MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Urząd milczy, więc komisja wzięła sprawy w swoje ręce

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 3 października 2017, 13:09
Aktualizacja: Środa, 4 października 2017, 6:04
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Na początku 2017 roku jeleniogórscy księgowi przedstawili szereg propozycji, gdzie można znaleźć oszczędności dla budżetu miasta, jednak nie doczekali się od służb prezydenta ani odpowiedzi, ani działań w tym kierunku. Z inicjatywą wyszła Komisja Oświaty i Wychowania Rady Miejskiej Jeleniej Góry, która na początek analizowała możliwości oszczędności w kosztach energii elektrycznej.

Na dzisiejsze (3.10) posiedzenie Komisji zaproszono kilku dyrektorów jeleniogórskich placówek oświatowych, przedstawicieli Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta, zastępcę prezydenta oraz przedstawicieli firmy, która zajmuje się wymianą oświetlenia na LED-owe.

- Przykładowo Miejskie Przedszkole Nr 10 w ciągu roku płaci za energię ponad 23 tysiące złotych. Dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportu również zwrócił nam uwagę, że płacą ogromne środki za energię elektryczną – powiedziała Anna Ragiel, przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania, która opowiada się za pomysłem wymiany oświetlenia na LED-owe we wszystkich placówkach oświatowych, których w naszym mieście jest ok. 40.

Przedstawiciele zaproszonej firmy poinformowali, że można dzięki temu zaoszczędzić znaczne środki i możliwe jest rozłożenie płatności na raty, przez co suma zachowanych dzięki temu środków będzie wyższa niż rata za wymianę oświetlenia. Pomysł spodobał się członkom komisji, którzy zawnioskują do prezydenta miasta o rozpoczęcie działań w tym kierunku.

- Naszą rolą jako Komisji Oświaty jest zaproponowanie prezydentowi takiej możliwości, tym bardziej, że chcą to zrobić bezkosztowo dla miasta – dodała Anna Ragiel. Zgodnie z ustaleniami na komisji, firma ma oficjalnie zaoferować audyt na własny koszt dla 3-5 placówek, po którym władze miasta będą mogły zdecydować czy zlecić audyt na wszystkie placówki. Ostatnim etapem ma być przetarg na wymianę oświetlenia w jeleniogórskich szkołach i jednostkach oświatowych, którego wspomniana firma wcale nie musi wygrać, bowiem jak sami jej przedstawiciele podkreślają – są gotowi na własne ryzyko i koszt przeprowadzić wstępne badania, a na rynku mają dużą konkurencję.

Przewodnicząca komisji dodała również, że kolejne propozycje księgowych będą omawiane w przyszłości. Mowa m.in. o zbiorowych zamówieniach takich artykułów, jak środki czystości, papier, wyżywienie w przedszkolach i wiele innych, bowiem obecnie każda placówka robi to we własnym zakresie, a dzięki wspólnemu zamówieniu koszty w skali roku będą znacznie niższe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wkrótce nabór do ZSTiL  

Maturalny maraton wystartował

Pożegnanie starszaków

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~predyks 3-10-2017 14:20
To świadczy o jakiejś takiej niemocy służb finansowych Prezydenta. Jak na Prezydenta to Zawiła jest niezły głosowałem na niego i sprawuje się wcale nieźle. Ale powinien jakoś usprawnić swój wydział finansowy. Coś z tym zrobić bo to nie jest normalne by jacyś księgowi jednostek za jego wydziały przy uciesze radnych zarządzali finansami. Duży może więcej i taniej a taki księgowy ze szkoły?
~acab 3-10-2017 14:58
w czym zawiła jest dobry? w tym, że termy są sprzedane, a miasto ma odkupować wodę termalną? w tym, że stadion za 17 milionów wygląda jak pomyłka i byłby zrobiony za 2 miliony? w tym, że tereny są sprzedawane pod galerie handlowe albo obozy pracy? w tym, że w jeleniej nic się nie dzieje? w tym, że ludzie stąd wyjeżdżają na potęgę?
~Ok nie tak 3-10-2017 16:23
Można jeszcze sprzątaczkom zabrać odkurzacze i dać miotły.
~Boss 3-10-2017 17:20
Wywalenie z ratusza nieproduktywnych pasożytów,kacyków partyjnych, kolesi da oszczędności rzędu kilkuset tysięcy ,likwidacja stołków w spółkach miejskich ,urzędach ,agencjach rozwoju da oszczędności kilku milionów tu trzeba szukać oszczędności RĘCE PRECZ OD ŻARÓWEK
~hhhh 3-10-2017 17:40
Kolejny audyt , przegląd zasobów i co z tego wyniknie ? Ciemności jak były tak będą tylko trzeba będzie więcej płacić za wymianę owych ledów. Czy oświetlenie wokół szkół działa prawidłowo to chyba wszyscy widzą ?!
~Jel.. 3-10-2017 19:31
bo Zawiła tylko markety buduje niech bierze przykład z Bolesławca to miasto nie jest tak osaczone parkomatami jak nasze a i jakie ulgi maj,ą mieszkańcy-dlatego Bolesławiec pięknieje.
Jolanta Cudo 3-10-2017 21:30
Wstyd!!!
~Aaa 3-10-2017 22:02
Nareszcie ktoś mądry pomyślał o dzieciach w tych naszych "ciemnych" szkołach. Teraz jet coraz ciemniej, a w salach jedyne co można to oślepnąć albo nabawić się depresji. Brawo dla komisji, szkoda tylko ze o wszystko w tym mieście musza zabiegać, w innych gminach takie wymiany są realizowane na porządku dziennym i nikt nie robi z tego takiej sensacji
~ 4-10-2017 6:26
Odkrecajcie tabliczki idziemy PO was
~ 4-10-2017 6:28
To cale PO niczego nie naprawi oni czego sie dotkneli to spier---ili
~--.. 4-10-2017 9:52
Wszystko jasne dlaczego na ulicach nie świecą lampy.Oszczędzają na naszym bezpieczeństwie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Działka nad zabytek?

Nowa rektor w KPSW

Drastyczne billboardy

Finał konkursu Uczę się bezpiecznie żyć

Spotkali się z Beatą Kempą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1287
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%