenerów
 
Karkonosze
Śnieżka, czyli po co idzie się w góry
 
Inne wydarzenia
Półmaraton Jeleniogórski już 28 kwietnia! [UTRUDNIENIA]
 
Ludzie komentują
Zielona strzałka – ludzie komentują
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group