MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Ustawa śmieciowa – da się ją skutecznie wdrożyć? Bez zmian to wątpliwe!

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 12 kwietnia 2013, 8:52
Aktualizacja: Niedziela, 14 kwietnia 2013, 6:35
Autor: Red
Fot. Angela
Taki wniosek sam się nasuwał podczas spotkania, które zorganizowała wczoraj (11 kwietnia br.) komisja gospodarki komunalnej jeleniogórskiej Rady Miasta. Kompetentne grono, bo składające się m.in. z kilkudziesięciu zarządców nieruchomościami, zadawało miejskim urzędnikom wiele pytań, na które nie było jednoznacznych odpowiedzi. Bo i być nie mogło, skoro ma z tym kłopot sam ustawodawca.

- Problemów z wdrażaniem tej ustawy jest mnóstwo, tymczasem to zarządy nieruchomościami będą musiały ten system wprowadzać w życie. A na razie panuje chaos i informacyjny, i organizacyjny. Dlatego, jako zarządcy, chcemy podjąć w tej sprawie dialog z prezydentem – mówiła Bożena Wachowicz –Makieła, zarządca, ale także członek komisji komunalnej w radzie. Spotkanie prowadził przewodniczący komisji Andrzej Grochala. Obecni byli miejscy urzędnicy, zajmujący się wdrażaniem ustawy śmieciowej w Jeleniej Górze.

Jednym z głównych problemów, które zgłaszali zarządcy na wczorajszym spotkaniu w Ratuszu to sposób składania deklaracji co do sortowania (lub nie) odpadów komunalnych przez właścicieli lokali mieszkalnych. A także windykacja należności za wywóz śmieci. – Skoro każdy właściciel lokalu ma obowiązek złożenia deklaracji, to dlaczego duże wspólnoty mają to robić za mieszkańców? Kto wtedy będzie obciążany za tych, którzy nie płacą? I kto ma ponieść konsekwencje, jeśli mimo deklaracji, ktoś nie będzie sortował odpadów? – takie pytania padały z sali najczęściej.

Zarządcy mówili, że nie chcą, aby wspólnoty składały deklaracje za poszczególnych właścicieli lokali, bo wtedy to one będą obciążane za tych, którzy uchylają się od płatności. – A my przecież nie będziemy mieli możliwości windykacji zaległości od tych, którzy nie będą płacić – zwracał uwagę prezes Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Mirosław Garbowski. – Kto więc będzie tym obciążany: my czy gmina? – pytał.

- Musimy się też liczyć z tym, że część mieszkańców mimo deklaracji sortowania odpadów komunalnych (to kosztuje taniej – 18 zł na osobę za miesiąc) nie będzie tego robić (opłata za odpady zmieszane 28 zł na osobę za miesiąc). Kto to będzie kontrolował, w jaki sposób i kto poniesie tego konsekwencje? Na jakiej podstawie będzie obciążany ten, kto mimo deklaracji, nie segreguje? – pytał dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jeleniej Górze Jerzy Lenard.

- My możemy pomóc miastu z deklaracjami w taki sposób, że je od mieszkańców zbierzemy i dostarczymy. A gmina niech stworzy swoją komórkę windykacji – padła propozycja innego zarządcy, za którą otrzymał od pozostałych brawa.

Następny zgłaszany problem, to brak w wielu wspólnotach miejsc na postawienie pojemników do segregacji odpadów komunalnych. (Po wejściu w życie ustawy, firma wywożąca śmieci będzie je mogła odbierać z pojemników tylko stojących w miejscach, na które dana wspólnota ma tytuł prawny). – A co, jeśli nie ma takiego miejsca? – pytali zarządcy. – To oznacza, że ci, którzy takiego miejsca mają, będą pobierać za ich udostepnienie opłaty. Kto będzie ponosił tego koszty? – to kolejne pytanie.

Na spotkaniu zgłaszano więcej wątpliwości, związanych z ustawą śmieciową. Obecni na sali urzędnicy miejscy na wiele z nich nie potrafili udzielić odpowiedzi, bo z tym ma poważny problem nawet ustawodawca.
Zmian wymagają także uchwały śmieciowe, podjęte przez miejskich radnych. – Dlatego bardzo proszę o złożenie nam Państwa wniosków na piśmie, wszystkie zostaną przeanalizowane – mówił przewodniczący komisji gospodarki komunalnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Wybieramy Prezydenta RP

Komentarze (45) Dodaj komentarz

~mako 12-04-2013 9:15
to kolejna ustawa ż...owska żeby dalej okradać ludzi.Smieci na wysypisku w ścięgnach segregowane są od lat...więc dlaczego taki nagły wzrost kosztów???
~Gość 12-04-2013 9:46
W tym kraju sami mądrzy rządzący ,a ludzie nic do powiedzenia nie mają ,w innych krajach cywilizowanych segregacja odpadów weszła zaraz po wojnie tylko w Polsce biorą się za nią nieudacznicy ,może niech skorzystają z doświadczeń Niemców tam sto lat już segregują śmieci i problemu nie ma ,a tu wieczny problem z jakąkolwiek ustawą ,bo każda jest do d...y i do poprawki ,a my podatnicy płacimy za nieudolność tych naszych rządzących,zmniejszyć liczbe radnych i tych pupilków p.Zawiły ,pogonić tych urzędasów na bezrobotne które to niby maleje w tym mieście i zabrać się wreszcie za uczciwą prace i nie opowiadać pierdół że bezrobocie w mieście spada tak jak to robi ten cały Zwiła ,bo już gościu całkiem nie kuma co w tym mieście się dzieje.
~Oburzony 12-04-2013 10:03
Dlaczego znowu próbuję się nas okradać? Do tej pory płaciłem 18 zł za osobę za nie sortowane śmieci.To dlaczego teraz mam płacić 18 zł za sortowane? Skoro sortuję śmieci to wiadomo ,że na wysypisko trafia dużo mniej odpadów, Za odbierane plastiki , szkło, metal czy papier firma będzie miała dodatkowy zarobek Dlaczego w Jeleniej Górze tak wysoko ustawiono cenę? Inne gminy nawet w naszym regionie proponują wywóz śmieci dużo taniej. Znam przypadki że są gminy gdzie za sortowane śmieci zaproponowano opłatę 3,5o tak trzy pięćdziesiąt, a za nie sortowane 7,00 zł Dlatego jestem wielce oburzony bo znowu czuję się oszukany, a wręcz okradany przez naszych "możnowładców" Szczytem bezczelności jest żądanie opłaty z góry. No to pouczenie w deklaracji jak groźba
~ 12-04-2013 10:06
Chyba jedyna ustawa, która sankcjonuje tzw. odpowiedzialność zbiorową!!!!
~do Gość 12-04-2013 10:07
Ale pan jesteś kumaty, napisz czym się gościu zajmujesz, tak inteligentnie i mądrze napisałeś że powinieneś startować w 2014r. na wójta w jakiejś gminie.
~ 12-04-2013 10:08
wprowadzić odpowiedzialność karną za bzdurne podejmowane decyzjei rozliczyc danego pomyslodawcę, .. zmiejszy to podejmowanie decyzji bez przemyślenia i bezsensu.
~Jak długo 12-04-2013 10:10
Bardzo mnie interesuje czy jest możliwość zaskarżania rażąco wysokich stawek proponowanych za wywóz śmieci. Może ktoś coś poradzi Bo jak długo można dawać się okradać w majestacie prawa narzucanego jednostronnie
~pino 12-04-2013 10:15
Miszmasz śmieciowy ceny za osobę 18 zł katastrofa ja płaciłem za pojemnik 240 L 28 zł miesięcznie 3 osoby, raz na miesiąc odbierane. nigdy nie był zapełniony nawet do połowy oczywiście segregujemy odpady.To jaki oni mają przelicznik na osobę że takie kwoty im wyszły .A najlepsze że do przetargu startują firmy z niemiec ,czech może jeszcze z chin i będziemy płacić po 50 zł od osoby to jest jakaś kpina ale to przecież norma w tym złodziejskim kraju je......m nas na każdym kroku a my musimy to znieść a może tak na facebooku ZROBIĆ ANTY ŚMIECI tak jak anty nc+ to może zmienią ceny tam pomogło.Mam dość tego kraju i tej chorej polityki. Jak byłby dostęp do broni jak w ameryce to by żaden polityk nie przeżył.
~romek 12-04-2013 10:16
kabaret maja problem z psia kupa a biora sie za smieci
~ocet 12-04-2013 10:25
Faktem jest: prawie wszystko, co kupujemy jest pakowane w przeróżne folie, pianki, kartoniki, szkło, styropiany. Za to też płacimy w cenie towaru. Potem segregujemy i ponownie płacimy za wywóz tych opakowań. Szkło, plastiki itp. trafia do firm, które przetwarzają to na surowiec do produkcji np. sweterków. Ponownie kupujemy i płacimy. To tylko jeden przykład jak działa ten system. Niedługo nawet bąka nie wypuścimy bez deklaracji i uiszczenia zapłaty. Cywilizowana Europa też tak ma, ale ona jest CYWILIZOWANA. Czasami obywatele też na coś mają wpływ. U nas czarno widzą.
~I co można 12-04-2013 10:40
Część gmin w woj. małopolskim uchwaliła już stawki opłat za wywóz śmieci. W większości wahają się one od ponad trzech do prawie 10 zł miesięcznie od osoby za śmieci posegregowane. Opłaty są wyższe, gdy odpady są pomieszane. Znacznie niższe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ustaliła rada gminy Limanowa. Mieszkańcy zapłacą tam miesięcznie 3,24 zł od osoby, gdy śmieci będą segregowane i 4,32 zł od osoby za odpady zmieszane.Mieszkańcy Tarnowa, którzy segregują odpady, za wywóz śmieci od lipca zapłacą 9,9 zł od osoby
~sufler 12-04-2013 11:18
Będziemy płacić za usuwanie śmieci z miejsc publicznych w gminie, a nie tylko za wytwarzane przez siebie. Stąd stawki są wyższe. Można się z tym pogodzić pod warunkiem skutecznego działania władz wobec faktycznych sprawców zaśmiecania. Przykładem jest Belgia, gdzie system niedomaga i są widoczne dzikie wysypiska. Nawet na bocznych ulicach Brukseli widać sterty śmieci. U nas na pewno też tak będzie. Ten haracz (18 lub 28 zł na osobę) "dobrowolnie" deklarowany i tak będzie wykorzystany nieefektywnie. Ponieważ jest to deklaracja, ja nie muszę opodatkowywać się narzucaną kwotą opłat, bo w niej jest ukryty haracz na niekompetencję władz. Mogę zadeklarować ile osób mam w mieszkaniu oraz czy będę śmieci segregował. Jaki "urzędas" opracował projekt uchwały i deklaracji? Kto zatwierdził - wiadomo.
~DOBRE SOBIE 12-04-2013 11:26
po co te pytania do urzędasów.z nimi można pogadać o parzeniu kawy.PŁACIĆ PŁACIĆ I JESZCZE RAZ PŁACIĆ ŻEBY STARCZYŁO NA KAWĘ.A PÓŻNIEJ POGADAMY O OPŁATACH PRZY KAWIE.TO CHYBA NAJLEPSZE WYJŚCIE Z TYCH POPIEPR... POMYSŁÓW UNITÓW .BĄDŻ CO BĄDŻ TEŻ DARMOZ...
~wucczerwonyh 12-04-2013 11:27
Głupcy! Na wysypisku śmieci nie są segregowane tylko przebierane i część zostaje wyselekcjonowana do przerobu. Nie rozumiecie znaczenia słów, a piszecie jak jakie Koperniki. Likwidacja a...lfabetyzmu nie uprawnia wszystkich do pisania, bo do tego trzeba jeszcze troszeczkę rozumu. Segregacja (nie śmieci) odpadów pozwala je powtórnie przerobić bez wielkich nakładów. Śmieciami stają się dopiero jak je wewalicie do kontenera w sposób idiotyczny wymieszane i zgnojone. Jak to zrozumiecie, to może coś z tego wyjdzie.
~Baba 12-04-2013 11:28
Czytam te wypisy i myślę ze nigdy nie zaglądacie w dokumenty Pewnie ktoś za was płaci czynsze i nawet nie przypuszczacie jakie drogie od dawna były śmieci. Mieszkańcy Jeleniej Góry już dawno płacą po 17zł od osoby za śmieci ,a tu naraz wrzawa,bo trzeba zniszczyć jakąś osobę.To SIMEKO narzuciło taką cenę mieszkańcom miasta ,a my płaciliśmy tyle lat. Fakt ze inne miasta mają dużo mnie do zapłaty.Jeszcze miasto może wynegocjować dobre warunki z wywozem poczekamy zobaczymy.
~Marianek 12-04-2013 11:55
Dlaczego wyważamy otwarte drzwi? Wystarczy zobaczyć jak to się robi w Niemczech czy Holandii. Lepiej wziąć się za konkretną pracę a nie tworzyć urzędnicze buble
~ju 12-04-2013 11:55
ja nie bede segregowal jak placilem mniej za nie posegregowane to czemu mam placic wiecej i segregowac smieci zobaczymy jak system ruszy to bedzie szok i nowelizacja
~ 12-04-2013 12:20
jak mam tyle płacić to będę wyp... śmieci na ulicę.Za takie opłaty miasto niech sobie pozbiera !
~po co 12-04-2013 13:10
po co ta debata skoro wkrotce referendum i zmiane ekipy
~JG 12-04-2013 13:11
Do wucczerwony - nie bądź taki mądry i nie pouczaj innych. Jak widzę mylisz wysypisko ze składowiskiem odpadów, a różnica pomiędzy tymi dwoma pojęciami jest diametralna
~ 12-04-2013 13:27
w cywilizowanych krajach kazde osiedle , segment miasta ma place z duzymi kontenerami na szklo biale i kolorowe na papier , na puszki ,i inne metale , na plastik a oprocz tego stoi kontener na zuzyta odziez, oprocz tego istnieja specjalne sklepy w ktorych gromadzone sa i sprzedawane przedmioty codziennego uzytku jak meble naczynia oswietlenie obrazy dywany , posciel obrusy itp bizuteria a takze instrumenty muzyczne sa to odzzyski z opuszczonych mieszkan lub zbedne przekazane przez obywateli kazdy za doslowne grosze moze sobie to kupic i , przy domach stoja tylko kubly na smieci trudne do posegeregowania oraz biodegradacyjne , koszty obywateli sa nie tak wysokie jak w Jeleniej Gorze , ale tam zarabiają
~znawca 12-04-2013 13:41
Będzie trzeba wywalać śmieci na ulice, w nocy :-) taki będzie efekt tej ustawy. Bród i smród.
~ 12-04-2013 13:43
to jakieś chore już teraz śmietnik wyjeżdża do połowy zapełniony to teraz jeszcze poustawiam kolorowe kontenery za które na pewno trzeba będzie zapłacić w domu też poustawiam każdemu śmietnik i spoko szkła -nie zapełnie bo nie będe miała czym słoiki wykorzystuje do przetworów a może mam pić alkohol codziennie żeby zapełnić pojemniki po plastikach mają być czyste to jeszcze dochodzi koszt wody ale spoko przecież płacimy grosze a może by się ktoś na górze zainteresował jaki przeciętny jeleniogórzanin bierze wypłatę bo już teraz wiąże ledwo koniec z końcem a za tą segregacje ktoś weżmie kase ja tam mogę segregować zawsze tak robiłam ale dlaczego tak drogo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ,,
~polko 12-04-2013 13:49
nie stac mnie nie segreguje wole placic mniej
~espeerdejot 12-04-2013 14:38
Bełkot, bzdury, paranoja. Każdy prawie komentarz obarczony złością, głupotą, bezmyślnością, chytrością. No a cwaniactwo gówniarzerii jest aż kolące w oczy. Banda głupiomadrych pseudocwaniaków. Zgnijecie pa... we własnych odpadkach.
~nemezis 12-04-2013 14:47
Będzie ja we Włoszech(NEAPOL) ŚMIECI NA ULICACH,ciekawe kto wtedy to posegreguje i za ile????????????????????????
~Irysek 12-04-2013 15:59
Ale będzie bałagan.Jestem bardzo ciekawa dlaczego nic się nie robi z psimi odchodami.Całe Zabobrze obsrane,trzeba lawirować po chodniku żeby nie wejść w kupę.Może osoby które mają psy niech płacą podatek i za te pieniądze zatrudnić kogoś bezrobotnego do sprzątania.To takie proste rozwiązanie i nikt się nie chce tym zainteresować,tylko śmieci i śmieci
~sos 2 12-04-2013 15:59
a te stawki za smieci 18 i28 to chyba ratusz z ksiezyca wziol
~ 12-04-2013 18:08
Proponuje wnioskodawcom by rozdali male pojemniki by ustawione na balkonie sluzyly do selekcji rodzajow smieci, gdyz w kuchni nie daje sie tego zrobic. Wowczas mozna tam skladac odpady plastikowe czy papierowe, lub szklane w workach wlozonych do pojemnikow wielkosci domowego kubla na smieci. Skoro dano polecenie selekcji odpadow, dlaczego ludzie maja ponosic dodatkowe koszta zakupu kolorowych kublow na selekcje smieci juz w domu. Gdzie odpowiednie pojemniki na smietnikach? stoja jakies kraciaste kontenery z ktorych wiatr wyciaga plastikowe torby czy folie. ZADAC< NALEZY WPIERW ZABEZPIECZYC SMIETNIKI W ODPOWIEDNIE STANDARDOWE KONTENERY JAKIE STOSUJE UNIA. U nas jak zwykle, tanim kosztem na je..al pies. Po groma selekcja, kidy wiatr zasmieca foliami osiedla.
~zalany 12-04-2013 18:36
Po krótkiej a...lizie wyszło mi na to, że praktycznie nie potrzebuję w ogóle kubła na śmieci, bo według informacji Prezydenta- do tego na odpady zmieszane praktycznie nic nie wolno mi wrzucić.Może tylko - warunkowo- zawartość worka od odkurzacza. Jak poinformowała mnie Panienka przez telefon - wymienione niedopuszczalne odpady mam osobiście zawieść do wystawionych na terenie miasta pojemników - punktów zbiorczych.To za 28zł. Za 18 zł. miasto zabierze je samo. Paranoja.Resztki z talerza - na kompost, szkło, papier, plastik, metal zostawię w miejscu wskazanym - to po jaką cholerę mi kubeł na śmieci i comiesięczny haracz 28 zł.x4 ? Kurzem z odkurzacz nie zapełnię pojemnika przez lata!!!
~eeee45 12-04-2013 19:20
Złodzieje tylko ludzi okradają ,,,,,
~do irysek 12-04-2013 22:18
właściciele psów płaca za nie podatek. Co się dzieje z tymi pieniędzmi ? Do JG - wysypisko i składowisko odpadów to to samo .
~klient 12-04-2013 23:11
Czy to prawda że to ustawa jest w Trybunale Konstytucyjnym ?
~@ 12-04-2013 23:36
Ciekawi mnie co na to niejaki BYzmesmen z SLD co ma taką firme kryśka ma jakieś zdanie czy tylko się kryguje ..
~krzyk 13-04-2013 0:40
U nas znowu najdrożej.
~łubudubutoja 13-04-2013 1:56
| ~espeerdejot>>>Piszesz o tych co opracowali zasady odbioru śmieci?? To wszystko pasuje do władz miasta!!
~JG 13-04-2013 15:05
Do irysek: wysypisko jest dzikie, składowisko jest zorganizowane
~ira 15-04-2013 14:44
Nie pojmuję jednego. Surowce wtórne oddaję za darmo, nie ważę ich, nie chcę kasy (choć mają swoją wartość. Dlaczego mam płacić za to, że ktoś je sobie weźmie i sprzeda.) Chętnie dowiozę je sama do firmy śmieciowej, każę zważyć i każę sobie zapłacić.
~Boss 16-04-2013 8:18
Trzeba zacząć od segregacji w ratuszu i innych urzędach oddzielić wszystkich partyjnych kacyków ich kolesi i rodziny od uczciwych i pracowitych urzędników ,jak się ich pozbędziemy się to mamy szanse na normalne życie TYLKO POZBYCIE SIĘ ZARAZY KACYKÓW PARTYJNYCH WSZYSTKICH OPCJI ICH RODZIN I KOLESI PRZYWRÓCI NAM NORMALNE ŻYCIE INNEJ DROGI NIE MA
~jelgor 16-04-2013 11:44
W Niemczech opłata śmieciowa wynosi 144 euro rocznie przy pow.mieszkania 90 m.
~lokator 17-04-2013 16:02
Zgadzam sie z wypowiedzia Ocet, dochodzi do tego, ze pojemniki nalezy umyc, czyli dojdzie jeszcze zuzycie wody, a za wode placimy i to duzo!!!!!
~blok 17-04-2013 19:12
Nie rozumiem po co potrzebne sa jakies zarzadzenia w sprawie swgregacji smieci? Od kiedy stoja pojemniki to ja caly czas to robie.Pewnie ktos na tym skorzysta finansowo za darmo. Jak kupuje wode, to za butelke place ,za inne pojemniczki czy sloiki tez. Moze by lepiej otworzyc punkty skupu, to ludzie beda mieli za to jakis grosz. to ja mam jeszcze doplacac za to co ktos zabierze darmo i odsprzeda?
~Zdziwiona 18-04-2013 10:57
O co tu kaman? Złożyłam deklarację na segregowanie śmieci alemam wątpliwości jak ,,,,no bo co? 18 zł za segregowane ąśmieci ale... będę MUSIAŁA zapłacić za dzierżawę (lub partycypować w kosztach, co na jedno wychodzi)pojemników na segregowane śmieci, więc pytam powiedzmy po 1 zeteł za pojemnik miesięcznie, pojemniko ma być ok. 5 to czy na pewno JA ZYSKUJĘ NA SEGREGACJI a poza tym gdzie do cholery mieszkając w bloku mam znaleść miejsce na porozstawiamie pojemników(worków)na wstępną segregację i czy potem te sieci w worku foliowym i? no i gzie mam p...łować z pozostałymi i jak?kupić wózek??? A tak przy okazji w Niemczek płaci się kaucję za plastyki, którą wręcz genialnie prosto można odzyskać.
kwakwa 19-04-2013 2:00
kosze uliczne których i tak na lekarstwo znikną czy będzie pięć w jednym
~/ja122/ 19-04-2013 19:36
od maja za smieci bede placic 19,48 za osobe, bo w budynku w ktorym mieszkam zmniejszyla sie liczba osob, a jak mi wytlumaczono od lipca bedzie to ok. 50-60 zl/osobe bo tak wychodzi z wyliczenia wstepnego - wiec jakie 18 i 28 zl - moze mi to ktos wytlumaczy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Leśnicy posprzątali, sprawcy zapłacą

Wsparcie leczenia po zawale

Mobilizacja przed II turą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2168
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%