MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Usuwają azbest w Janowicach Wielkich

Wiadomości: Janowice Wielkie
Środa, 10 sierpnia 2016, 8:05
Aktualizacja: 8:07
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Archiwum
Od kilku dni w gminie Janowice Wielkie trwa usuwanie niebezpiecznego azbestu, który bezpłatnie na zlecenie gminy odbierze wyłoniona w przetargu firma Eko–Mix z Wrocławia. Na to zadanie gmina zdobyła dofinansowanie, dzięki któremu mieszkańcy nie zapłacą za zdjęcie azbestu z dachów i jego utylizację, a poniosą jedynie koszty nowego zadaszenia budynków.

- Mamy kilkanaście lokalizacji w gminie, gdzie azbest jeszcze na dachach jest – mówi Miłosz Kamiński, sekretarz gminy. – Są to przede wszystkim prywatne budynki gospodarcze, ale jest też np. dach z azbestu na budynku gospodarczym Domu Pomocy Społecznej w Janowicach Wielkich. Mamy także zabezpieczone hałdy tego materiału. Jako Gmina na bieżąco sprawdzamy nie tylko jak wykonywana jest usługa, ale również, czy pracownicy ubrani są w odpowiednie stroje ochronne. Wymagaliśmy też od firmy, by akcję zgłosiła do inspekcji pracy i sanepidu – dodaje sekretarz Janowic Wielkich.

Prace potrwają do końca sierpnia br. Póki co ich przebieg opóźnia deszczowa pogoda. Osoby, które dotychczas nie zgłosiły jeszcze chęci oddania azbestu, cały czas mogą to zrobić.

- Obecnie listę zgłoszeń na ten rok mamy zamkniętą, ale taka akcja jest co roku, o ile udaję nam się pozyskać na to dotację – mówi Miłosz Kamiński. – W minionym roku tych pieniędzy nie zdobyliśmy, a mieliśmy Pałacyk w Mniszkowie, z którego zdjęto azbestowy dach. Wówczas na ten cel zdobyliśmy pieniądze, przeznaczone na ochronę zabytków. Jednak prywatne osoby mogą taki azbest składować zabezpieczając go do przyszłego roku, w którym kolejny raz powalczymy o pieniądze – dodaje sekretarz gminy.

Szacowany koszt zadania w gminie Janowice Wielkie to w tym roku 50 tys. zł. Dotacja w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowanych przyznana została przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Pozostałych 15 proc. kosztów poniesie powiat jeleniogórski.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jest nowy skwerek

Wieczór wspomnień

Koperty życia już w Mysłakowicach

Teraz lepiej widać

Studium na początek

Pożegnali Słońce

Spotkanie z historią

Wypadek przy baniakach  

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
44
Tak
68%
Nie
32%
Nie wiem
0%